Jak energooszczędnie budować i modernizować

0
Prof. Mark Bomberg; fot. J. Jędrysik
Reklama

Spełnienie zaostrzanych światowych i unijnych norm dotyczących energooszczędnego budownictwa staje się priorytetowym wyzwaniem dla projektantów, producentów i wykonawców. Nie chodzi tu jedynie o nowe obiekty, ale również te, które są modernizowane. Tym zagadnieniom poświęcona była konferencja pt. „Optymalizacja efektywności energetycznej budynków w procesach projektowania, doboru jakościowego materiałów oraz profesjonalnego wykonawstwa”, która odbyła się w piątek 25 listopada w Tychach.

Konferencję zorganizowała Fundacja Otwartego Dostępu Do Wiedzy i Umiejętności Dla Energooszczędnego Budownictwa Lambda. Założył ją Adam Grylewicz, od ponad 20 lat praktyk branży ociepleniowej, twórca tyskiej firmy Adex.
Współcześnie budynki mieszkalne i użyteczności publicznej zużywają coraz więcej energii. Jak więc najtaniej i ekologicznie je ocieplić, schłodzić, doświetlić, zaopatrzyć w energię elektryczną? Jak taki budynek zaprojektować, za pomocą jakich technologii i materiałów zbudować i w jaki sposób eksploatować? A jeśli obiekt już stoi i jest wiekowy… Jak przeprowadzić jego audyt energetyczny, żeby w efekcie obniżyć zużycie energii przy zachowaniu komfortu użytkowania?

Między innymi na te pytania próbowali odpowiedzieć w Tychach naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Politechniki Śląskiej, Politechniki Krakowskiej i Śląskiego Oddziału Instytutu Techniki Budowlanej w Katowicach. W konferencji wzięli udział fachowcy w dziedzinie ocieplania budynków – zarówno nowych, jak i tych wiekowych, od energooszczędnej wentylacji budynków i ich uwalnianiu od wilgoci; a ponadto studenci budownictwa, projektanci, producenci materiałów budowlanych i wykonawcy. Była okazja do wymiany poglądów i doświadczeń.
Audytor energetyczny Tomasz Sumera mówił o przebudowie budynku hali sportowej Jaskółka w Tarnowie do poziomu niskoenergetycznego. Zadanie nie było łatwe ze względu na kubaturę wysokiej na 16 metrów hali.

Z kolei prof. Mark Bomberg, doktor nauk technicznych, fizyk budowli z Kanady, wykładowca polskich, szwedzkich, amerykańskich, kanadyjskich i chińskich uczelni technicznych zwracał uwagę na to, że normy energooszczędności (wartość U w Europie czy R w USA) to jedynie skala porównań przegród, a nie miara ich sprawności energetycznej. Zazwyczaj jest to opór cieplny mierzony w laboratorium bez uwzględnienia efektów przepływu powietrza i wilgoci, a często pomija się nawet punktowe mostki termiczne (nadal stosuje się mocowanie warstwy ocieplenia za pomocą dużej ilości kołków). To uproszczone myślenie prowadzi do coraz wyższych norm wartości U czy R, ale nie wprowadza poprawy do efektywności energetycznej budynków.

Reklama

Dr Małgorzata Fedorczak-Cisak z Politechniki Krakowskiej przybliżyła potencjał naukowy należącego do uczelni Małopolskiego Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego. To jedno z najnowocześniejszych zapleczy badawczych w kraju poświęconych innowacji w budownictwie.

Jak zapewnia nas Adam Grylewicz, prezes Fundacji Lambda, takie spotkania jak te w Tychach są potrzebne ze względu na to, że obecnie na rynku budowlanym brakuje wiedzy wolnej od marketingu i reklamy. Udział w konferencji był bezpłatny.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj