Królestwo bez barier

0
Spotkanie w „Zameczku" w Rudołtowicach
Reklama

Swoim rówieśnikom oraz młodszym koleżankom i kolegom tłumaczą, z jakimi trudnościami borykają się osoby niepełnosprawne. Zorganizowali zajęcia muzyczne dla podopiecznych „Zameczku” w Rudołtowicach, przeprowadzili wywiady z opiekunami osób niepełnosprawnych. Dziesięcioosobowa grupa młodzieży z III LO w Pszczynie realizuje projekt społeczny „Królestwo bez barier”.

– Celem naszego projektu jest uzmysłowienie społeczeństwu, z jakimi trudnościami zmagają się osoby z niepełnosprawnościami. Naszymi działaniami staramy się przekazać, że życie z niepełnosprawnością nie jest jednoznaczne z wykluczeniem społecznym. Dążymy do pokazania, że niepełnosprawność nie definiuje całego życia tych osób i – mimo przeciwności losu – można rozwijać swoje pasje, zainteresowania oraz podejmować się nowych wyzwań. Zwieńczeniem naszej pracy jest pomoc w formie wolontariatu z zaprzyjaźnionym z naszą szkołą ośrodkiem dzieci i młodzieży niepełnosprawnej „Zameczek” w Rudołtowicach. W naszym świecie, będącym wspaniałym królestwem, każdy może zostać księciem lub księżniczką – wyjaśniają autorzy projektu nazwanego „Królestwo bez barier”. To projekt realizowany w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii”.

Jakie konkretne działania podjęli społecznicy z liceum?

Dla swoich młodszych kolegów zorganizowali np. zajęcia, by przybliżyć im temat niepełnosprawności. Wykorzystali do tego różne formy, m.in. zabawę. Dzieci miały za zadanie np. pokonać tor przeszkód z zamkniętymi oczami.

Licealiści przeprowadzili też wywiady z opiekunami osób niepełnosprawnych. Można je zobaczyć na fanpage’u akcji (https://www.facebook.com/krolestwobezbarier/).

Reklama
Zajęcia w ramach projektu „Królestwo bez barier”

W Internecie prezentowane są również sylwetki osób niepełnosprawnych, dla których niepełnosprawność nie stanowi bariery w podążaniu za swymi celami. To ludzie, którzy mimo niepełnosprawności są aktywni, realizują swe pasje.

Bardzo ważnym wydarzeniem była dla licealistów wizyta w „Zameczku” w Rudołtowicach koło Pszczyny, czyli w PZN Centrum Edukacyjno-Leczniczo-Rehabilitacyjnym dla Dzieci i Młodzieży. Podopiecznymi „Zameczku” (nazwa pochodzi od pięknego budynku, w którym mieści się ośrodek) są dzieci i młodzież w wieku od 3. do 25. roku życia z niepełnosprawnością intelektualną (w stopniu umiarkowanym, znacznym, głębokim) ze sprzężeniem. Dzieci przebywają tam w systemie całodobowym i dziennym.

Uczniowie III LO zorganizowali dla niepełnosprawnych dzieci zajęcia muzyczne.

– Doświadczyliśmy wspaniałej interakcji z dziećmi przez przeprowadzane przez nas zajęcia muzyczne. Nasz śpiew i dźwięk gitary wywołały u dzieci uśmiech i entuzjazm  – relacjonuje nam Marta, uczestniczka projektu.

„Zwolnieni z Teorii” to ogólnopolska olimpiada, w której młodzi ludzie realizują projekty społeczne – ważne i dobre. Rozwijają dzięki temu kompetencje potrzebne w pracy i prawdziwym życiu: empatię i poczucie sprawstwa, kreatywność. Uczą się pracy zespołowej, rozwiązywania problemów.

(r), zdjęcia: materiały autorów projektu „Królestwo bez barier”

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj