Kiedy fotowoltaika jest najbardziej opłacalna?

0
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna niesie wymierne korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla Twojego portfela. Rynek fotowoltaiczny obecnie rozwija się bardzo szybko, a same instalacje znajdują zaufanie coraz większej liczby inwestorów.

Zalety energetyki słonecznej są niepodważalne. Trzeba jednak pamiętać o tym, że czerpanie wyżej wymienionych korzyści jest możliwe tylko wtedy, gdy nasza instalacja fotowoltaiczna jest odpowiednio dobrana do naszych potrzeb, zaprojektowana i zamontowana. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych zasad, które są podstawą do tego, aby nasza instalacja fotowoltaiczna przynosiła zyski. Co zrobić, aby instalacja fotowoltaiczna była opłacalna? Podpowiadamy!

Opłacalność fotowoltaiki – istotne czynniki

Zapotrzebowanie energetyczne

Podstawowym czynnikiem wpływającym na opłacalność instalacji fotowoltaicznej jest dobór jej odpowiedniej mocy. Firmy oferujące kompleksowe usługi w branży PV, przedstawiają oferty przygotowane właśnie na podstawie potrzeb potencjalnego klienta. Tak to to powinno wyglądać w teorii. Rzeczywistość bywa inna. Często, instalatorzy oferują instalacje fotowoltaiczne o mocach przeszacowanych w stosunku do zapotrzebowania klienta.

Co to znaczy?

Otóż jeśli moje zużycie prądu utrzymuje się na poziomie 5000 kWh rocznie, powinienem zdecydować się na instalację o mocy około 5 kWp (w naszym klimacie występuje około 1000 godzin słonecznych w roku, co daje uzyski energetyczne właśnie na poziomie 5000 kWh). W takim przypadku, mamy gwarancję, że większość wyprodukowanej energii wykorzystamy, zamiast oddać do sieci ze stratą. W takiej sytuacji, oferty na poziomie 8 kWp (i więcej) są dla nas niekorzystne. Przeczytaj jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej na blogu swatt.pl, aby nie dać się oszukać.

Reklama

Profil zużycia energii

Panel fotowoltaiczny LONGI
Fot. Nowoczesny panel fotowoltaiczny LONGI | Źródło: swatt.pl

Decydując się na fotowoltaikę, musimy być świadomi tego, że największa produkcja energii występuje w godzinach przedpołudniowych i popołudniowych. Jest to ważne, ponieważ w większości przypadków, domy w tych godzinach stoją puste. Zużycie energii zwiększa się, gdy wracamy z pracy i szkoły, czyli późnym popołudniem.

Co zrobić, aby nie oddawać wyprodukowanej energii do sieci tylko zużywać ją podczas naszej nieobecności?

Warto zacząć od prostych rzeczy, takich jak zaprogramowanie pralki na pracę podczas szczytu produkcji energii. Warto też pomyśleć o wykorzystaniu wyprodukowanej energii do przygotowania ciepłej wody użytkowej za pomocą sterowników – możemy ustawić grzałki, aby ogrzewały wodę w zasobniku. Po naszym powrocie do domu, z pewnością będziemy potrzebowali jej znaczne ilości.

Odpowiedni montaż instalacji fotowoltaicznej

Poprawny montaż to podstawa do wydajnej pracy instalacji fotowoltaicznej. Niestety, nie zawsze poprawny oznacza odpowiedni.

Co to znaczy?

Otóż, instalacja fotowoltaiczna może być zamontowana zgodnie z przepisami, normami i dobrymi praktykami, jednak może być jednocześnie umiejscowiona w nieoptymalnej lokalizacji. Do tego należy dodać, niekorzystną infrastrukturę dachu (np. wysokie kominy), na którą wykonawca nie zwrócił uwagi. W taki sposób, elementy zacieniające poszczególne moduły, mogą się przyczynić do strat energii wynoszących nawet kilkadziesiąt procent. W tym aspekcie, bardzo ważna jest rzetelność instalatora.

Opłacalność fotowoltaiki – podsumowanie

Powyższe czynniki to kluczowe zagadnienia wpływające na sprawność i opłacalność instalacji fotowoltaicznej. Oczywiście, takich czynników jest znacznie więcej, jednak te wyżej wspomniane to stanowią podstawę do efektywnej produkcji i konsumpcji energii, a tym samym opłacalności fotowoltaiki.

Artykuł powstał przy współpracy z Hurtownia Fotowoltaiczna Swatt.pl, w której znajdą Państwo kompletny asortyment do wykonania instalacji fotowoltaicznej i nie tylko.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj