Polonia Tychy i jej czasy. Nowa książka Piotra Zawadzkiego

0
Premiera książki o Polonii Tychy. Od lewej Aleksandra matuszczyk, dyrektor Muzeum Miejskiego, autor Piotr Zawadzki i redaktor Henryk Grzonka; fot. TGS
Reklama

Dziś Polonia Tychy to kobiecy klub sportowy, znany głównie z piłki nożnej. Kiedyś jednak zrzeszał znacznie więcej sportowców, a przed powstaniem GKS-u Tychy był to największy klub w mieście. Funkcjonował 14 lat, miał kilka sekcji, a sportowcy, którzy niegdyś byli polonistami, przeżyli z nim wiele niezapomnianych historii, które można odnaleźć w książce Piotra Zawadzkiego pt. „Braterskie więzi. Polonia Tychy i jej czasy”.

W piątek 16 czerwca w Tyskiej Galerii Sportu odbyła się oficjalna premiera książki, która zgromadziła pełną salę zainteresowanych. Spotkanie poprowadził Henryk Grzonka, legendarny dziennikarz Polskiego Radia Katowice, a oprócz autora Piotra Zawadzkiego, gośćmi specjalnymi byli: Lucyna Langer-Kałek – lekkoatletka, medalistka olimpijska, wychowanka byłego trenera Polonii Jana Dery; piłkarz Paweł Wawoczny, jedyny obok Jerzego Kubicy zawodnik Polonii, który zagrał w GKS-ie Tychy oraz Grzegorz Bojanowski, siatkarz Polonii. Mieli oni okazję powspominać czasy treningów i występów w Polonii.

Warto dodać, że Polonia Tychy miała niebagatelny wpływ na rozwój sportu w mieście, a spod skrzydeł klubu, oprócz wspomnianych postaci, w sportowy świat wyfrunęli m.in. trener piłkarski Karol Grzesik czy działacz PZPN Henryk Loska.

Piłkarze Polonii zagrali kilka meczów na boisku na osiedlu A, o których do dziś krążą legendy. Mowa o spotkaniach z Wismutem Aue (NRD), Csepelem Budapeszt i przede wszystkim z Górnikiem Zabrze w 1964 roku, wówczas mistrzem Polski, zremisowanym 3:3.

Mecz Polonii Tychy z Górnikiem Zabrze, 1964 r. Herbert Roj i Henryk Loska atakują Ernesta Pohla (w białej
koszulce), z tyłu Karol Grzesik; fot. archiwum Polonii Tychy

Książkę można nabyć w Muzeum Miejskim w Tychach oraz Tyskiej Galerii Sportu, a także drogą internetową na stronie www.muzeum.tychy.pl.

Reklama

Wydawnictwo jest bogato ilustrowane i zawiera unikatowe materiały archiwalne z lat 50. i 60. XX wieku. Najważniejsze, często dramatyczne, wydarzenia sportowe ulokowane zostały na tle życia społecznego i obyczajowego w mieście. Książka pokazuje też, jak determinacja i entuzjazm młodych ludzi musiały ścierać się z ideowymi i politycznymi ograniczeniami tamtych czasów. Wielu bohaterów książki, a także ich rodziny, do dziś żyje i pracuje w Tychach.

Autor Piotr Zawadzki to tyszanin, wieloletni dziennikarz sportowy („Trybuna Robotnicza”, „Trybuna Śląska”, „Gazeta Wyborcza”), kierownik Tyskiej Galerii Sportu – oddziału Muzeum Miejskiego w Tychach, autor książek „GKS (wice) mistrzem jest!” (2014) i „Jeszcze tylko jeden gol! Tyskie historie hokejowe” (2019) oraz scenariuszy wystaw o historii sportu w Tychach.

Kamil Hajduk

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj