Termomodernizacja domów w walce z ubóstwem energetycznym. Program „Stop Smog”

0
fot. ilustr. Jerzy Górecki z Pixabay
Reklama

Gminy, w których stężenie zanieczyszczeń przekracza unijne normy, mogą korzystać z programu „Stop Smog” o budżecie 1,2 mld zł. Pieniądze te mają trafić do osób ubogich energetycznie mieszkających w domach wymagających termomodernizacji.

Funkcjonujący od lutego 2019 r. program „Stop Smog” potrwa do końca 2024 r. Jak informuje Serwis Rzeczypospolitej Polskiej (gov.pl) w nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji przewidziano działania, które go usprawnią. Pieniądze z programu (na podstawie zawartych porozumień) przekazywane są gminom, w których stężenie zanieczyszczeń przekracza unijne normy. Tak uruchomione środki trafiają następnie do osób ubogich energetycznie mieszkających w domach jednorodzinnych, które wymagają termomodernizacji.

Nowe rozwiązania prawne wprowadzają zmniejszenie minimalnej liczby budynków jednorodzinnych, która umożliwi wnioskowanie o środki z programu (z 2 do 1 proc. lub 20 budynków) oraz jednorazowe zniesienie tego limitu, w sytuacji gdy wcześniej gmina zawarła co najmniej jedno porozumienie.

Chodzi również o zmniejszenie z 50 do 30 proc. wymaganej redukcji zapotrzebowania na ciepło grzewcze w stosunku do wszystkich przedsięwzięć niskoemisyjnych realizowanych przez gminę. Osiągnięcie 30 proc. oszczędności energii staje się najbardziej optymalnym poziomem ze względu na stan budynków zajmowanych przez osoby ubogie energetycznie.
Zainteresowanie samorządów programem „Stop Smog” powinno się zwiększyć poprzez dopuszczenie do realizacji przedsięwzięć niskoemisyjnych również w budynkach będących w zasobach mieszkaniowych gminy, umożliwienie związkom międzygminnym i powiatom wnioskowania do programu w imieniu i na rzecz kilku gmin, zniesienie obowiązku opracowywania gminnych programów niskoemisyjnych.

Ważną kwestią jest skrócenie z 10 lat do 5 lat okresu utrzymania efektów przedsięwzięć niskoemisyjnych, a także rozszerzenie zakresu przedsięwzięcia niskoemisyjnego o: przyłączenie budynku do sieci elektroenergetycznej, modernizację istniejącego przyłącza ciepłowniczego, gazowego lub elektroenergetycznego, zapewnienie budynkowi dostępu do energii z instalacji OZE (wraz z likwidacją źródła niespełniającego standardów niskoemisyjnych).
(pp), źródło: gov.pl

Reklama

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj