Wynajmujesz mieszkanie? Sprawdź, z jakimi wiąże się to kosztami

0
Reklama

Wynajem mieszkania to świetny sposób, żeby np. poznać wybraną okolicę i dowiedzieć się, jak się w niej żyje. Ponadto, aby móc korzystać z czyjegoś mieszkania, wystarczy podpisać stosowną umowę — bez konieczności ponoszenia wkładu własnego czy ubiegania się o kredyt. Jednak nie oznacza to, że najem jest darmowy. Dowiedz się, jakie opłaty Cię czekają, gdy wynajmujesz mieszkanie.

Większość ogłoszeń o nieruchomościach na wynajem w Internecie zawiera opis lokalu, a także wysokość opłat za korzystanie z niego. Jednak po przejrzeniu kilkudziesięciu ofert można łatwo zauważyć, że właściciele zazwyczaj podają tylko wysokość czynszu. Trzeba jednak pamiętać, że to nie jedyny koszt, który trzeba ponieść, gdy się wynajmuje lokal.

Jakie są opłaty za wynajem mieszkania od osoby prywatnej?

Wynajem mieszkania wiąże się z koniecznością płacenia czynszu. Jest on ustalany indywidualnie przez właściciela nieruchomości — nie ma przepisów, które regulowałyby jego wysokość. Ta opłata stanowi zysk dla wynajmującego. Do czynszu wliczane są także dodatkowe opłaty, np.:

  • na wynagrodzenia dla zarządu spółdzielni mieszkaniowej (jeśli jest),
  • na podatek od nieruchomości.

Te koszty mogą wynieść ponad tysiąc złotych. Ponadto najemcy są zobowiązani do płacenia rachunków za zużyte media i wywóz śmieci.

Jakie są opłaty za wynajem instytucjonalny?

Mieszkania na wynajem instytucjonalny są oferowane np. przez PFR. Mieszkania Katowice to miejsce, gdzie powstaje jedna z najnowszych inwestycji tej firmy. Przy tej formie współpracy od najemców pobiera się:

Reklama
  • czynsz — jest to cena za korzystanie z lokalu. Stawka jest ustalana na poziomie najmu komercyjnego;
  • opłatę eksploatacyjną, w którą wchodzą m.in. wydatki na sprzątanie części wspólnych, koszenie trawy i odśnieżanie, utrzymanie zieleni wokół budynku, remonty, przeglądy gwarancyjne np. kotłów grzewczych, ogrzewanie i oświetlanie części wspólnych, usuwanie awarii i przeglądy techniczne mieszkań.

Co ważne, lokatorzy mogą ubiegać się o dodatek mieszkaniowy. Uzyskana kwota jest odejmowana od czynszu, dzięki czemu można zmniejszyć miesięczne wydatki na nieruchomość.

Jakie wydatki trzeba ponieść przed wynajęciem nieruchomości?

Czynsz, opłaty eksploatacyjne i rachunki za media trzeba płacić co miesiąc. Jednak są także takie należności, które reguluje się raz, zazwyczaj przy podpisywaniu umowy na wynajem nieruchomości. Do tego typu wydatków zalicza się np. kaucję. Jest to zaliczka na wypadek remontów, które mogą być konieczne do wykonania po zniszczeniu lokalu przez najemcę. Dzięki tej opłacie właściciel nie musi samodzielnie ponosić kosztów takich napraw.

Kaucja wynosi zazwyczaj kilkukrotność czynszu, jednak według przepisów prawa nie może być wyższa niż:

  • 12-krotność comiesięcznych opłat — w przypadku najmu prywatnego,
  • 6-krotność czynszu — gdy w grę wchodzi najem instytucjonalny.

Co ważne, jeśli lokal w dniu wyprowadzki będzie w takim samym stanie, jak gdy podpisywano umowę, właściciel ma obowiązek zwrócić całą kwotę. Jest to dodatkowa motywacja dla najemców, aby dbali o lokal.

Wynajem nieruchomości wiąże się z koniecznością ponoszenia wielu opłat za korzystanie z lokalu. Dlatego warto przed podpisaniem umowy zgromadzić potrzebne środki.

Materiał partnera

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj