„Złote Maski” wręczone w Teatrze Małym w Tychach

0
Laureaci_fot. ZB
Reklama

11 kwietnia w Teatrze Małym w Tychach odbyła się uroczystość wręczenia „Złotych Masek”, czyli nagród województwa śląskiego przyznawanych za szczególne osiągnięcia w zakresie sztuki teatralnej.

„Złota Maska” ma długą tradycję w regionie. Od 1967 roku nagrodę tę przyznawały artystom teatru regionalne media i wojewodowie czterech województw: katowickiego, bielskiego, częstochowskiego i opolskiego. Od 1999 roku opiekę nad nią przejęło województwo śląskie.

„Złote Maski” z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru przyznaje zarząd województwa śląskiego na podstawie propozycji komisji złożonej z ekspertów w dziedzinie teatru. Tym razem ocenie podlegały spektakle premierowe zrealizowane na terenie województwa w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku. „Złota Maska” to nie tylko statuetka, ale i  10 tys. zł brutto dla wyróżnionych osób.

Podczas dzisiejszej uroczystości w Teatrze Małym w Tychach odczytano list od marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego.

– Sztuka jest tworzywem naszej tożsamości i identyfikacji – podkreślał w liście marszałek. – „Złote Maski” to święto teatru i wyjątkowe wydarzenie na kulturalnej mapie regionu, ale przede wszystkim ukłon dla ludzi, którzy teatr tworzą i dostarczają nam wielu wrażeń. Gratuluję nominowanym i nagrodzonym, życząc Państwu niesłabnącej pasji i kolejnych niezapomnianych ról i spektakli, które otwierają nas na świat, sztukę i pozwalają dotknąć teatru.

Reklama

Jak poinformował Tomasz Kordon (były dyrektor Teatru Małego w Tychach), przewodniczący komisji, ocenie poddano 55 spektakli granych na deskach śląskich teatrów. „Złote Maski” przyznano w 11 kategoriach:

Spektakl roku – spektakl baletowy „Sól ziemi czarnej” w reżyserii i choreografii Artura Żymełki w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Spektakl dla młodych widzów – „Noniek” Marty Guśniowskiej w reżyserii Bernardy Anny Bieleni w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.

Aktorstwo za rolę kobiecą w spektaklach dramatycznych – Aleksandra Maj za rolę Solange w spektaklu „Pokojówki” Jeana Geneta w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego oraz za rolę Agnes w spektaklu „Całe życie” Joanny Oparek w reżyserii autorki w Teatrze Miejskim w Gliwicach.

Aktorstwo za rolę męską w spektaklach dramatycznych – Przemysław Kosiński za rolę Tugattiego w spektaklu „Krum” Hanocha Lewina w reżyserii Małgorzaty Warsickiej w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Aktorstwo za rolę w teatrach lalkowych – Jacek Mikołajczyk za rolę w spektaklu „Złodziej czasu” Waldemara Wolańskiego w reżyserii autora oraz za rolę w spektaklu „Noniek” Marty Guśniowskiej w reżyserii Bernardy Anny Bieleni w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie. Nagrodę wręczała tyszanka Jadwiga Basińska z kabaretu Mumio.

Aktorstwo za rolę wokalno-aktorską – Tomasz Lorek za rolę Boyda i Rafał Sawicki za rolę Jeda w spektaklu „The Big Bang, czyli Wielki Wybuch” Boyda Grahama w reżyserii Tomasza Dutkiewicza w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Aktorstwo za rolę drugoplanową – Wiesław Sławik za rolę Opy w spektaklu „Nikaj” Zbigniewa Rokity w reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Nagrodę wręczał mieszkający w Tychach aktor Andrzej Warcaba.

Reżyseria – Jędrzej Piaskowski za reżyserię spektaklu „Komedia. Wujaszek Wania” według dramaturgii i na podstawie tekstu opracowanego przez Huberta Sulimę w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

Scenografia – Agata Skwarczyńska za scenografię do spektaklu „Krum” w reżyserii Małgorzaty Warsickiej w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Choreografia/ruch sceniczny – Anna Piotrowska za choreografię spektaklu „Gemini tryptyk” oraz „Policzalni” w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark. Nagrodę wręczał znany polski mim, tyszanin Ireneusz Krosny (rozbawił publiczność stwierdzeniem, że dzisiaj dopiero drugi raz w życiu słyszy swój głos).

Nagroda specjalna – Przemysław Pilarski za tekst do spektaklu „Dziki Wschód” zrealizowanego w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego w Teatrze Miejskim w Gliwicach.

Dzisiejszą galę zakończyło przedstawienie pt. „Kto nas odwiedzi” na podstawie sztuki Igora Sawina, w wykonaniu Jadwigi Jankowskiej-Cieślak i Jana Peszka. Wcześniej aktorzy ci wręczyli „Złote Maski” laureatom w kategoriach „Aktorstwo za rolę kobiecą w spektaklach dramatycznych” i „Aktorstwo za rolę męską w spektaklach dramatycznych”.

ZB

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj