Tychy: Akcja „Zima” rozpoczęta. Ma być lepiej niż poprzednio. MZUiM liczy na system ITS

0
Odśnieżanie pl. Baczyńskiego w Tychach; fot. ilustr. ZB
Reklama

Z początkiem listopada Miejski Zarząd Ulic i Mostów rozpoczął akcję „Zima”. W skutecznym odśnieżaniu pomóc ma ITS, czyli Inteligentny System Zarządzania i Sterowania Ruchem.

Jak poinformował Marcin Godzik, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach, podobnie jak rok temu, do pracy w zimowych warunkach gotowych jest: 14 pługo-piaskarek, 17 ciągników z pługami i rozrzutnikiem, 10 dwuosobowych brygad do ręcznego odśnieżania. Zabezpieczono też 1,9 tys. ton soli drogowej i 1,6 ton ton piasku. Akcję koordynować będzie straż miejska.

Podczas odśnieżania (i w ogóle utrzymywania dróg w należytym stanie) stosowane będą trzy standardy.

– Szczególnym nadzorem  objęte zostaną drogi krajowe: DK-1 i DK-86 i DK-44 wraz z węzłami, które będą utrzymywane w II podwyższonym standardzie, a więc  sprzęt  wyjeżdżał będzie na te drogi  w pierwszej kolejności – informuje M. Godzik.- Drogi powiatowe utrzymywana będą w II standardzie, a  drogi  gminne, o mniejszym znaczeniu komunikacyjnym, w III standardzie.

Sól wykorzystywana jest na drogach krajowych i głównych ciągach komunikacyjnych pierwszej kolejności odśnieżania. Chlorek wapnia wysypywany będzie na drogach krajowych i głównych ciągach komunikacyjnych pierwszej kolejności odśnieżania w przypadku wystąpienia temperatur poniżej -8°C. Solą i mieszanką piaskowo-solną posypywane będą nawierzchnie ulic wylotowych pierwszej kolejności odśnieżania z centrum miasta do dzielnic podmiejskich. Natomiast piasek sypany będzie na drogi gminne w dzielnicach podmiejskich, ciągach pieszych, chodnikach, placach, parkingach.

Reklama

– W czasie trwania akcji „Zima” ważną role spełni system ITS. – dodaje rzecznik MZUiM Tychy. – Dyspozytorzy pełnić będą całodobowe dyżury, koordynując i nadzorując firmy wykonawcze. Przeszkoleni pracownicy działu ITS mają do dyspozycji system wideo monitoringu, w skład którego wchodzi m.in. 57 kamer obrotowych i 129 kamer stacjonarnych na sygnalizacjach świetlnych, oraz 81 kamer nadzoru wizyjnego. Dodatkowo prowadzenie akcji wspomagane będzie danymi pochodzącymi z 12 stacji pogodowych. Dyżurni będą również korzystać z funkcji krótkoterminowej predykcji temperatury i stanu nawierzchni (śnieg, marznący deszcz, lód, gołoledź). Pozwoli to na określenie warunków atmosferycznych dla co najmniej 2 kolejnych godzin, a dzięki temu możliwe będzie wcześniejsze rozdysponowanie sprzętu na drogach.

O należyty stan dróg w w Tychach zadbają, jak słyszymy, trzy firmy: MASTER  Odpady i Energia sp. z o.o. (utrzymanie dróg krajowych), BIO-EKOS sp. z o.o. (utrzymanie dróg powiatowych i gminnych w mieście  położonych na wschód od al. Bielskiej oraz utrzymanie chodników, ścieżek rowerowych, parkingów, placów, schodów, kładek i przejść podziemnych), EKO–OGRÓD (utrzymanie dróg powiatowych i gminnych w mieście położonych na zachód od al. Bielskiej oraz  utrzymanie dróg gminnych w dzielnicach obrzeżnych).

Firmy te przez cały okres trwania akcji zimowej prowadzić będą całodobowe ośrodki dyspozytorskie, a  sprzęt w ramach godzin biernych przygotowany będzie  do natychmiastowego podjęcia akcji – zapewnia Marcin Godzik. – Jeżeli w okresie trwania akcji zima nie będą występowały warunki zimowe, firmy wykonawcze będą zajmowały się sprzątaniem miasta.

(pp)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj