Tychy: Zaproszenie na film „Lawina” opowiadający o zbrodni dokonanej na żołnierzach NSZ

0
Pasaż Kultury Andromeda w Tychach; fot. ZB
Reklama

We wrześniu 1946 roku, w ramach operacji „Lawina”, na Śląsku Opolskim doszło do zbrodni dokonanej przez NKWD i UB  na żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych. Według danych Instytutu Pamięci Narodowej zamordowano wówczas ok. 100 żołnierzy największego zgrupowania NSZ działającego na Śląsku Cieszyńskim i Żywiecczyźnie. Opowiada o tym film pt. „Lawina”, który będzie można obejrzeć 13 marca o godz. 17.00 w Pasażu Kultury Andromeda. Wstęp wolny.

Komuniści dopuścili się wielu zbrodni, ale ta dokonana we wrześniu 1946 na partyzantach zgrupowania NSZ „Bartek” (dowodzonego przez kpt. Henryka Flamego) jest szczególna. Jak informuje IPN, oddziały te stoczyły wiele bitew i potyczek z utrwalaczami władzy „ludowej” spod znaku UB i NKWD na terenie Podbeskidzia i okolic. Między innymi głośną akcją było zdobycie miejscowości wypoczynkowej Wisła w dniu 3 maja 1946 roku i zorganizowanie tam przez żołnierzy NSZ kilkugodzinnej defilady połączonej z manifestacją patriotyczną. Między innymi dlatego zgrupowanie „Bartka” było szczególnie znienawidzone przez władze komunistyczne, tym bardziej, że w walkach z nim lokalne oddziały bezpieki oraz Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Katowicach do lata 1946 roku ponosiły klęski, a partyzanci nie mieli większych strat.

Niestety, na skutek zdrady, komunistom udało się zorganizować akcję przetransportowania partyzantów „Bartka” na teren Śląska Opolskiego w celu rzekomego dalszego prowadzenia walki. Po przewiezieniu na miejsce partyzantom podano alkohol z substancją odurzającą. Według relacji zebranych przez IPN śpiących żołnierzy podziemia niepodległościowego obrzucono granatami, a następnie dobijano. Inna relacja mówi o wprowadzeniu ich do zaminowanych baraków, a następnie wysadzeniu tych zabudowań, gdy partyzanci zasnęli.

Dotychczasowe ustalenia IPN wskazują na dwa domniemane miejsca masowych mordów żołnierzy „Bartka”, znajdujące się na Opolszczyźnie. Chodzi o okolice tzw. zameczku Hubertus, położonego między miejscowościami Dąbrówka i Barut (obecnie na granicy powiatów gliwickiego i strzeleckiego) oraz okolice Łambinowic (obecnie powiat nyski).

Reklama

Na film opowiadający o tej zbrodni zapraszają 13 marca o godz. 17.00 do sali projekcyjnej Pasażu kultury Andromeda (pl. Baczyńskiego 2) Klub Gazety Polskiej w Tychach, tyska radna PiS Aleksandra Wysocka-Siembiga, Klub PiS w Tychach. Projekcja filmu „Lawina” będzie połączona ze spotkaniem z jego reżyserem – Jędrzejem Lipskim.

(icz)

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj