To już czas? Powstały petycje ws. ułatwienia dostępu do broni palnej

0
Reklama

Atak Federacji Rosyjskiej na Ukrainę wstrząsnął całym światem. Chaos spowodowany tą sytuacją i kolejnymi drastycznymi doniesieniami z frontu odbija się szerokim echem na rożnych aspektach życia. My jako naród także powinniśmy wyciągnąć wnioski z tej sytuacji. Ukraińcy bronią się bohatersko, ale czy nie chcielibyśmy być lepiej przygotowani do skutecznej obrony swojego państwa? Jest to problem, który dostrzega coraz więcej organizacji. O problemie tym mówi m.in. nowa społeczna kampania ws. ułatwienia dostępu do broni palnej.

Broń Polaków: nieliczna, rzadko spotykana

Za naszą wschodnią granicą dzieją się naprawdę brutalne sceny. Doniesienia z miast wokół Kijowa świadczą o bestialstwie niespotykanym dawno w Europie. A jeśli już kiedyś spotykanym, to… właśnie na ziemiach polskich. W związku z tym i my powinniśmy pomyśleć o przyszłości i zawczasu podjąć zdecydowane kroki.

Badania jednoznacznie pokazują, że Polacy są jednym z najmniej uzbrojonych narodów w Europie. Zgodnie z prowadzonymi statystykami na 100 mieszkańców przypada jedna do dwóch sztuk broni palnej. A u innych? Na Węgrzech jest to ok. 5 sztuk broni, w Czechach – 16, nie mówiąc o krajach takich jak Szwajcaria (30-45 sztuk broni). Te statystyki jednoznacznie wskazują, że potrzeba zwiększania świadomości Polaków na temat kwestii związanych z obronnością powinna wzrosnąć.

Oczywiście bardzo ważną kwestią jest obronność międzynarodowa, jednak przygotowanie poszczególnych obywateli do obrony też ma bardzo duże znaczenie. Aby było to możliwe, trzeba podjąć zdecydowane działania legislacyjne, aby zmienić prawo, które aktualnie obowiązuje. Jedną z inicjatyw zmierzających w tym kierunku jest petycja, która została skierowana do Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Ministrów jego rządu.

Uzbrojenie a świadomość społeczna

W związku z dość nieprzewidywalną i bezwzględną polityką prowadzoną przez Władimira Putina, cały świat musi się liczyć z możliwym niebezpieczeństwem. Obserwując z uwagą to co się dzieje za wschodnią granicą, powinniśmy wyciągać wnioski. Społeczeństwo Ukrainy jest przygotowane do obrony zdecydowanie lepiej niż siedem lat temu, kiedy to Rosja napadła na Krym. Jednak mimo wszystko armia ma duże problemy w dorównaniu agresorowi.

Reklama

My jako jedno z najmniej uzbrojonych państw w całej Europie nie możemy dłużej zwlekać. Warto zaznaczyć, że nie tylko pod względem wskaźnika sztuk broni na 100 obywateli jesteśmy w ogonie Europy. Mało kto w ogóle ma świadomość dostępności bez zezwolenia broni palnej czarnoprochowej. Zawiłość procedur dotyczących zezwolenia na posiadanie wszelkich innych broni palnych oraz niechęć organów państwa skutecznie zniechęca obywateli do jakiejkolwiek aktywności w tej kwestii. Zatem łatwo można zauważyć, że społeczeństwo zniechęcone do idei cywilnej obrony i uzbrojone kilkanaście razy gorzej niż bliskie kraje, nie może mieć zbyt dużego wpływu na swoje własne bezpieczeństwo.

Mimo dobrze wyposażonych sił zbrojnych to jak przygotowana jest do obrony ludność cywilna ma bardzo duże znaczenie, ponieważ w razie jakichkolwiek problemów może dojść do konieczności dodatkowej rekrutacji do armii. Mało tego, w sytuacjach kryzysowych taka ludność potrafi skutecznie samodzielnie zabezpieczyć własny majątek.

Inicjatywa Stowarzyszenia Piotra Skargi i inne

W związku z niepokojącymi statystykami i coraz bardziej zaogniającą się sytuacją w Ukrainie Stowarzyszenie Piotra Skargi podjęło inicjatywę związaną ze zbieraniem podpisów pod apelem dotyczącym pilnego poszerzenia przepisów umożliwiających posiadanie broni. Mowa o petycji „Broń dla Polaków”, która ma trafić do premiera Mateusza Morawieckiego. Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem, do tej pory wzięło w niej udział blisko 20 tysięcy osób. Jest prowadzona na stronie brodlapolakow.pl.

Warto także wspomnieć, że Centrum Wspierania Inicjatyw Dla Życia i Rodziny rozpoczęło specjalną kampanię „Broń się”. Członkowie tej organizacji mają podobne motywacje jak autorzy wspomnianej wyżej inicjatywy – Stowarzyszenie Piotra Skargi. Apelują oni do ministra spraw wewnętrznych o zmianę zasad związanych z uzyskiwaniem pozwolenia na posiadanie broni palnej. Przedstawiają przy tym konkretne rozwiązania prawne, mające ułatwić jej posiadanie. Tę petycję również może podpisać każdy odwiedzający stronę.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj