Tyski Półmaraton z atrakcjami i drogowymi utrudnieniami

0
Ubiegłoroczna edycja półmaratonu; fot. J. Jędrysik
Reklama

Już w najbliższą niedzielę 1 września odbędzie się VIII Tyski Półmaraton. To największe wydarzenie biegowe w Tychach. Jak zapewniają organizatorzy, frekwencja będzie rekordowa. Zapisało się już ponad 1600 zawodników i zawodniczek. W tym roku biegowi towarzyszą akcje charytatywne i społeczne. Kierowcy muszą liczyć się z okresowymi utrudnieniami w ruchu.

Jak informuje nas Damian Fidor, dyrektor VIII Tyskiego Półmaratonu, trasa biegu liczy 21,0975 km i posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Trasa VIII Tyskiego Półmaratonu

Start biegu głównego odbędzie się o godz. 10.00 na ulicy Uczniowskiej przy Mediatece w kierunku al. Piłsudskiego. Przed rondem Paprocańskim zawodnicy nawrócą i dobiegną al. Piłsudskiego i ul. Jaśkowicką do ronda Żwakowskiego. Następnie skręcą w prawo w ul. Stoczniowców i dotrą do ronda Świętej Jadwigi na Sublach. Tam skręcą w prawo w ul. Żwakowską i nawrócą przed rondem Sublańskim. Tą samą trasą (przeciwległymi pasami jezdni) biegacze wrócą w okolice Mediateki. Ulicą Uczniowską zbiegną do al. Sikorskiego. Tam skręcą w prawo i nawrócą na skrzyżowaniu z al. Bielską, a następnie al. Sikorskiego dotrą do Jeziora Paprocańskiego. Po obiegnięciu jeziora wrócą na finisz pod halą sportową przy al. Piłsudskiego.

W godz. 10.00-13.00 można spodziewać się utrudnień w ruchu na ulicach: Uczniowskiej, Piłsudskiego, Jaśkowickiej, Stoczniowców, Żwakowskiej i Sikorskiego.

– Duża grupa biegaczy zdecydowała się na bieg z dzieckiem w wózku. To będzie prawdziwa przygoda dla dzieciaczków. Niektórzy startują z dzieckiem już trzeci rok z rzędu. Zresztą biegowi głównemu towarzyszyć będą zawody dzieci i młodzieży – mówi Damian Fidor, dyrektor półmaratonu.

Reklama

– Wystartują u nas także znani z wielu mediów członkowie Granpagangu, czyli wnuczek Marek z niepełnosprawnym, poruszającym się na wózku dziadkiem Wieśkiem. Oboje przygotowują się do Silesia Marathonu. Nasz bieg będzie prawdziwym testem ich nowego „bolidu” – dodaje D. Fiodor.

Członkowie Grandpagang odebrali już numery startowe; fot. Tyski Półmaraton/SPLA

Podczas VIII Tyskiego Półmaratonu odbędzie się też zbiórka dla dziecięcego hospicjum Świetlikowo. Już teraz można licytować gadżety podarowane m.in. Michała Kotlorza, hokeistę GKS Tychy, himalaistów Artura Małka i Marka Chmielarskiego (wystartują w biegu) oraz ultramaratończyka Dariusza Strychalskiego.

Ponadto w trakcie zawodów odbędzie się akcja związana z transplantologią. Promowane będą świadectwa woli – plastikowe karty z wyrażeniem indywidualnej zgody na pobranie po śmierci narządów do przeszczepu.

Nowością w tym roku jest promocja wody kranowej zamiast butelkowanej oraz zamiana kubków z plastikowych na papierowe. To dzięki współpracy z Rejonowym Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Tychach. – Idziemy w ślady inicjatyw już znanych na maratonach choćby w Poznaniu czy Wiedniu – na spragnionych biegaczy będzie czekać tyska kranówka, którą jest zdrowa, przebadana i bardzo smaczna – mówi D. Fidor.

WIĘCEJ INFORMACJI TUTAJ.

(J)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here