By temperatura na Ziemi tak szybko nie rosła. Senacka komisja ds. klimatu odwiedziła Tychy

0
Fot. UM Tychy/ Piotr Podsiadły
Reklama

Senacka Komisja Nadzwyczajna do spraw Klimatu odwiedziła wczoraj (1 grudnia) Tychy. Jej członkowie gościli w Regionalnym Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej  i w aquaparku. W ratuszu, w gronie samorządowców, mówiono m.in. o tym, że wszyscy muszą działać, by temperatura na Ziemi tak szybko nie rosła.

Jak informuje Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy, w gronie osób, które odwiedziły 1 grudnia Tychy byli m.in. wicemarszałkini Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka oraz senator Stanisław Gawłowski, przewodniczący senackiej Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu. Z Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej i tyskiego i aquaparku członkowie komisji udali się do Urzędu Miasta Tychy. Wizyta w ratuszu rozpoczęła się od konferencji prasowej, w której oprócz członków komisji wzięli udział: wiceprezydent Tychów Maciej Gramatyka, wójt Wyr Barbara Prasoł, prezes RCGWŚ SA Zbigniew Gieleciak oraz dr. inż. Stanisław Tokarski z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Głównego Instytutu Górnictwa.

– Cieszę się z tego, że dobry klimat do obrad Nadzwyczajnej Komisji do spraw Klimatu dostrzegli państwo w Tychach – gości przywitał wiceprezydent Gramatyka. – W naszym mieście podejmujemy wiele działań związanych m.in. z ochroną powietrza. Jako jedno z pierwszych miast w Polsce zrealizowaliśmy program wymiany starych pieców na nowe. W ostatnim roku wydaliśmy ponad 20 milionów m.in. na Odnawialne Źródła Energii czy fotowoltaikę. Tychy są także liderem elektromobilności oraz jednym z trzech miast w Polsce, gdzie jeżdżą trolejbusy. Oprócz RCGW, także inne spółki np. Master czy PKM Tychy, aktywnie działają w obszarze wykorzystania nowych technologii. Jestem przekonany, że będą państwo mieli okazję je także zobaczyć. Życzę dobrych obrad i zapraszamy ponownie do naszego miasta.

– Podczas dzisiejszej wizyty zobaczyliśmy m.in. biogazownię, która zasila Park Wodny Tychy – mówiła Gabriela Morawska-Stanecka. – My, jako senacka Komisja Nadzwyczajna do spraw Klimatu, odwiedzamy takie miejsca i chcielibyśmy, by takie projekty realizowano także w innych miastach w kraju. To bardzo ważne, bo jesteśmy w tak trudnym czasie, że wszyscy musimy działać, by temperatura na ziemi nie rosła w tak zastraszającym tempie.

– Chcę podziękować za zaproszenie do Tychów – powiedział senator Gawłowski. – Wszyscy mamy świadomość, że musimy odchodzić od spalania węgla i korzystać z innych alternatyw. Dobry gospodarz potrafi nawet ze ścieków robić energię! Warto tego typu pomysły przenosić do innych miast. Tychy są wyjątkiem, a nie powinny.

– To rzadka okazja, by pokazać tak znamienitym gościom skalę zmian, która dokonała się w ciągu 20 lat w naszej oczyszczalni – stwierdził prezes Gieleciak. – W 2001 roku byliśmy jednym z najgorszych takich zakładów w województwie, ale udało się nam się zrealizować nasze plany. To co do tej pory było odpadem, my traktujemy to jako potencjał i wykorzystujemy w sposób najbardziej efektywny.

Reklama

– Po konferencji, w sali sesyjnej urzędu, odbyło się spotkanie członków senackiej komisji z przedstawicielami lokalnych samorządów oraz ekspertami – informuje rzecznik UM Tychy. – „O Dobrych praktykach RCGW w zakresie gospodarki wodno-ściekowej i energetyki odnawialnej” mówił prezes Zbigniew Gieleciak. Wójt Gminy Wyry – Barbara Prasoł, opowiedziała ”Jak mała gmina może dostosowywać się do zmian klimatu?” , a dr inż. Stanisław Tokarski z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Głównego Instytutu Górnictwa, opowiedział o ryzykach i niezbędnych działaniach związanych z polityką energetyczną.

DLAP, (pp)

Źródło: UM Tychy

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj