[FILM] Tychy: Cześć i chwała bohaterom. Uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych

1
Uroczystości ku czci Żołnierzy Wyklętych, Tychy, 1.03.2024 r.; fot. ZB
Reklama

W przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, przedstawiciele kibiców i środowiska prawicowe złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pamiątkową tablicą na pl. Baczyńskiego w Tychach. Odśpiewano hymn. Modlono się za poległych i zamordowanych przez komunistów żołnierzy polskiego antykomunistycznego podziemia.

Uroczystość na pl. Baczyńskiego przed tablicą poświęconą Żołnierzom Wyklętym rozpoczęła się o godz. 17.00. Zorganizował ją Ireneusz Ruchała ze środowiska kibiców.

Od pewnego czasu uroczystościom związanym z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych towarzyszy transparent poświęcony tym bohaterom. W tym roku po raz pierwszy kibice rozwinęli też drugi transparent. Jest on swoistym komentarzem do poczynań Barbary Nowackiej, obecnej minister edukacji w rządzie Donalda Tuska, która usunęła z podstawy programowej lekcji historii w szkołach nauczanie m.in. o Żołnierzach Wyklętych i Zbrodni Wołyńskiej (czyli o ludobójstwie dokonanym przez nacjonalistów ukraińskich z UPA na Polakach mieszkających na Kresach Południowo-Wschodnich).

Na owym drugim transparencie można było przeczytać: „NOWACKA MATOLE WON OD WYKLĘTYCH, INKI I WOŁYNIA”.

Transparent komentujący poczynania minister edukacji Barbary Nowackiej, fot. ZB

Przemawiający do zgromadzonych Mateusz Śmiglewski z Konfederacji powiedział m.in., że nie było wyzwolenia Polski, ale okupacja niemiecka została zastąpiona okupację sowiecką. Odśpiewano hymn Polski. Kibice odpalili race. Odmówiono w intencji Żołnierzy Wyklętych „Ojcze nasz”, ”Zdrowaś Mario”, „Wieczny odpoczynek”. Jeden z uczestników uroczystości prosił o modlitwę, by nastąpiła zmiana obecnej, „nieprzyjaznej Polsce”, władzy.

Reklama

Kwiaty i znicze złożyli pod tablicą m.in. przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, Konfederacji, Klubu Gazety Polskiej.

Ireneusz Ruchała, po zapaleniu znicza, zaprosił w niedzielę 3 marca na kolejny Bieg Tropem Wilczym w Paprocanach, zorganizowany dla uczczenia Żołnierzy Wyklętych. Natomiast Anna Syrek z Klubu Gazety Polskiej zaprosiła na wykład, który 19 marca w Mediatece wygłosi Kajetan Rajski (wydawca kwartalnika „Wyklęci”).

Po zakończeniu II wojny światowej, kiedy Sowieci przekazali władzę nad Polską posłusznym im komunistom, nierówną walkę zbrojną o niepodległość, kontynuowali partyzanci antykomunistycznego polskiego podziemia, wywodzący się z Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, nazwani później Żołnierzami Wyklętymi.

O skali oporu zbrojnego przeciw komunistom świadczy fakt, że walki te trwały prawie 20 lat, wzięło w nich udział ok. 200 tys. Żołnierzy Wyklętych. Wielu zginęło z bronią w ręku. Wziętych do niewoli komuniści torturowali, mordowali, a ciała wrzucali do bezimiennych dołów. Do dzisiaj przedstawiciele tzw. lewicy nienawidzą Żołnierzy Wyklętych, tak bardzo, że lewicowa minister edukacji w rządzie Donalda Tuska stara się obecnie usunąć polskich bohaterów z nauki historii w polskich szkołach.

W 2010 roku inicjatywę ustawodawczą w zakresie ustanowienia w III Rzeczpospolitej święta Żołnierzy Wyklętych podjął prezydent RP Lech Kaczyński. Idea ta była kontynuowana po jego śmierci. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony przez Sejm w 2011 roku (za kadencji prezydenta RP Bronisława Komorowskiego). Przypada 1 marca. Data nie jest przypadkowa.

Właśnie 1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie, po pokazowym procesie, strzałem w tył głowy zostali zamordowani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Byli ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami walki Polaków z nową, tym razem sowiecką okupacją. Ciała zamordowanych komuniści zakopali w nieznanym miejscu. Ostatnim Żołnierzem Wyklętym zamordowanym przez komunistów był Józef Franczak „Lalek”. Zginął w 1963 roku.

W lutym 2014 roku z inspiracji kibiców GKS Tychy w ścianę budynku przy pl. Baczyńskiego w Tychach wmurowano tablicę poświęconą Żołnierzom Wyklętym. Zapisano na niej słowa piosenki Andrzeja Kołakowskiego pt. „Przysięga”: „Bo przysięgaliśmy na orła i na krzyż,/ na dwa kolory, te najświętsze w Polsce barwy,/ na czystą biel i na gorącą czerwień krwi,/ na wolność żywym i na wieczną chwałę zmarłych”.

ZB

Reklama

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj