Rejestracja używanego samochodu – jak to zrobić?

1
źródło: Silesia.info.pl
Reklama

Wymiana samochodu zawsze wiąże się z wieloma formalnościami, które budzą niepokój wśród osób, które nie mają dużego doświadczenia w sprawach urzędowych. Na szczęście formalności te nie są szczególnie skomplikowane i można je załatwić bardzo szybko, o ile tylko przygotujemy wymagane dokumenty. W poniższym artykule dowiesz się, jak przebiega rejestracja używanego samochodu, a także, jakie dokumenty należy przygotować przed wizytą w wydziale komunikacji.

Jakie formalności czekają Cię przy wymianie auta?

Jeśli przymierzasz się do zakupu swojego pierwszego auta, ilość formalności do załatwienia będzie nieco mniejsza. Jeśli jednak zamierzasz wymienić samochód, wówczas formalności zaczynają się już na etapie zbycia dotychczas używanego pojazdu. Należy sumiennie sporządzić umowę kupna-sprzedaży auta, a następnie powiadomić o sprzedaży w wydziale komunikacji. Na stronie internetowej https://ubezpieczamy-auto.pl/zgloszenie-sprzedazy-lub-kupna-samochodu/ dowiesz się więcej na temat tego, jak zgłosić sprzedaż auta. O sprzedaży auta należy powiadomić także ubezpieczyciela rezygnując jednocześnie z automatycznego przedłużenia umowy.

Po zakupie używanego samochodu musisz odwiedzić urząd skarbowy celem opłacenia podatku PCC. W praktyce strony mogą ustalić między sobą, że to sprzedawca zobowiązuje się opłacić takowy podatek, aczkolwiek jest to rzadko spotykane rozwiązanie. Należy także sprawdzić termin badania technicznego i w razie potrzeby udać się na stację kontroli pojazdu. Kolejnym krokiem jest wykupienie ubezpieczenia komunikacyjnego dla swojego nowego auta. Dopiero po załatwieniu powyższych formalności możliwa staje się rejestracja używanego samochodu.

Na czym polega rejestracja używanego samochodu?

Proces rejestracji używanego samochodu jest niezbędny do tego, abyś stał się pełnoprawnym właścicielem zakupionego pojazdu i mógł go użytkować na drogach. W trakcie tego procesu wyrobiony zostanie nowy dowód rejestracyjny, a ponadto otrzymasz nowe tablice. Rejestracja używanego samochodu wielu z nas kojarzy się z długimi kolejkami i koniecznością ustawiania się w nich już od bladego świtu. Na szczęście w wielu miastach wydziały komunikacji działają już dużo wydajniej, a formalności nie zajmują tak wiele czasu. Ponadto, formalności można załatwić nawet przez Internet lub umówić się w wydziale na konkretną godzinę. Warto się odpowiednio przygotować i sprawdzić, co będzie potrzebne do sprawnego zarejestrowania pojazdu.

Jakich dokumentów potrzebujesz do rejestracji samochodu?

Skompletowanie wszystkich dokumentów przed wizytą w wydziale komunikacji pozwoli zaoszczędzić czas i nerwy. Zastanawiasz się, jakie dokumenty do rejestracji samochodu należy zabrać ze sobą do urzędu? Oto zestawienie wymaganych dokumentów:

Reklama
  • wniosek o rejestrację pojazdu;
  • umowa kupna-sprzedaży (lub inny dokument potwierdzający prawo własności);
  • karta pojazdu (o ile została wydana);
  • dowód rejestracyjny wraz tablicami;
  • zaświadczenie ze Stacji Kontroli Pojazdów;
  • aktualna polisa OC;
  • dokument tożsamości;
  • dowód uiszczenia opłaty PCC;
  • dowód uiszczenia opłat za rejestrację pojazdu.

Dodatkowych dokumentów wymagać będzie rejestracja auta sprowadzonego z zagranicy. Dochodzą wówczas m.in.: dowód opłacenia akcyzy, dowód odprawy celnej, niezbędne tłumaczenia.

Jak wygląda rejestracja używanego samochodu krok po kroku?

Przed wizytą w urzędzie warto wydrukować wniosek i wypełnić go w domu, co zmniejsza ryzyko popełnienia błędów. Przygotuj teczkę i skompletuj w niej wszystkie dokumenty wraz z wnioskiem. W ten sposób jesteś gotowy na wizytę w urzędzie. Do urzędu możesz udać się w dowolnej chwili, ale jeśli chcesz zaoszczędzić czas, umów się na konkretną godzinę. Jeśli nie umówiłeś się na konkretną godzinę, po wejściu do urzędu pobierz numerek. W niektórych wydziałach komunikacji numerek pobiera się w okienku informacji, w którym pracownik sprawdzi kompletność dokumentów. Pozwala to uniknąć sytuacji, w których braki w dokumentach są odkrywane już przy okienku właściwym.

Po wywołaniu Twojego numeru udaj się do wskazanego okienka. Jeśli masz przy sobie wszystkie dokumenty, wszystkie formalności zajmą zaledwie kilka minut. Pracownik sprawdzi poprawność wniosku, a także zweryfikuje dokumenty. Jeśli wszystko jest w porządku, wniosek zostanie przyjęty i możesz wracać do domu. Jak już mówiliśmy, obecnie wnioski można składać także przez Internet w serwisie ePUAP. Wówczas stosowne dokumenty można wysłać do urzędu pocztą lub kurierem.

Ile czasu zajmuje rejestracja używanego samochodu?

Czas oczekiwania na wydanie dowodu i tablic rejestracyjnych wynosi do 30 dni. W praktyce jednak dowód i tablice są do odbioru już po ok. 14 dniach oczekiwania. Zwykle krócej czeka się w okresie jesienno-zimowym, w którym mniej osób decyduje się na zmianę samochodu. W tym czasie możesz poruszać się samochodem, o ile poprosiłeś o wydanie pozwolenia czasowego. Sama rejestracja pojazdu to wydatek rzędu 180,50 zł (tablice, dowód rejestracyjny, nalepki, pozwolenie czasowe, opłata ewidencyjna). Więcej zapłacisz w przypadku tablic indywidualnych lub tablic małych.

Artykuł sponsorowany

Reklama

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj