Wypalanie traw. Pierwsze straty. Spłonęły żaglówki i bryczka

0
Pożar traw i altany w Imielinie; fot. OSP Bieruń Nowy
Reklama

W ostatnich dniach na terenie Tychów oraz w miejscowościach powiatu bieruńsko-lędzińskiego doszło do ponad 20 pożarów traw i nieużytków. W większości powstają one w wyniku celowych podpaleń. Od początku marca spłonęło 1,5 hektara łąk, a w Imielinie dodatkowo altana, w której znajdowały się żaglówki, bryczka i spawarka.

Jak poinformowała nas bieruńska komenda policji, w poniedziałek 14 marca o godz. 10.30 w Imielinie przy ul. Wyzwolenia paliło się pół hektara łąk. Ogień szybko się rozprzestrzeniał i objął drewnianą altanę. Konstrukcja spłonęła wraz z zawartością. W środku składowano m.in. dwie żaglówki, bryczkę, spawarkę z butlą na gazy. Pożar gasiła m.in. jednostka OSP z Bierunia Nowego. Udało się uchronić od ognia pozostałe zabudowania. Policja prowadzi dochodzenie, kto podpalił łąkę.

Jak słyszymy od Katarzyny Skrzypczyk, rzecznik prasowej KPP w Bieruniu, tego samego dnia (14.03) o godz. 15.00 w Imielinie na ul. Olszewskiego zgłoszono kolejny przypadek wypalania traw. Zgłaszający meldował o dużym zadymieniu i ogniu. Nie był pewny, czy pożar w jakikolwiek sposób jest kontrolowany.

Jak informuje portal 112Tychy.pl, od początku marca pożary traw występowały już m.in. w Lędzinach, Bieruniu, Bieruniu Nowym, Imielinie, Bojszowach oraz Chełmie Śląskim.

Przypominamy, że wypalanie traw jest karalne. Zakaz wypalania traw zawarto w następujących aktach prawnych:

Reklama

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody (Dz. U. 2021 r. poz. 1098
ze zm.):
• art. 131 pkt 12: „ Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów ”,

• art. 124: „Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny ”.

Ustawa z dnia 28 września 1991 roku o lasach (Dz. U. z 2021r. poz. 1275 ze zm.):

• art. 30 ust. 3 pkt 3: „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 metrów od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności: rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia, wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.

Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje:

• art. 82 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2021 r. poz. 2008 ze zm.) – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24 § 1 może wynosić od 20 do 5000 złotych.

• art. 163 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeksu karnego (Dz. U. z 2021 r., poz. 2345 ze zm.) -„Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10 ”.

Znowu się zaczyna… Wypalanie traw

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj