Recykling plastiku – czym jest i jakie są jego zalety?

0
Reklama

Czym jest proces recyklingu, każdy wie. Opakowania wyprodukowane z konkretnych tworzyw trafiają do śmieci, następnie są segregowane, a potem przetwarzane. Finalnie otrzymują drugie życie i mogą zostać znów wykorzystane przy produkcji.

Recykling plastiku to współcześnie jedna z najważniejszych form ochrony środowiska naturalnego, w którym wszyscy żyjemy. Co warto wiedzieć na temat przetwarzania tworzyw sztucznych, jak wspomóc ten proces, a także jakich błędów lepiej nie popełniać? Zacznijmy od samego początku.

KRÓTKA HISTORIA RECYKLINGU

Na pomysł wielokrotnego wykorzystywania materiałów różnego rodzaju ludzie wpadli już na wiele wieków przed pojawieniem się symbolu recyklingu, który współcześnie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie. Starożytni Grecy tworzyli wysypiska odpadów komunalnych, Rzymianie powoływali pierwsze służby odpowiadające za oczyszczanie miasta, Japończycy z kolei zapoczątkowali powtórne wykorzystywanie papieru i innych materiałów organicznych. Powszechnie stosowano również recykling przy produkcji broni i amunicji. Recykling tworzyw sztucznych, a także segregacja odpadów zaczęły pojawiać się jednak dużo później, jako odpowiedź na gwałtowny rozwój miast, przemysłu i produkcji na przełomie XVIII i XIX w., a co za tym idzie – coraz powszechniejsze wykorzystywanie tworzyw sztucznych na ogromną skalę.

Kiedy myślimy o recyklingu współcześnie, na myśl przychodzi nam najczęściej słynny zielono-biały logotyp recyklingu, którym opatrzone są produkty zdatne do ponownego wykorzystania. Powstał on w 1970 r. na bazie grafiki amerykańskiego studenta inżynierii Gary’ego Andersona. Do dziś na opakowaniach, które nadają się do przetworzenia, oprócz trzech zielonych strzałek znajdziemy specjalny kod recyklingu, który składa się z cyfr i skrótów informujących, z jakich materiałów zostały wykonane.

Reklama

NA CZYM POLEGA RECYKLING?

To inaczej wytwarzanie nowych produktów przy użyciu materiałów, które zostały już wykorzystane, a następnie odpowiednio przetworzone. Wielokrotne przetwarzanie plastikowych butelek to tylko część procesu recyklingu jako takiego. Do ponownego wykorzystania nadają się przede wszystkim materiały, takie jak chociażby:

  • papier i tektura,
  • szkło,
  • aluminium,
  • stal,
  • bawełna,
  • drewno,
  • korek,
  • bioodpady.

Wielokrotne korzystanie z tych samych materiałów ma na celu ochronę surowców naturalnych i ograniczenie ich zużycia, a także zmniejszenie produkcji odpadów. Stosując recykling, chronimy więc naturalny świat, w którym żyjemy. Czy jako przeciętni konsumenci możemy przyczynić się do polepszenia efektywności tego procesu? Oczywiście. Recykling to proces, który został zaprojektowany przez ludzi i przez ludzi może być wdrażany w życie na co dzień. Jednym z lepszych na to sposobów jest właściwe i świadome segregowanie odpadów.

PROCES PRZETWARZANIA PLASTIKU

Przetwarzanie plastiku to skomplikowany i wieloetapowy proces, który prawie w całości odbywa się za zamkniętymi drzwiami zakładów recyklingowych. Jako konsumenci jesteśmy naocznymi świadkami jedynie pierwszego oraz finalnego etapu recyklingu – wrzucamy do kosza zużyte opakowanie, by po jakimś czasie kupić nowe. Co jednak dzieje się pomiędzy tymi dwoma punktami?

  • Sortowanie

Rozdzielenie odpadów na poszczególne rodzaje, ze względu na materiał, z jakiego są zrobione. Najlepiej, by w jak największym stopniu segregacja śmieci odbywała się jak najbliżej źródła, a więc jeszcze w gospodarstwie domowym.

  • Rozdrabnianie

Odpowiednio posegregowane śmieci trafiają do młynów wyposażonych w noże tnące oraz sita przesiewające odpady ze względu na wymaganą wielkość. Proces ułatwia transport i umożliwia kolejne etapy recyklingu.

  • Mycie oraz suszenie

Odpady najczęściej są zabrudzone, zwłaszcza te z tworzyw sztucznych i ze szkła, dlatego też zanim zostaną ponownie użyte, muszą zostać oczyszczone. Odpadki trafiają więc do specjalnych wanien wypełnionych detergentami.

  • Wytłaczanie

Na tym etapie z wstępnie przygotowanych odpadów powstaje końcowy produkt recyklingu: granulat z tworzywa sztucznego, który może później zostać dowolnie przetworzony, lub finalny wyrób w przypadku szkła.

  • Inne czynności

Na koniec należałoby wspomnieć o wszystkich elementach procesu, dzięki którym nowo powstały produkt może trafić do rąk klienta, czyli nas – magazynowanie, włączenie produktu do obiegu, transport itd.

RECYKLING PLASTIKU W TROSCE O EKOLOGIĘ

Około 40% plastiku wytwarzanego codziennie na świecie to materiały jednorazowego użytku, co oznacza, że średnio po 15 minutach trafiają do śmieci. Według wielu badaczy do 2050 r. masa odpadów z tworzyw sztucznych w oceanach ma przekroczyć łączną masę ryb! Dane z całego świata nie napawają optymizmem, ale pamiętajmy, że nigdy nie jest za późno, by dołączyć do wspólnych starań o dobro środowiska. Jak wygląda recykling plastiku w Polsce Ok. 40% opakowań z tworzyw sztucznych poddawana jest recyklingowi w Polsce, co w praktyce oznacza ok. 3,5 miliona ton odpadów w skali roku. Kluczem do poprawy sytuacji jest gruntowna edukacja w tym zakresie i uświadamianie ludzi w każdym wieku, jak istotnym elementem funkcjonowania każdej gospodarki jest recykling.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj