[ZDJĘCIA] Tychy odwiedził wiceminister, a zarazem pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych

0
Wiceminister Łukasz Krasoń w Tychach; fot. Wioleta Piróg
Reklama

W piątek 16 lutego w Tychach odbyło się spotkanie z Łukaszem Krasoniem, sekretarzem stanu (w randze wiceministra) w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych. Związany z Polską 2050 polityk i działacz społeczny odwiedził hospicjum dla dzieci „Świetlikowo” i spotkał się z tyskim środowiskiem niepełnosprawnych.

35-letni Łukasz Krasoń choruje na zanik mięśni i od siódmego roku życia porusza się na wózku inwalidzkim. Choroba jednak nie przeszkodziła mu w rozwoju osobistym i działaniu na rzecz innych. Dzięki swojej determinacji i wierze w siebie stał się inspiracją dla wielu ludzi.

Jest pierwszym niepełnosprawnym trenerem rozwoju osobistego w Polsce i członkiem honorowym Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców. Jako ekspert w Instytucie Strategie 2050, przewodzi zespołowi pracującemu na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami. Wspólnie z instytutem stworzył dokument Pełnoprawni. Prywatnie jest mężem i ojcem kilkuletniego Adasia.

Podczas wizyty w Tychach, Łukasz Krasoń wraz z tyskimi działaczami Polski 2050 (organizatorów spotkania) odwiedził Fundację Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo, a następnie wziął udział w dyskusji dotyczącej potrzeb środowisk osób niepełnosprawnych. Odbyła się ona w hali sportowej przy al. Piłsudskiego.

Na początku swojej przemowy podkreślił jak ważne jest dla niego działanie w kierunku poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych i ich rodzin. – Stawiam sobie za cel zmianę – mówił wiceminister. Za kluczowy element swoich działań uznał rozwijanie usługi asystenta osoby niepełnosprawnej i przedsięwzięcia w kierunku umożliwienia edukacji, pracy, rozwoju i samodzielności osób niepełnosprawnych.

Reklama

Łukasz Krasoń wspominał o tworzonym projekcie dotyczącym wsparcia osób z niepełnosprawnościami w zakresie ich pracy zawodowej – m.in. o zatrudnieniu wspomaganym, trenerze pracy oraz pomocy w utrzymaniu zatrudnienia. – Aktywizacja zawodowa to jest coś więcej niż pieniądze pod koniec miesiąca – powiedział wiceminister, podkreślając jak ważna jest w życiu praca, nie tylko ze względu na aspekty finansowe, ale także w budowaniu pewności siebie.

Łukasz Krasoń zaprosił zebranych do zadawania pytań. Jako pierwsza zabrała głos Renata Zając, dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Tychach. Wiele pytań mieli także sami niepełnosprawni i ich rodzice. Poruszone tematy dotyczyły edukacji, sportu i opieki zdrowotnej osób niepełnosprawnych. Pojawił się pomysł nieodpłatnej siłowni lub innych form uprawiania sportu dla osób niepełnosprawnych, jako form rehabilitacji. Wiceminister Krasoń zapewnił, że w tym obszarze nastąpią wielkie zmiany, ponieważ sport, poza tym, że jest formą rehabilitacji, może być także sposobem na życie. Przyznał, że jest wielkim fanem sportu, chociaż sam nigdy nie mógł go uprawiać.

Padły również pytania o szybki dostęp do specjalistów, szczególnie psychiatrów, ginekologów czy dentystów. W przypadku osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi zwykle leczenie stomatologiczne musi odbywać się pod narkozą. Takie leczenie jest kosztowne, a na wizytę w ramach NFZ trzeba czekać wiele miesięcy.

Rodzice pytali także „co dalej?” w odniesieniu do swoich pełnoletnich dzieci z niepełnosprawnościami, którzy ukończyli edukację, a także o to czy zmieni się wiek emerytalny dla matek osób z niepełnosprawnością intelektualną na 55 lat. Padło również pytanie o wsparcie odnośnie do rodzeństwa osób niepełnosprawnych.

Wioleta Piróg

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj