Ustanowiono nowe święto narodowe: Narodowy Dzień Powstań Śląskich

0
Prezydent RP Andrzej Duda podpisuje ustawę o Narodowym Dniu Powstań Śląskich, 7.06.2022 r.; fot. Andrzej Grygiel/UMWS
Reklama

Dzisiaj (7.06) w Katowicach prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o Narodowym Dniu Powstań Śląskich. To kończy proces legislacyjny o ustanowieniu święta upamiętniającego trzy zrywy powstańcze, w których walczono o włączenie Górnego Śląska do odradzającej się po zaborach Polski. Narodowy Dzień Powstań Śląskich przypada 20 czerwca.

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, uchwalona 12 maja br. ustawa o  ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich, to w praktyce efekt apelu wystosowanego do prezydenta RP przez Sejmik Województwa Śląskiego w sprawie upamiętnienia ważnych dla Śląska i Polski trzech wielkich zrywów narodowowyzwoleńczych. Złożony dzisiaj pod ustawą podpis przez prezydenta RP Andrzeja Dudę ustanawia 20 dzień czerwca Narodowym Dniem Powstań Śląskich. Po raz pierwszy więc nowe święto będziemy obchodzić już za niecałe dwa tygodnie.

Podpisanie ustawy odbyło się w auli Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach – tu mieściła się pierwsza siedziba Sejmu Śląskiego. Przed udaniem się do auli  prezydent RP Andrzej Duda złożył wieniec pod Pomnikiem Powstańców Śląskich.

– Cieszę się, że Śląsk i Ślązacy będą mieli upamiętnione te wydarzenia – mówił prezydent RP Andrzej Duda. – To także hołd dla tych, którzy w powstaniach walczyli za Polskę. Mamy dwa nowe święta narodowe związane ze zwycięskimi powstaniami – Powstaniem Wielkopolskim i Powstaniami Śląskimi. Wiąże je nie tylko czas, ale niezwykła wartość o charakterze fundamentalnym dla odradzającego się państwa polskiego. Nie byłoby tej wielkości i postępu w II Rzeczypospolitej, gdyby nie było możliwości, które dawał Górny Śląsk i jego zasoby oraz wielcy patrioci, którzy dla Polski pracowali. To święto ustanawiane jest dla kolejnych pokoleń, by zawsze pamiętały jaką cenę trzeba zapłacić, by Polska była Polską.

– Jeszcze raz, z całego serca chciałbym podziękować za ten gest – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. – Chciałbym to zaakcentować przede wszystkim jako obywatel urodzony tutaj na śląskiej, polskiej ziemi. Pan prezydent był z nami od początku, w tych ważnych dla Śląska chwilach związanych z obchodami stulecia Powstań Śląskich. Dzisiaj ta saga powstańcza znajduje swój piękny finał. Już nikomu nie musimy tłumaczyć, czym dla nas jest patriotyzm, oddanie Ojczyźnie. Jesteśmy winni pamięć ludziom, którzy oddali życie za powrót Śląska do Polski, musimy pielęgnować pamięć o nich i przekazywać ją kolejnym pokoleniom, edukując młodych ludzi i budując w nich poczucie dumy z postawy ich przodków. Ta inicjatywa, wsparcie prezydenta RP, spowodowały, że dzisiaj Polacy inaczej spoglądają na Powstania Śląskie.

Reklama

W dzisiejszej uroczystości udział wzięli m.in. reprezentujący Zarząd Województwa Śląskiego: wicemarszałkowie Wojciech Kałuża i Dariusz Starzycki, a także członkinie zarządu Beata Białowąs i Izabela Domogała, a także wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, parlamentarzyści: Violetta Porowska i Wojciech Szarama, liczna delegacja radnych sejmiku województwa z przewodniczącym Janem Kawulokiem.

Narodowy Dzień Powstań Śląskich ma upamiętniać wysiłki walczących o przyłączenie Górnego Śląska do Polski w trzech śląskich powstaniach (1919-1921). III Powstanie Śląskie, trwające od maja do lipca 1921 r., było odpowiedzią na niekorzystne dla Polski propozycje podziału Górnego Śląska. Na czele zrywu, w którym wzięło udział ok. 60 tys. Polaków, stanął Wojciech Korfanty. Powstańcy zdołali opanować prawie cały obszar, na którym głosy oddano za Polską. Do najpoważniejszych starć doszło w okolicach Góry św. Anny.

Po zakończeniu III Powstania Śląskiego Rada Ambasadorów zdecydowała o korzystniejszym dla Polski podziale Śląska. Z obszaru plebiscytowego – czyli ponad 11 tys. km kw. – zamieszkanego przez ponad 2 mln ludzi, do Polski przyłączono 29 proc. terenu i 46 proc. ludności. W Polsce znalazły się m.in. Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta (obecny Chorzów), Rybnik, Lubliniec, Tarnowskie Góry i Pszczyna. Na przyłączonym terenie znalazły się: 53 z 67 istniejących kopalni, 22 z 37 wielkich pieców oraz 9 z 14 stalowni.

(pp)

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj