Tychy Press Photo 2021 – zobacz nagrodzone zdjęcia

0
Najlepsze zdjęcie (fotoreportaż) wykonane w Tychach. Wyróżnienie – Tomasz Dziubany za zdjęcie „Budzące się miasto
Reklama

Trwa 21. Festiwal Fotografii Dokumentalnej Tychy Press Photo 2021. W sobotę 13 marca rozstrzygnięto konkurs na najlepsze zdjęcie wykonane w ubiegłym roku w Tychach i przez tyszan. Poznaj wyniki i zobacz nagrodzone zdjęcia. Jeszcze dziś (14 marca) można zobaczyć online fotografie gości zaproszonych na festiwal. Patronat na imprezą objął m.in. dwutygodnik i portal Nowe Info.

W marcu 2020 r. Tychy Press Photo odbyło się jeszcze w tradycyjnej formule, tuż przed wybuchem pandemii. Tegoroczna edycja już w ogromnej mierze odbywała się online.

Jedynie wystawę 89 zdjęć nagrodzonych i zakwalifikowanych w konkursie można oglądać do 16 kwietnia br. w Miejskiej Galerii Sztuki „Obok”.

Tegoroczny festiwal rozpoczął się od pokazu zdjęć gościa specjalnego Anny Lewańskiej, przewodniczącej jury Tychy Press Photo 2021, wieloletniej fotoreporter i fotoedytor „Gazety Wyborczej”, laureatki Grand Press Photo. Artystka w swojej pracy preferuje fotografię uliczną i portret.

Po pokazie otwarto w galerii „Obok” wystawę pokonkursową i ogłoszono wyników konkursu.

Reklama

Przypomnijmy, że w konkursie Tychy Press Photo mogły brać udział osoby fotografujące, które mieszkały lub pracowały w minionym roku w Tychach, a także osoby niezwiązane z miastem, ale w tym przypadku zgłaszane fotografie musiały być wykonane na terenie Tychów. Pula nagród to 3000 zł. W konkursie wzięło udział 40 osób, które zgłosiły łącznie 406 fotografii. Na wystawę pokonkursową jurorzy wybrali 89 zdjęć od 23 autorów.

Autorzy, których zdjęcia zakwalifikowano na wystawę: Michał Anioł, Marek Bański, Marzena Bugała, Agata Cichy, Mateusz Czech, Tomasz Dziubany, Aleksandra Grabowska, Michał Janusiński, Ireneusz Kaźmierczak, Agnieszka Kopeć, Miłosz Kopiś, Ewelina Kosma, Wiktoria Kot, Grzegorz Krzysztofik, Małgorzata Kucia, Mariusz Machnik, Fryderyk Parwicki, Artur Pławski, Marta Poloczek, Agnieszka Seidel-Kożuch, Jakub Spodymek, Magdalena Tekla, Marcin Zarzyna.

Przewodnicząca jury Anna Lewańska powiedziała o konkursie: – Pandemia miała i ma niezaprzeczalny wpływ na możliwości wyboru tematów, a także na techniczne możliwości ich realizacji, pojawiło się wiele zdjęć wykonywanych z góry, z dronów. Miłośników fotografii wyraźnie dotknęły ograniczenia w przemieszczaniu się, a przecież „bycie łazikiem” to niezbędna składowa „bycia dobrym fotografem”.

Oprócz Anny Lewańskiej w jury znaleźli się także: Rafał Klimkiewicz (fotoreporter, szef agencji fotograficznej Edytor.net, wieloletni juror TPP), Arkadiusz Ławrywianiec (fotoreporter, prezes ZPAF Okręg Śląski), Wojciech Łuka (kurator Miejskiej Galerii Sztuki „Obok”) i Marcin Zimnal (sekretarz jury, nie oceniający zdjęć – od 21 lat współorganizator TPP).

Jurorzy przyznali nagrody i wyróżnienia w trzech kategoriach: najlepszy fotoreportaż, najlepsza fotografia i najlepsze zdjęcie (fotoreportaż) wykonane w Tychach.

Oto wyniki.

Najlepszy fotoreportaż:

I nagroda – Wiktoria Kot za fotoreportaż „Strefa zero”.

Najlepszy fotoreportaż. I nagroda – Wiktoria Kot, jedno ze zdjęć fotoreportażu „Strefa zero”

II nagroda – Michał Janusiński za fotoreportaż „Poradnik antywirusowy”.

Fotoreportaż. II nagroda – Michał Janusiński, jedno ze zdjęć fotoreportażu „Poradnik antywirusowy”.

Najlepsze zdjęcie (fotoreportaż) wykonane w Tychach

Nagroda Artur Pławski za fotoreportaż „Boxed”.

Najlepsze zdjęcie (fotoreportaż) wykonane w Tychach. Nagroda Artur Pławski, jedno ze zdjęć fotoreportażu „Boxed”

Wyróżnienie – Tomasz Dziubany za zdjęcie „Budzące się miasto”.

Najlepsze zdjęcie (fotoreportaż) wykonane w Tychach. Wyróżnienie – Tomasz Dziubany za zdjęcie „Budzące się miasto”

Najlepsza fotografia

Nagroda – Magdalena Tekla za zdjęcie z cyklu „Samotna Wielkanoc”.

Najlepsza fotografia. Nagroda – Magdalena Tekla za zdjęcie z cyklu „Samotna Wielkanoc”

Wyróżnienie – Mariusz Machnik za zdjęcie z cyklu „Paprocany we mgle”.

Najlepsza fotografia. Wyróżnienie – Mariusz Machnik za zdjęcie z cyklu „Paprocany we mgle”

Wyróżnienie – Jakub Spodymek za zdjęcie z cyklu „Na ratunek dzikiej gęsi”.

Najlepsza fotografia. Wyróżnienie – Jakub Spodymek za zdjęcie z cyklu „Na ratunek dzikiej gęsi”

Relację video można obejrzeć TUTAJ (otwarcie wystawy i wręczenie nagród od 2. godziny transmisji).

Jeszcze dziś, w niedzielę, 14 marca, od godz. 17.00 można obejrzeć online pokazy zaproszonych na festiwal gości: Marzeny Bugały, fotoreporterka „Dziennika Zachodniego”, realizującej m.in. tematy newsowe, społeczne, wykonującej portrety i realizując autorskie projekty fotograficzne; Marcina Giby, absolwenta Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w czeskiej Opawie, dyrektora artystycznego Rybnickiego Festiwalu Fotografii oraz Irka Dorożańskiego, którego głównym nurtem w jego pracy jest dokument społeczny i fotografia sportowa, freelancera współpracującego z agencjami prasowymi.

Organizatorami Festiwalu Fotografii Dokumentalnej Tychy Press Photo 2021 są: Miejska Galeria Sztuki „Obok” w Tychach, współorganizatorami są Dominik Gajda i Marcin Zimnal (za inicjatywę Tychy Press Photo otrzymali Nagrodę Prezydenta Tychów Andrzeja Dziuby w dziedzinie kultury0, a partnerami: Fotonet i ZPAF Okręg Śląski. Patronat medialny nad imprezą objął m.in. dwutygodnik i portal Nowe Info.

Inspiracją dla tyskiej imprezy był znany konkurs World Press Photo. W poprzednich edycjach Tychy Press Photo gośćmi byli m.in. Chris Niedenthal i Andrzej Grygiel (laureaci World Press Photo) oraz Mariusz Forecki, Marek Lapis czy Maciej Moskwa.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here