Tychy: Ceramiczne elementy i drewniane kwietniki ozdobiły Czułów Osadę

0
Fot. archiwum MCK Tychy
Reklama

W ramach programu „Rewitalizacji Czułowa Osady” Miejskie Centrum Kultury w Tychach organizowało od czerwca do sierpnia animacje i warsztaty dla najmłodszych mieszkańców tej dzielnicy. Powstały ekologiczne drewniane kwietniki wypełnione roślinnością, a budynki ozdobiły elementy ceramiczne stworzone przez czułowian.

Czułów Osada – ta najbardziej wysunięta na północ dzielnica Tychów znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie zakładów produkcyjnych, dlatego nie budząca większego zainteresowania.

– Wystarczy jednak wejść między zabudowania przy ul. Katowickiej, by zobaczyć czułowski mikroświat z innej perspektywy. Spotkamy tutaj sporo zieleni, plac zabaw, wyremontowane uliczki oraz odnowione budynki, które nie straciły swojego pierwotnego śląskiego charakteru – mówi Małgorzata Król, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tychach. – Mieszkańcy dzielnicy znają się, dzieci wspólnie się bawią i to stanowiło kanwę do działań podejmowanych przez nas w tym roku.

Działania rewitalizacyjne odbywają się tu od kilku lat w ramach projektu „Kultura Osiedla – Osiedle Kultury”. Od czerwca 2022 roku trwały warsztaty o czterech różnych tematykach, skierowane do dzieci i młodzieży z Czułowa w wieku 6-17 lat . Zajęcia zainaugurował survival prowadzony przez doświadczonego instruktora, ekstremalnego podróżnika i naturalnego pedagoga ulicy, wychowującego się niegdyś na warszawskiej Pradze, Krzysztofa Lewickiego

Kolejnym typem zajęć były te z zakresu stolarstwa, prowadzone przez instruktorów z Fundacji Bobrowe Żeremia, pracujących w drewnie, dzięki którym na Czułowie powstało 12 okazałych drewnianych skrzyń-donic, docelowo umieszczonych przed klatkami budynków na Osadzie. Te elementy małej architektury zrobiły dzieci z pomocą Bobrowych Żeremi, a najmłodsi mieszkańcy Osady z chęcią sięgali po młotki, piły do drewna czy wkrętarki, by na koniec pomalować gotowe skrzynki impregnatem, który pozwoli cieszyć się kwietnikami przez długie lata. Podczas sierpniowych ogrodniczych zajęć z Kingą Kaźmierczak (hodowczynią własnych warzyw i owoców, twórczynią naturalnych kosmetyków) zasadzone zostały tu rośliny wieloletnie i ozdobne trawy, a gotowe kompozycje rozmieszczono wokół budynków mieszkalnych na Osadzie.

Reklama

Ostatni warsztat poprowadziła dla młodzieży ceramiczka Marta Piróg, która jest m.in. współautorką dwóch murali w Tychach – Zofii Nałkowskiej i Ryśka Riedla. Za sprawą i pod okiem artystki, podczas zajęć ceramicznych odbywających się w czułowskiej „Bazie” Placówce Wsparcia dla Dzieci i Młodzieży Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tychach, powstały prace ceramiczne, które docelowo składają się na mozaiki zdobiące blendy okienne w budynkach Czułowa Osady. Elementy te zdobią od tej pory różne zakątki Czułowa Osady. Warto wybrać się tam na poszukiwania tych małych dzieł sztuki.

– Każde działanie tegorocznej rewitalizacji na Czułowie miało swój cel. Podczas survivalu nacisk był kładziony na praktyczne umiejętności pozwalające radzić sobie sprytnymi rozwiązaniami w codziennych trudnościach, ale także wzmacnianie wiary w siebie i swoje możliwości u uczestników zajęć. Podczas stolarki dzieci rozwijały zdolności manualne i zmysł techniczny, uczyły się koncentracji, poznawały trud pracy fizycznej i wartość przedmiotów, nawet tak zwyczajnych jak donica, na której zbudowanie potrzebują kilku godzin ostrożnej i precyzyjnej pracy. Zajęcia z pasjonatką zielarstwa i ogrodnictwa pomogły dzieciom zrozumieć w jaki sposób dbać o rośliny i które zioła lub kwiaty warto mieć u siebie w domu. Ceramika rozwijała kreatywność pozwalając na odciśnięcie w glinie swojej wizji artystycznej, która została wypalona w piecu ceramicznym i dziś stanowi stały element osiedla – podsumowuje Małgorzata Król.

DLAP

Źródło: UM Tychy

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj