Szczotka chirurgiczna – zastosowania inne niż higiena

0
Reklama

Szczotka chirurgiczna jest przeznaczona głównie do celów higienicznych – odpowiedniego mycia rąk. Znajduje ona zastosowanie właśnie tam, gdzie sterylność oraz czystość dłoni jest kluczowa. Posiada wiele zalet, dzięki którym jest ceniona między innymi w szpitalach czy przychodniach. Czy jednak stosuje się ją tylko w takich miejscach? Czy można ją wykorzystać również w celach innych niż higieniczne?

Zalety szczotki chirurgicznej

Produkty higieniczne do rąk posiadają wiele zalet. Jeśli chcesz zadbać o odpowiednią czystość swych rąk, koniecznie sprawdź szczotki chirurgiczne na eplaster.pl. Znacząco ułatwiają one higienę zarówno rąk, jak i paznokci – wielu producentów, oprócz głównego produktu, oferuje również szpatułkę do dokładniejszego czyszczenia miejsc, które są trudnodostępne.

Na początku wymieniania zalet szczotek chirurgicznych należy wspomnieć o tym, że redukują one występowanie mikroorganizmów, jednak przy tym nie niszczą naszej naturalnej flory bakteryjnej – są idealną opcją, jeśli zależy nam na sterylności. Oprócz tego, zdecydowanie ułatwiają one mycie – część szczotek dodatkowo spienia środki myjące. Należy również zwrócić uwagę na kwestie delikatności dla skóry – produkty te nie wpływają na powstawanie mikrourazów naszej skóry. Dzięki temu nie musimy się martwić o podwyższone ryzyko wystąpienia różnych infekcji, nawet jeśli używamy ich z odrobinę większą siłą. Używanie specjalnej szczotki chirurgicznej ma jeszcze jedną korzyść – sprawia, że nie musimy przechodzić przez pracochłonne, jak również kosztowne procedury sterylizacyjne.

Szczotka chirurgiczna – główne zastosowania

Szczoteczka chirurgiczna wychodzi naprzeciw oczekiwaniom kadry medycznej w szpitalach oraz przychodniach. Stosowane są one podczas mycia oraz przedoperacyjnej dezynfekcji rąk w salach operacyjnych, a także gabinetach zabiegowych. Przydają się one również w klinikach oraz przychodniach weterynaryjnych, a także w salonach SPA.

Dodatkowe zastosowanie szczotki chirurgicznej

Powyżej wymieniliśmy najczęstsze zastosowania szczotki chirurgicznej, jednak jest jeszcze jedna czynność, do której produkty te znakomicie się sprawdzą. Wyrób ten wykorzystuje się podczas masażu według Wilbarger. Kiedy się go stosuje i na czym on polega?

Reklama

Ta technika masażu została opracowana przez Patricię Wilbarger już na początku lat 90-tych ubiegłego wieku. Odwołuje się ona do stymulacji kinestezji i ma służyć osobom z zaburzeniami integracji sensorycznej. U osób dorosłych zaburzenia te dotyczą układów sensorycznych, jak również czynności motorycznych czy umiejętności kontroli i regulacji emocji. Nieprawidłowości w tym zakresie wpływają negatywnie na życie codzienne oraz pełnione role społeczne – mogą skutkować obniżeniem nastroju, a w konsekwencji również izolacją społeczną.

Masaż Wilbarger jest metodą przeznaczoną do reedukacji sensorycznej obronności. Pierwsza jego część polega na szczotkowaniu wyznaczonych partii ciała – używa się do tego szczotki chirurgicznej ze względu na jej właściwości. Robi się to w dynamiczny sposób, z lekkim dociskiem, naprzemiennie w obydwu kierunkach. Następnie stosuje się kompresje poszczególnych stawów – ważna jest tutaj jednak odpowiednia kolejność działania.

Wśród korzyści, jakie mogą płynąć ze stosowanie tej techniki, wymienia się poprawę w funkcjonowaniu związanym z codziennymi czynnościami, jak również zmniejszenie objawów dotykowej obronności – strachu czy niepokoju przed dotykiem czy poznawaniem nowych faktur.

Masaż ten jest zalecany między innymi dzieciom ze spectrum autyzmu, problemami z koncentracją, dużą nadruchliwością czy obronnością dotykową. Wtedy konieczna jest jednak pomoc przeszkolonego terapeuty, który wykona masaż w odpowiedni sposób. Można także szczotkować zdrowe dzieci – wtedy możliwe jest wykonanie tego w domowych warunkach.

Co jednak ważne, program szczotkowania dopasowuje się indywidualnie do danego dziecka. Istotne jest też powtarzanie czynności z zachowaniem odpowiednich przerw – nie można wykonywać kolejnego masażu, jeśli widoczne jest podrażnienie skóry wynikające ze wcześniejszego zabiegu.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj