Nowe centrum Tychów z drapaczami chmur? Prezentacja wizji

1
Wizualizacja ewentualnego centrum Tychów ; źródło UM Tychy
Reklama

Władze Tychów zaprezentowały dzisiaj (15.06) wizję nowego centrum miasta, które ma powstać na powierzchni ok.15 ha w rejonie ulicy Jana Pawła II. To na razie prezentacja pewnej niezobowiązującej wizji. W lipcu zorganizowane mają być na temat centrum warsztaty dla mieszkańców i debata.

Prezydent Tychów Andrzej Dziuba wspomniał, że obejmując w 2000 roku po raz pierwszy swój urząd odziedziczył po poprzednikach wiele koncepcji centrum, które nigdy nie zostały zrealizowane. Centrum miasta stało się, jak można było usłyszeć, jakimś mitycznym tworem, którego nigdy nie było. Dzisiaj nie tylko Tychy borykają się z problemem depopulacji, czyli zmniejszaniem się liczby mieszkańców.  Miasta konkurują o mieszkańców. Ważnym argumentem w tej konkurencji, jak usłyszeliśmy, jest zaoferowanie odpowiednio dużej liczy mieszkań. Między innymi ten cel powinno spełnić centrum Tychów, które planuje się wybudować na powierzchni ok. 15 ha w rejonie ul. Jana Pawła II.

Prezydent Tychów Andrzej Dziuba, wiceprezydent Igor Śmietański, pełnomocnik Michał Lorbiecki, fot. ZB

Prezydent Dziuba wspomniał dzisiaj o niedawnej, nieudanej  próbie stworzenia nowego centrum. Określił ją wojskowym terminem „rozpoznanie bojem” [operacja ta polega na tym, że na umocnione pozycje nieprzyjaciela wysyłany jest  oddział wojska, który ponosząc ciężkie straty wskazuje najsilniejsze punktu oporu – przyp. ZB]. Do podjęcia tej pierwszej próby zainspirował władze miasta, jak stwierdził 15 czerwca 2022 r. prezydent Andrzej Dziuba, „bogaty tyszanin, który dzisiaj buduje osiedle w Warszawie”, ale może wrócić do Tychów.

– Dzisiaj podchodzimy do tego mądrzej, z mieszkańcami, w konsultacjach – stwierdził na dzisiejszej konferencji prezydent Dziuba.

Przypomnijmy w największym skrócie owe „rozpoznanie bojem”. Większość Rady Miasta Tychy, pod wyraźną presją prezydenta, zgodziła się 28 stycznia 2021 roku na sprzedaż ponad 2 ha gminnych działek przy al. Jana Pawła II [noweinfo.pl z 20.02.2021 r.]. Przed tą uchwałą prywatny inwestor rozpowszechnił  koncepcję zagospodarowania centrum Tychów , z której wynikało, że dobrym pomysłem jest wybudowanie tu większej liczby mieszkań. Prezydent Tychów Andrzej Dziuba wykluczył możliwość przeprowadzenia konsultacji społecznych na temat zabudowy centrum, bo twierdził, że konsultacje takie już były w ramach uchwalania planu zagospodarowania [noweinfo.pl z 25.02.2021 r.].

Reklama

Pod wpływem gorącej dyskusji uzgodniono, że 2,3 ha gruntu przy al. Jana Pawła II zostanie wystawione na sprzedaż, ale transakcja będzie obwarowana prawnie, by zabezpieczyć się przed inwestorem, który co innego zaoferuje, a co innego zechce zrealizować.

Przetarg ogłoszono 26 lutego 2021 roku z ceną wywoławczą ponad 13 mln zł. Postawiono twarde warunki, m.in. oferent musiał przedstawić koncepcję zagospodarowania i w przypadku wygranej zrealizować ją w ciągu 58 miesięcy od dnia zawarcia umowy sprzedaży. Gdyby tego nie zrobił, sprzedawca (gminna spółka „Śródmieście”) zastrzegła sobie prawo odkupienia nieruchomości w ciągu 5 lat z naliczeniem wysokich kar umownych za zwłokę w odsprzedaży. Warunek ten najwyraźniej odstraszył chętnych. Nikt się do przetargu nie zgłosił.

Dzisiaj publicznie rozpoczęło się „mądrzejsze” podejście do tego tematu centrum. Michał Lorbiecki, pełnomocnik prezydenta Tychów ds. koordynowania i monitorowania przedsięwzięć w zakresie rozwoju obszaru nowego centrum miasta Tychy, omówił wyniki ankiet, które w zamyśle stanowić miały pierwszy etap konsultacji. Z końcem stycznia br. zakończono zbieranie ankiet. Wpłynęło ich 1606 (miasto Tychy liczy ponad 120 000 ludzi). Zapytano m.in. czego nie może zabraknąć w centrum. Ankietowani odpowiedzieli, że nie może zabraknąć m.in.: drapaczy chmur, miejsc spotkań, rynku pełnego zieleni, klubów, restauracji, miejsc rozrywki, strefy biznesu, pomników lub fontanny, mieszkań, placu zabaw, strefy bez samochodów, biur, sklepów, muzyki na żywo, obiektów kultury.

Na tej podstawie Michał Lorbiecki sporządził wizualizacje, które – jak podkreślano z naciskiem – nie są gotowymi koncepcjami do realizacji, ale pewną projekcją wizji.

Igor Śmietański, wiceprezydent Tychów ds. gospodarki przestrzennej, przypomniał, że podstawową kwestią jest ustanowienie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego umożliwiającego budowę centrum. Prezydent Andrzej Dziuba poinformował nas, że do końca obecnej kadencji realne jest uchwalenie tego planu oraz uregulowanie spraw własnościowych na obszarze owych 15 ha. Ważną, inwestycją jest wybudowanie tzw. kanału technologicznego, w którym znalazłyby się wszystkie media potrzebne do późniejszego zasilania obiektów centrum.

22 czerwca 2022 roku o godz. 17.00 przewidziana jest prezentacja online założeń masterplanu centrum (dla wszystkich, którzy wyślą zgłoszenie na adres: michal.lorbiecki@umtychy.pl). 25 lipca 2022 roku mają być zorganizowane warsztaty dla mieszkańców Tychów oraz debata o nowym centrum.

ZB

Reklama

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj