Zmarła Elżbieta Węgrzyn, założycielka Szkoły Suzuki

0
Śp. Elżbieta Węgrzyn podczas Tyskich Dni Suzuki w 2018 r.; fot. J. Jędrysik
Reklama

Elżbieta Węgrzyn była założycielką Szkoły Suzuki w Tychach, która uczyła dzieci gry na instrumentach według metody Japończyka Shinichi Suzuki, jednego z najwybitniejszych pedagogów muzycznych XX wieku. O śmierci pani Elżbiety poinformowała dziś (31 stycznia) Szkoła Suzuki na swoim profilu facebookowym. E. Węgrzyn zmarła po ciężkiej chorobie.

„Z głębokim żalem i smutkiem przyjmujemy wiadomość o Twoim odejściu Elu. Byłaś Mistrzem i prawdziwym nauczycielem dla wielu swoich suzukowych podopiecznych.
Pozostaniesz w naszej pamięci jako osoba pełna pasji, która potrafiła nią zarażać i przekazywać do ostatnich dni swojego życia.

Zmagając się z trudną chorobą zawsze szłaś z nią jak równy z równym, z pokorą przyjmując kolejne kłody, które rzucała Ci pod nogi. Przechodziłaś przez nie mówiąc swoje „Just life!”.

Zabierałaś swoje skrzypce wszędzie, by na nich grać, by umilać czas wszystkim dookoła. Mam nadzieje, ze teraz grasz na nich, tam na górze, jak zawsze na boso. Na zawsze pozostaniesz w naszych sercach!” – napisali współpracownicy ze Szkoły Suzuki w mediach społecznościowych.

Kilka lat temu Elżbieta Węgrzyn ciężko zachorowała na raka. Dzielnie zmagała się z nowotworem. Zarażała innych pasją i uśmiechem. Wcześniej organizowała Tyskie Dni Suzuki, na które przyjeżdżali do Tychów pedagodzy muzyczni z całego świata. W warsztatach i koncertach finałowych brało udział kilkaset dzieci – skrzypków, altowiolistów i wiolonczelistów.

Reklama

Szkoła Suzuki w Tychach powstała w 2002 r. jako pierwsza i największa placówka tego typu w Polsce. Uczyła gry na instrumentach według metody Japończyka Shinichi Suzuki. To jeden z najwybitniejszych pedagogów muzycznych XX wieku. Jest twórcą programowo-metodycznej koncepcji nauczania gry na skrzypcach małych dzieci (począwszy od 2-3 roku życia) – „Metody Języka Ojczystego”.

– Oparł ją o proste założenie: jeśli wszystkie dzieci potrafią z niebywałą łatwością nauczyć się swojego języka ojczystego, to wystarczy przełożyć rzeczywistość, która towarzyszy temu procesowi, na nauczanie muzyki i efekty powinny być tak samo znakomite. I tak się stało: miliony dzieci na całym świecie uczy się gry na różnych instrumentach. Efekty przeszły najśmielsze oczekiwania – mówił nam Elżbieta Węgrzyn.

– Dzieci nie tylko posiadły umiejętność używania instrumentu – przede wszystkim rozwijają się we wszystkich innych dziedzinach: mają znakomitą pamięć, umiejętność kojarzenia, potrafią skoncentrować się na zawołanie. Metoda Suzuki, stworzona w Japonii przez skrzypka dla skrzypków, stopniowo rozprzestrzeniła się na inne instrumenty: wiolonczelę, fortepian, flet, altówkę, organy, śpiew, gitarę, mandolinę, harfę, a także na wszystkie kontynenty – mówiła E. Węgrzyn.

W styczniu 2018 r. podczas Noworocznego Spotkania Przedsiębiorców organizowanego przez Okręgową Izbę Przemysłowo-Handlową w Tychach oraz prezydenta Tychów Szkoła Suzuki została wyróżniona jako Integrator Roku. To uznanie dla instytucji, która wniosła szczególny wkład do integracji lokalnego środowiska wokół spraw istotnych i znaczących nie tylko dla przedsiębiorców, ale także dla społeczności lokalnej.

(J)

Jubileuszowe Tyskie Dni Suzuki

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj