Zmarł rzeźbiarz Augustyn Dyrda, twórca m.in. kamiennych misiów w Tychach  

0
Augustyn Dyrda ze swoim synem Dariuszem i wnukiem przy misiu Gutku; 14.09.2018 r.; fot. Zdzisław Barszewicz
Reklama

Dzisiaj (3 lutego), w wieku 96 lat, zmarł Augustyn Dyrda – wybitny rzeźbiarz, jeden z najważniejszych artystów w historii Tychów – informuje Muzeum Miejskie w Tychach. Dzieła tego rzeźbiarza stały się swoistą wizytówką miasta. Augustyn Dyrda jest autorem m.in. pomnika Walki i Pracy (nazywanego obecnie „Żyrafą”) i kamiennych misiów stojących w parku Niedźwiadków. Jeden z nich nosi jego imię.

Muzeum Miejskie w Tychach publikuje biografię artysty: Augustyn Dyrda urodził się 4 lipca 1926 roku w Wyrach koło Tychów. Ukończył bielską Szkołę Malarstwa, Rzeźby i Grafiki (przemianowaną w 1947 roku na Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Juliana Fałata w Bielsku-Białej). W latach 1948–1954 studiował na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Uczęszczał do pracowni prof. Xawerego Dunikowskiego (był jego ostatnim żyjącym uczniem). Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1954 roku. Brał udział w licznych wystawach okręgowych, ogólnopolskich i zagranicznych. Był laureatem licznych nagród i wyróżnień w konkursach, m.in. organizowanych przez Zarząd ZPAP Okręg Katowice. Mieszkał i pracował w Tychach.

Jak informuje tyskie muzeum, w dorobku artysty znajdują się liczne pomniki, rzeźby plenerowe, portrety, tablice pamiątkowe, małe formy rzeźbiarskie i medale. Augustyn Dyrda był twórcą płaskorzeźby przedstawiającej górnika i dziewczynę na osiedlu A (1955), rzeźby plenerowej „Chłopcy z gęsią” (1957), pomnika Powstańca Śląskiego (1958), rzeźby oszczepniczki na osiedlu A (1958 – niezachowana), plenerowej grupy rzeźbiarskiej „Niedźwiadki” (1962), pomnika Walki i Pracy (1975), rzeźby plenerowej–fontanny „Karolinka” (1984), tablicy upamiętniającej Augusta Kissa (2003), popiersia generała Stefana Grota–Roweckiego (2004), rekonstrukcji rzeźby powstańca z przedwojennego pomnika na placu Wolności (2007), rzeźby plenerowej „Stary Alojz” (2007). Poza Tychami zrealizował m.in.: pomnik Bohaterom Czerwonych Sztandarów w Dąbrowie Górniczej, pomnik Arki Bożka w Raciborzu.

We wrześniu 2018 roku w parku Niedźwiadków odbyło się uroczyste odsłonięcie tabliczek z imionami: Gutek, Misia, Tysio dla trzech kamiennych misiów, które są dziełem Augustyna Dyrdy. W uroczystości tej wziął udział m.in. autor rzeźb z synem Dariuszem Dyrda (Dariusz zmarł w 2021 roku) i wnukiem. W chwili „chrztu” misie liczyły sobie już 56 lat, ale do tej pory były bezimienne (w czerwcu 2028 roku Tyski Zakład Usług Komunalnych poprosił internautów o podanie propozycji nazw dla niedźwiadków, w odpowiedzi internauci zgłosili 244 propozycje). Jeden kamienny miś nosi imię: Gutek. Nadano mu je na cześć autora tych rzeźb – Augustyna Dyrdy (po śląsku zdrobnienie imienia Augustyn to Gustlik – stąd Gutek).

ZB

Reklama
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj