Teleopaski dla tyskich seniorów

0
Teleopaska zawiera m.in. sygnały SOS i „upadek", Fot. UM Tychy
Reklama

Teleopaska umożliwia szybką pomoc w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia seniora. Zawiera informacje m.in. o tętnie czy temperaturze ciała. Ma specjalne sygnały SOS i „upadek”.

W Tychach formę teleopieki dla seniorów realizuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. To kontynuacja projektu „Po ludzku, po sąsiedzku, u siebie”.

Jak informuje UM Tychy, z systemu teleopieki, która pozwala na szybkie wezwanie pomocy w nagłych i niepokojących sytuacjach, korzystają głównie osoby starsze, niepełnosprawne czy samotne.

Teleopieka zapewnia podopiecznym poczucie bezpieczeństwa i komfortu, zwiększa poziom niezależności i poprawia samopoczucie. Ponadto zapewnia kontakt z otoczeniem poprzez zapewnienie środowiskowej formy wsparcia. Całodobowa opieka zmniejsza także poziom stresu i uwalnia podopiecznych od poczucia, że są dla kogoś ciężarem. Dzięki alarmowej opasce umieszczonej na nadgarstku wezwanie pomocy możliwe jest w każdej sytuacji, o każdej porze dnia i nocy – mówi Iwona Rogalska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tychach.

MOPS dysponuje aktualnie ok. 40 teleopaskami dla seniorów.

Reklama

– Urządzenie zawiera informację o m.in. tętnie czy temperaturze ciała osoby, którą ją nosi. Jest także specjalny sygnał SOS oraz sygnał „upadek”. Dzięki temu mamy od razu informację, że coś złego dzieje się z nasza babcią, dziadkiem czy rodzicem. Za pomocą jednego przycisku na opasce osoba starsza o każdej porze dnia i nocy może wezwać pomoc. Powiadomienie SMS może trafić do trzech wskazanych osób – dodaje dyrektor MOPS.

Opaska zawiera także lokalizator, bardzo przydatny, gdy starsza osoba cierpi np. na chorobę Alzheimera.

– Opaskę może dostać każdy niesamodzielny mieszkaniec miasta w wieku 60+. Po złożeniu wniosku do MOPS pracownik socjalny przeprowadza wywiad z zainteresowanymi osobami – informuje UM Tychy.

Jak podaje UM Tychy, osoby zainteresowane taką formą wsparcia mogą się skontaktować z „pracownikiem socjalnym pierwszego kontaktu zgodnie z miejscem zamieszkania” albo zadzwonić na nr telefonu informacji ośrodka, tj. (32) 323-22-63:

– od poniedziałku do czwartku 8.00-15.00,
– w piątek 8.00-13.00.

DLAP, (r) Źródło: UM Tychy

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj