Więcej ekopatroli

0
Fot. Ilustracyjna Pixabay.com
Reklama

Straż Miejska w Pszczynie zwiększyła liczbę ekopatroli, które weryfikują paleniska, a jednocześnie informują o konieczności wymiany najstarszych kotłów. Strażnikom towarzyszą urzędnicy.

Jak podaje UM Pszczyna, skład ekopatroli zasilili pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska, Referatu ds. Jakości Powietrza, a także Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego, co wynika z rekomendacji Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

– Chcemy dotrzeć do mieszkańców z informacją jak wymienić piec, jak skorzystać z dofinansowania oraz jak złożyć oświadczenie w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – mówi komendant SM Artur Krzyżaniak. Równocześnie apeluje, by zgłaszać wszelkie strażnikom informacje dotyczące nieprawidłowości dotyczących spalania.

– Prosimy kontaktować się pod całodobowym numerem dyżurnego straży miejskiej – 32 2104373. Możecie państwo również zgłaszać takie sytuacje na platformie www.smog.pszczyna.pl – dodaje komendant.

Jak informuje UM Pszczyna, niespełna dwa miesiące pozostały do wejścia w życie uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego. W tym czasie na Śląsku powinny zostać wymienione najstarsze kotły, czyli te wyprodukowane przed 2007 rokiem, a także wszystkie piece nieposiadające tabliczki znamionowej.

Reklama

Zgodnie z uchwałą sejmiku województwa śląskiego najstarsze kotły należy wymienić do końca tego roku. Terminy wymiany kotłów przedstawiają się następująco:

  • do końca 2021 roku – kotły powyżej 10 lat od daty produkcji (instalacje z 2006 r. i starsze oraz bez tabliczki znamionowej),
  • do końca 2023 roku – kotły od 5 do 10 lat od daty ich produkcji (instalacje z 2007 r. do 2012 r.),
  • do końca 2025 roku – kotły poniżej 5 lat od daty ich produkcji (instalacje z 2013 r. do 31.08.2017 r.),
  • do końca 2027 roku – kotły klasy 3 lub 4 (według normy PN-EN 303-5:2012).

(r), (DLAP), Źródło: UM Pszczyna

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj