Dotacje na edukację – w jaki sposób je pozyskać?

0
Reklama

Granty i dotacje to dla szkół szansa na rozwój i nowe możliwości. Można z nich finansować rozbudowę placówek, ich dostosowanie do potrzeb uczniów, sprzęt czy oprogramowanie przydatne na lekcjach oraz rozwój uczniów i nauczycieli. Granty oznaczają podniesienie jakości oferty edukacyjnej i wzrost znaczenia placówki. Skąd w takim razie uzyskać dotację, jak ją zdobyć i na co można przeznaczyć?

Dotacje ze środków unijnych – na co można je wykorzystać?

Fundusze Europejskie przeznaczają każdego roku duże kwoty na poszczególne regiony, w tym na placówki szkolne i edukacyjne. Dzięki różnego typu konkursom możliwe jest sfinansowanie od 80 do 100 procent wydatków na programy edukacyjne, niezbędny sprzęt, wyposażenie klas, a nawet przebudowę placówki.

Unijne pieniądze wspierają także uczniów, którzy mogą dzięki nim brać udział w zajęciach wyrównawczych i rozwijających ich zdolności. Z kolei nauczyciele skorzystają z kursów podnoszących kwalifikacje zawodowe. Żeby uzyskać dotacje na edukację ze środków unijnych, należy wejść na stronę Funduszy Europejskich i sprawdzić listę aktualnych konkursów, a następnie wysłać wniosek.

Granty z fundacji – na czym to polega?

Szkoły mogą liczyć także na granty z fundacji wspierających polską edukację. Wśród różnych form wsparcia można znaleźć bardzo ciekawe propozycje, umożliwiające rozwój nauczycieli, a uczniom lepszy start w przyszłość:

  • programy stypendialne dla uczniów wybitnie uzdolnionych oraz wyrównujące szanse, np. przeznaczone dla dzieci uczących się w małych miejscowościach;
  • granty dla nauczycieli – na podnoszenie kompetencji zawodowych oraz na prowadzenie autorskich projektów edukacyjnych;
  • patronaty dla szkół – objęcie szkoły patronatem konkretnej fundacji w znaczący sposób przekłada się na jej rozwój i wzrost znaczenia;
  • nagrody finansowe i wyróżnienia – dla osób zaangażowanych w rozwój polskiej edukacji.

Program Edukacja Inspiracja – granty dla nauczycieli

Jednym z przykładowych programów, dzięki którym można uzyskać grant, jest Edukacja Inspiracja, program stworzony przez Fundację EFC. Umożliwia on prowadzenie nauczycielom autorskich projektów edukacyjnych, w których największe znaczenie ma zaangażowanie i rozwój uczniów – nie tylko tych wybitnie uzdolnionych. Aby wziąć udział w konkursie, należy stworzyć ogólną koncepcję projektu, który następnie będzie rozwijany z uczniami. Jednym z wymogów jest wzięcie pod uwagę potrzeb konkretnej placówki i tego, w jaki sposób projekt przysłuży się lokalnej społeczności.

Reklama

Program Horyzonty – stypendia dla uczniów

Uczniowie z mniejszych miejscowości mogą z kolei wziąć udział w Programie Stypendialnym Horyzonty, który umożliwi im naukę w dobrej szkole średniej w dużym mieście. Przez cały okres nauki Fundacja EFC opłaca podopiecznym zamieszkanie w bursie, wyżywienie oraz bilety na komunikację miejską. W ramach programu finansowane są również dodatkowe zajęcia rozwijające pasje, a także nauka języków obcych, wyjazdy wakacyjne i na ferie zimowe. Podczas nauki, uczniowie otoczeni są opieką koordynatorów i psychologów.

Nagroda im. prof. Romana Czerneckiego – nagrody finansowe za publikacje o edukacji

Jesteś autorem lub współautorem publikacji naukowych o tematyce edukacyjnej? Możesz otrzymać nagrodę w wysokości 10 000 złotych. Fundacja EFC im. Romana Czerneckiego zaprasza do udziału w konkursie dziennikarzy, publicystów i nauczycieli, którzy zabierają głos w dyskusji o stanie polskiej edukacji. Swoją kandydaturę można zgłosić do 30.06.2022 roku. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie internetowej Fundacji.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj