Groby powstańcze i wojenne na cmentarzu Sanktuarium św. Walentego. Spacer historyczny

0
Przy nagrobku powstańca śląskiego Pawła Pilszczka asysta członków Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 73 pułk piechoty; fot. Elżbieta Musialik
Reklama

Muzeum Miejskie w Bieruniu (w organizacji) w sobotę 27 listopada zaprosiło na spacer historyczny po cmentarzu przy Sanktuarium św. Walentego. Uczestnicy odwiedzili groby wojenne znajdujących na tej nekropolii i dowiedzieli się o losach pochowanych w nich żołnierzy, powstańców i więźniów.

Jak poinformowała Agnieszka Szymula, dyrektor muzeum, spacer był okazją do symbolicznego odsłonięcia nowego nagrobka powstańca śląskiego Pawła Pilszczka z Wygorzela. O losach swojego przodka opowiedzieli bracia Marek i Ireneusz Lubowieccy z Tychów.

W czasie spaceru uczestnicy odwiedzili zbiorową mogiłę powstańców śląskich Stanisława Habudy i Karola Łukaszka ze Ścierń, Józefa Kruppy (Krupy) i Klemensa Latochy z Bierunia Starego oraz Jana Pilszczka z Wygorzela i Karola Stencla. A ponadto groby zbiorowe żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 r., mogiłę zbiorową żołnierzy niemieckich poległych w czasie II wojny światowej i grób zbiorowy dziesięciu więźniów politycznych zamordowanych na terenie Bierunia Starego podczas ewakuacji więźniów KL Auschwitz-Birkenau.

O przebiegu działań wojennych w 1939 r. w Bieruniu opowiedzieli miejscowi pasjonaci historii: Roman Golus i Ryszard Sapek. Była okazja do obejrzenia umundurowania polskich żołnierzy z 1939 r. dzięki Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznej 73 pułk piechoty. Na każdym z grobów znicze zapalili bieruńskie harcerki z XXVII Szczepu Harcerskiego im. Szarych Szeregów.

W spacerze brali udział mieszkańcy: Bierunia, Tychów i Lędzin. Każdy z uczestników otrzymał nowy folder informacyjny pt. „Groby wojenne na terenie gminy Bieruń”. Spacer odbył się w ramach projektu, realizowanego wspólnie przez miasto Bieruń i Muzeum Miejskie w Bieruniu, pt. „Budowa nowego grobu wojennego oraz wykonanie oznakowania mogił powstańców śląskich i żołnierzy z terenu gminy Bieruń” dofinansowanego ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Reklama

(J)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj