Jakie podłoże do terrarium? Porady dla początkujących

0
Reklama
Decydując się na zakup terrarium, w którym zamieszka egzotyczny gad, płaz czy skorupiak musimy najpierw dokładnie poznać jego potrzeby, wymagania oraz preferencje. Zadaniem każdego właściciela terrarium jest jak najlepsze odwzorowanie warunków, w których naturalnie żyją węże, żółwie, gryzonie czy jaszczurki. Podpowiadamy, jaką rolę spełniają podłoża w terrarium i jakie ich rodzaje dostępne są na rynku.

Wybór odpowiedniego podłoża – dlaczego to tak ważne?

 

Nie da się odtworzyć naturalnego środowiska dla zwierząt i roślin, rezygnując z podłoża w terrarium. Choć może ono przyjmować wiele form i gradacji, zazwyczaj pełni podobne role, tj. umożliwia zachowanie odpowiedniego poziomu wilgoci, pochłania nieprzyjemne zapachy, pozwala na ukorzenianie się roślin. Nie bez znaczenia jest wpływ na zachowanie zwierząt, które podłoże wykorzystują co wielu czynności, m.in. składania jaj, tworzenia kryjówek czy szukania ochłody. Podłoże do terrarium tworzy egzotyczny mikroklimat, spełniając także rolę dekoracyjną, co również ma istotne znaczenie.

Jakie podłoże do terrarium wybrać?

 

Szukając podłoża do terrarium, musimy dokładnie wiedzieć, kto w nim zamieszka. Inne potrzeby będą miały węże, żółwie, a jeszcze inne żaby. Należy wziąć pod uwagę ich sposób poruszania, przyzwyczajenia i zwyczaje, warunki fizyczne i to, gdzie naturalnie najbardziej lubią przebywać. Dlatego nie istnieje uniwersalne podłoże do terrarium, a oferta specjalistycznych sklepów jest niezwykle bogata.

Reklama

 

  • Piasek do terrarium

 

Polecany do hodowli gadów z terenów pustynnych i półpustynnych (m.in. żółwia stepowego i lamparciego, gekona tygrysiego czy agamy brodatej) piasek do terrarium umożliwia im kopanie czy składanie jaj. W specjalistycznym sklepie Aquario dostępny jest jadalny piasek wykonany z wartościowego węglanu wapnia, który nie tylko dostarcza minerały zwierzętom, ale także dba o higieniczne środowisko, zapobiegając rozwojowi roztoczy i bakterii w podłożu.

 

  • Mech do terrarium

 

Zadaniem mchu w terrarium jest chłodzenie ciała i ułatwienie składania jaj żabom, ropuchom i salamandrom, a także innym osobnikom zamieszkującym tereny tropikalne i podmokłe. Mech do terrarium ułatwia zachowanie wysokiej wilgotności, lecz zdarza się, że używany jest do suchych wybiegów, np. jako wyściółka kryjówki dla gekona lamparciego.

 

  • Podłoże kokosowe do terrarium

 

Ten rodzaj podłoża jest najbardziej uniwersalny, gdyż sprawdzi się zarówno w środowisku wilgotnym, jak i suchym. Polecany do hodowli wielu gatunków gadów i płazów, a także gryzoni. Mieszanki włókien i zrębków kokosa doskonale utrzymują i wchłaniają wilgoć w klimacie tropikalnym, wpływając na zachowanie równowagi na wybiegu.

 

  • Podłoże drewniane

 

Wykonane z włókien drewnianych i kory podłoże świetnie sprawdzi się do hodowli zwierząt pełzających i kopiących (węży, gryzoni, jeży czy jaszczurek). Dostępne w specjalistycznym sklepie Aquario podłoża drewniane w przypadku połknięcia zostaną naturalnie strawione.

 

  • Maty

 

Innym rodzajem podłoża są maty, których można użyć w terrarium, w którym hodujemy węże, jaszczurki, żółwie lubiące suchy klimat. Maty ułatwiają zachowanie czystości wybiegu, pochłaniając mocz oraz zapewniają wilgotność. Maty mogą imitować trawę lub występować w postaci jadalnego podłoża powstałego z resztek roślin.

 

To tylko podstawowe grupy podłoży do terrarium, gdyż producenci, korzystając z możliwości eksportu materiałów z całego świata, ułatwiają stworzenie jak najbardziej naturalnych warunków dla egzotycznych osobników. Korzystając ze sprawdzonych sklepów, masz szansę otrzymać oryginalne produkty, w 100% bezpieczne dla mieszkańca twojego terrarium. Pamiętaj jednak, że dobrej jakości podłoże nie zwalnia cię z obowiązku czyszczenia terrarium, a jednym z twoich zadań będzie regularna wymiana piasku, żwiru, torfowiska czy kokosowych włókien.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj