Trzy rodzaje akumulatorów samochodowych – który warto kupić?

0
Reklama

Są trzy podstawowe rodzaje akumulatorów samochodowych. Poza tym, kupując akumulator samochodowy, musisz wziąć pod uwagę jeszcze kilka ważnych parametrów. Na szczęście wybór akumulatora nie jest trudny. Pomożemy Ci wybrać właściwy.

Akumulator samochodowy najszybciej psuje się w trakcie mroźnej zimy i gorącego lata. Najczęstszym powodem poważnej awarii akumulatora samochodowego jest głębokie rozładowanie. Dochodzi do niego na skutek długotrwałej bezczynności (niekorzystania z auta przez długi czas), ciągłej jazdy na krótkich trasach, wystawienia akumulatora na działanie silnego mrozu, albo bardzo wysokiej temperatury latem, a także na skutek wysokiego poboru prądu po wyłączeniu silnika auta. To wszystko prowadzi do głębokiego rozładowania akumulatora samochodowego – a następnie do jego zasiarczenia i utraty właściwości. Eksploatacja samochodu bez sprawnego akumulatora samochodowego to męczarnia.

Warto pamiętać, że nawet akumulator samochodowy to część eksploatacyjna. Najlepszy akumulator samochodowy, w optymalnych warunkach, służy maksymalnie 5 lat.

Trzy podstawowe rodzaje akumulatorów samochodowych

Od kilku lat produkowane są trzy podstawowe rodzaje akumulatorów samochodowych. Pamiętaj, że nie możesz ich stosować dowolnie. Wyjaśnimy Ci dokładnie, który akumulator samochodowy możesz zastosować w swoim samochodzie.

Są też inne kryteria doboru akumulatorów samochodowych – o nich napiszemy w dalszej części artykułu.

Reklama

Akumulator kwasowo-ołowiowy bezobsługowy

To najpopularniejszy i najtańszy rodzaj akumulatora samochodowego. Konstrukcja znana od kilkudziesięciu lat.

Akumulator kwasowy wykorzystuje sześć ogniw, zbudowanych z płyt dodatnich i ujemnych. Płyty dodatnie to kratki, pokryte ołowiem i tlenkiem ołowiu. Płyty ujemne to kratki, pokryte samym ołowiem. Wszystkie cele zalane są elektrolitem (wodny roztwór kwasu siarkowego o stężeniu 37%).

Ulepszone wersje akumulatorów kwasowych bezobsługowych to akumulatory wykonane w technologii wapiennej Ca-Ca. Charakteryzują się lepszymi parametrami prądu rozruchowego.

Akumulator kwasowy bezobsługowy możesz stosować w każdym samochodzie, bez systemu start – stop.

Akumulator samochodowy EFB

Akumulator samochodowy EFB ma zmodyfikowaną budowę. Pomiędzy standardowymi kratkami stosuje się dodatkowe powłoki z poliestru, które mają na celu utrzymanie masy czynnej na powierzchniach kratek.

Dzięki temu akumulator samochodowy EFB jest bardziej odporny na rozładowanie, ma także większą trwałość i jest przygotowany na więcej cykli ładowania.

Akumulator samochodowy EFB możesz stosować w samochodach z systemem start – stop, w których producent zaleca stosowanie akumulatora EFB, a także zamiast standardowego akumulatora kwasowo ołowiowego, w samochodach bez start – stop, które są często eksploatowane w mieście, na krótkich trasach.

Akumulator samochodowy AGM

Akumulator samochodowy AGM to kolejna ewolucja standardowego akumulatora kwasowo – ołowiowego. W tym przypadku elektrolit (wodny roztwór kwasu siarkowego o stężeniu 37%) nie pływa swobodnie. Zamiast standardowego rozwiązania zastosowano separatory z włókna szklanego, który jest nasączony elektrolitem.

Akumulator AGM ma znacznie większą trwałość niż standardowy akumulator – zgodnie z założeniami, powinien wytrzymać trzykrotnie więcej cykli ładowania, niż standardowy akumulator. Poza tym łatwo przyjmuje prąd ładowania.

Akumulator AGM możesz zastosować tylko w tych autach, w których zezwolił na to producent. Są to zazwyczaj samochody z systemem start – stop, a także limuzyny z bardzo bogatym wyposażeniem elektronicznym oraz samochody z napędem hybrydowym.

Rodzaj akumulatora to nie wszystko – potrzebne są dodatkowe parametry

Producent samochodu określa, jaka technologia akumulatora może zostać zastosowana i jakie parametry powinien mieć akumulator.

To między innymi:

    • pojemność akumulatora (np. 50 Ah);
    • prąd rozruchu (np. 800A);
    • rozkład biegunów w górnej części obudowy;
  • wielkość płyty podłogowej akumulatora i jego wymiary.

Nie martw się – dobierzemy i zamontujemy odpowiedni akumulator w Twoim samochodzie.

Jeśli mieszkasz w Warszawie lub okolicach, a akumulator w Twoim aucie odmawia posłuszeństwa – odwiedź sklep i warsztat Jaro-Filtr. W naszej firmie kupisz najlepsze akumulatory w Warszawie.

Współpracujemy z najlepszymi dostawcami, dlatego możemy oferować najbardziej korzystne cenowo akumulatory w Warszawie – https://jarofiltr.pl/czesci-samochodowe-warszawa/akumulatory

Nasza firma to nie tylko sklep. To także warsztat samochodowy. Dlatego możesz u nas także zlecić zamontowanie akumulatora w swoim aucie. Pamiętaj, że w przypadku aut Premium samodzielna wymiana akumulatora jest niemożliwa. Niezbędne jest urządzenie do podtrzymania zasilania. Czekamy na Ciebie w Jaro–Filtr!

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj