[FILM, ZDJĘCIA] Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” w Paprocanach

0
Meta biegu na 1963 metry; fot. J. Jędrysik
Reklama

W niedzielę 6 marca nad Jeziorem Paprocańskim w Tychach odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (1 marca) w Tychach zainicjowali kibice miejscowego GKS-u (Ireneusz Ruchała i Adrian Loska).

Najpierw cześć bohaterom walczącym z władzą komunistów oddawano pod pomnikiem pierwszego dowódcy AK – generała Stefana Grota-Roweckiego. W latach 2014-2015 uroczystości odbywały się na placu Baczyńskiego, gdzie władze Tychów ufundowały tablicę upamiętniającą żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. Od 2016 roku Tychy włączyły się w ogólnopolski patriotyczny bieg „Tropem Wilczym”. Odbywa się on na Paprocanach.

Tegoroczne bieganie rozpoczęły dzieci i młodzież na dystansach od 100 do 600 metrów. Wszyscy otrzymali medale „Młodzi Patrioci”, dyplomy i słodycze.

Prawie dwustu biegaczy wystartowało w biegu wokół Jeziora Paprocańskiego na 10 km. Wśród kobiet wygrała Agata Długosz – Stowarzyszenie Promocji Lekkiej Atletyki w Tychach z czasem 37:48.18. Podium uzupełniły: Anna Wajdner-Mazgaj (Pro Team Tychy) – 48:00.07 i Marzena Ługowska (Biegnę Byle Dobiec Tychy) – 48:48.61.

Reklama

Wśród mężczyzn na 10 km bezkonkurencyjny okazał się Paweł Buczek (SPLA Tychy) – 33:25.08, wyprzedzając Pawła Hatałę (Bielsko-Biała) – 36:23.23 i Sebastiana Bartnika (Jastrzębie-Zdrój) – 36:27.16.

Zaraz po rozpoczęciu biegu na 10 km, na starcie ustawiło się ponad 80 uczestników zawodów na dystansie 1963 metry, również całe rodziny. W tym roku nowością było uczestnictwo 12-13 latków zarówno w biegu na 1963 m i 10 km.

Przypomnijmy, że długość biegu – 1963 m odnosi się do daty śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego sierż. Józefa Franczaka „Lalka”, który zginął  21 października 1963 roku w obławie funkcjonariuszy SB. Z kolei nazwa biegu „Tropem Wilczym” nawiązuje do słów wiersza Zbigniewa Herberta: „Ponieważ żyli prawem wilka/Historia o nich głucho milczy”.

Tradycyjnie biegacze mieli na sobie koszulki z podobiznami Żołnierzy Wyklętych, m.in. rotmistrza Witolda Pileckiego, Danuty Siedzikówny „Inki”, kpt. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”, Stanisławy Golec „Gusty” czy mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

Na mecie na zawodników czekał ciepły posiłek i napoje.

W trakcie zawodów zorganizowano zbiórkę datków dla matek i dzieci uchodzących przed wojną w Ukrainie. Jeden z zawodników biegł w koszulce z napisem „Ukraina”.

Biegacze i kibice mogli obejrzeć replikę polskiej tankietki TKS, będącej na wyposażeniu Wojska Polskiego w początkach II wojny światowej. To eksponat Muzeum Śląskiego Września 1939 roku w Tychach, należącego do Arkadiusza Domińca. Tankietka bierze udział m.in. w rekonstrukcji historycznej Bitwy Wyrskiej. Z kolei Stowarzyszenie Husaria z Mysłowic prezentowała repliki broni.

Kibice wywiesili banery upamiętniające Żołnierzy Wyklętych oraz z hasłami: „German Death Camps” („Niemieckie Obozy Śmierci” – to nawiązanie do prób zafałszowywania odpowiedzialności Niemiec za obozy koncentracyjne podczas II wojny światowej) i „Precz z komuną”.

Głównym organizatorem biegu „Tropem Wilczym” są kibice GKS Tychy wraz z Fundacją Wolność i Demokracja. Współorganizatorami są: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Tychach, Stowarzyszenie Promocji Lekkiej Atletyki.

Patronat medialny objął dwutygodnik i portal Nowe Info.

(JJ)

Szczególny czas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj