Zderzenie z cysterną przewożącą groźny składnik materiałów wybuchowych

0
Miejsce zderzenia z cysterną; fot. 112Tychy.pl
Reklama

Dzisiaj (15 października) na skrzyżowaniu ulic Krakowskiej i Chemików w Bieruniu doszło do zderzenia z cysterną, przewożącą azotan amonu – groźny składnik materiałów wybuchowych.

Jak poinformował portal 112Tychy.pl, dzisiaj ok. godz. 9.05 Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Tychach zawiadomiona została o zderzeniu dwóch samochodów na skrzyżowaniu ulic Krakowskiej i Chemików: samochodu osobowego renault i ciągnika siodłowego volvo z cysterną, w której znajdował się azotan amonu. Do zderzenia doszło gdy, jak słyszymy, nie działała sygnalizacja świetlna. Na szczęście samochód osobowy, kierowany przez kobietę, uderzył w kabinę kierowcy ciężarówki, a więc zbiornik cysterny nie został uszkodzony. Kierująca renault i kierowca cysterny trafili pod opiekę ratowników medycznych.

Azotan amonu (saletra amonowa) ma szerokie zastosowanie; jest m.in. używany jako składnik nawozów mineralnych, ale w określonych warunkach jest groźną, bo eksplodującą substancją, dlatego wykorzystywany jest w produkcji materiałów wybuchowych. Wybuchowość saletry doprowadziła do wielu katastrof – m.in. 4 sierpnia 2020 r. w bejruckim porcie eksplodowało ponad 2,7 ton saletry amonowej. Wybuch zniszczył znaczną część miasta, zabijając co najmniej 154 osoby i raniąc 5 tys. mieszkańców Bejrutu.

(vis)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here