Zobacz pistolet Janka z „Pancernych”

0
Fot. J. Jędrysik
Reklama

W Muzeum Śląskiego Września 1939 r. w Tychach można oglądać wystawę czasową pt. „Czułów 1945”. To właśnie w tej dzielnicy Tychów w styczniu 1945 r. doszło do walk Armii Czerwonej z wycofującymi się ze Śląska Niemcami.

Arkadiusz Dominiec, właściciel muzeum, kolekcjoner i rekonstruktor historyczny prezentuje na wystawie m.in. umundurowanie i broń czerwonoarmistów oraz Wehrmachtu. Zobaczyć można m.in. zimowe umundurowanie sowietów i wyposażenie żołnierza 97 Jäger Division, która walczyła w Czułowie w 1945 r. Jest też panzerschreck – niemiecki rakietowy granatnik przeciwpancerny i rosyjski ciężki karabin maszynowy na kołach – maxim.

Unikatowe są przedmioty znalezione na polu walki, należące do żołnierzy sygnety, nieśmiertelniki, przestrzelone hełmy, menażki, scyzoryki itp.

Sporą część wystawy obejmuje broń z czasów II wojny światowej, będąca na wyposażeniu Rosjan i Niemców. Wiele z tych eksponatów Arkadiusz Dominiec pozyskał z wytwórni filmowej z Łodzi. Dlatego w Tychach można obejrzeć pistolet Mauser C96, którego używał Janek Kos w serialu „Czterech pancernych i pies” oraz pepeszę Gustlika Jelenia z tego samego serialu.

Dziesięć dni przed walkami w Czułowie Niemcy ewakuowali więźniów z obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Ewakuacja była kolejną torturą dla więźniów i znana jest pod nazwą „Marszu Śmierci”. Na wystawie zobaczyć można więzienny pasiak Jana Cybulskiego, żołnierza Kampanii Wrześniowej, który przeżył pobyt w KL Auschwitz i KL Mauthausen-Gusen.

Reklama

Wystawę można oglądać do czerwca br. Muzeum Śląskiego Września 1939 r. mieści się w schronie Szkoły Podstawowej nr 14 w Tychach (ul. Brzozowa 24). Na zwiedzanie należy uprzednio umówić się z właścicielem pod numerem telefonu 506 196 338.

(JJ)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj