Zestaw kina domowego – jaki wybrać?

0
źródło: tophifi.pl
Reklama

Pozwala się poczuć, jak w centrum akcji oglądanego filmu czy serialu. Dostarcza wrażeń dźwiękowych, jakby się było na koncercie ulubionego zespołu. Jaki zestaw kina domowego wybrać? Co warto wziąć pod uwagę?

Kino domowe stało się bardzo popularne. Można je ulokować w salonie albo w osobnym pomieszczeniu wyposażonym w specjalne fotele, odpowiednie oświetlenie, automatyczne zasłony i inne udogodnienia mające przywoływać skojarzenia z komfortową salą kinową.

Zanim zdecydujemy się jednak na konkretny zakup systemu audiowizualnego, zastanówmy się, jakie efekty chcemy osiągnąć, jaki planujemy na to budżet oraz jakie mamy warunki lokalowe. Bo nawet najambitniejsze plany mogą zostać pokrzyżowane przez prozaiczny brak możliwości umieszczenia głośników efektowych na ścianie czy suficie.

Można samodzielnie dobrać poszczególne elementy kina domowego. Zdecydowanie łatwiejszą opcją okaże się skorzystanie z gotowych zestawów przygotowanych przez specjalistów. Mamy wówczas pewność, że urządzenie zostały odpowiednio dobrane względem siebie. Ogromny wybór najróżniejszych propozycji można znaleźć na przykład na stronie https://www.tophifi.pl/kino-domowe/zestawy-kina-domowego.html.

Amplituner z głośnikami – do salonu

Do strefy kinowej, którą urządzamy w salonie, idealny będzie zestaw złożony z amplitunera AV i głośników. Amplituner nazywany jest sercem zestawu kina domowego. Główna jego funkcja polega na przyjmowaniu sygnału z różnych źródeł, dekodowanie go oraz wzmacnianie. Dzięki niemu właśnie ścieżka dźwiękowa zapisana w filmie zabrzmi w domowym kinie tak, jak chcieli tego twórcy filmu.

Reklama

Głośniki odpowiadają za emitowane dźwięki na podstawie sygnału dostarczonego do nich z amplitunera. Są to np. głośniki podstawkowe, podłogowe, a także głośniki do zabudowy.

Uzupełnieniem zestawu może być subwoofer, odpowiedzialny przede wszystkim za przetwarzanie niskich tonów. To on właśnie obsługuje większość uderzeń i „grzmotów” nagranych na ścieżce dźwiękowej. Dzięki niemu dopiero można poczuć potęgę dźwięku!

Najpopularniejszą i najbardziej podstawową wersją są systemy 5.1-kanałowe. Składają się na nie: dwie przednie kolumny głośnikowe, dwie kolumny efektowe, jeden głośnik kanału centralnego, jeden subwoofer. Rozwinięciem systemu 5.1-kanałowego jest nieznacznie droższy system 7.1-kanałowy składający się z dwóch dodatkowych głośników efektowych tylnych.

System Dolby Atmos czy DTS:X – do domowej sali kinowej

Gdy mamy do dyspozycji dużą powierzchnię, możemy pozwolić sobie na wykreowanie luksusowej domowej sali kinowej. W niej sprawdzi się kino domowe obsługujące najnowsze standardy dźwiękowe 3D, takie jak Dolby Atmos czy DTS:X. Wykorzystują nie tylko głośniki frontowe, tylne, boczne i centralny, lecz także sufitowe (lub specjalne przystawki głośnikowe dostarczające dźwięk z góry, odbity od sufitu).

Systemy Dolby Atmos oznaczane są za pomocą trzech cyfr, z których trzecia oznacza liczbę głośników obsługujących dźwięk z góry. Mogą to być systemy 7.1.2 (z dwoma kanałami Dolby Atmos) lub 7.1.4 (z czterema kanałami Dolby Atmos).

Z głośnikami bezprzewodowymi

Głośniki bezprzewodowe to dobry pomysł dla osób, które nie chcą prowadzić kabli w pomieszczeniu, a tym samym wikłać się w remont. Rozwiązanie jest więc wygodne i estetyczne, ponieważ nie wymaga ingerencji w wystrój wnętrza. Co ważne, głośniki te można także wykorzystać jako nagłośnienie innego pomieszczenia, gdy zajdzie taka potrzeba. Zachęca do tego łatwość przesyłania dźwięku z różnych źródeł.

Z funkcjami dla graczy komputerowych

Wielbicieli gier komputerowych usatysfakcjonują funkcje stworzone z myślą właśnie o nich. Dla nich są amplitunery wzbogacone o technologie stosowane np. w nowych konsolach. Wykorzystują m.in. ALLM (Auto Low Latency Mode) i VRR (Variable Refresh Rate). Dzięki pierwszemu konsola może przesyłać do amplitunera i telewizora informację, która automatycznie aktywuje tryb przeznaczony do gier. Ten tryb wyróżnia brak opóźnień i ulepszenie wyświetlania. Po przełączeniu źródła, np. ponownie na film, funkcja ALLM zostaje automatycznie wyłączona. Drugie z rozwiązań – VRR – jest wykorzystywanym w grach mechanizmem, który eliminuje rozrywanie się ramek obrazu i minimalizuje opóźnienia, a także dostosowuje częstotliwość odświeżania pod kątem zachowania płynności obrazu.

Soundbar – nawet w kawalerce

Gdy dysponujemy niewielkim metrażem, dobrym rozwiązaniem okaże się soundbar. Jest to zintegrowany system najczęściej par głośników, ustawionych pod różnym kątem, aby jak najlepiej rozprowadzać dźwięk po pomieszczeniu.

Soundbary wybierane są zazwyczaj przez osoby, które chcą polepszyć jakość dźwięku odtwarzanego z telewizora. Urządzenie można umieścić na specjalnym uchwycie lub położyć na szafce RTV, bezpośrednio pod telewizorem. Dużym plusem jest także niewielka ilość okablowania wykorzystywanego do połączenia.

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj