Polska obchodzić będzie święto Powstań Śląskich

0
Prezydent RP Andrzej Duda podpisał projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich, Warszawa 6.05.2022 rok_fot. Andrzej Grygiel_UMWS
Reklama

W odpowiedzi na apel wystosowany przez Sejmik Województwa Śląskiego prezydent RP Andrzej Duda podpisał 6 maja projekt ustawy, która ustanawia dzień 20 czerwca – Narodowym Dniem Powstań Śląskich. Wybór akurat tej daty nie jest przypadkowy. To upamiętnienie wkroczenia w 1922 roku wojska polskiego na Górny Śląsk.

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, 6 maja w Pałacu Prezydenckim w Warszawie z prezydentem RP Andrzejem Dudą spotkali się przedstawiciele władz regionalnych z województwa śląskiego i opolskiego. Wśród nich byli m.in.: marszałek Jakub Chełstowski,  przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Jan Kawulok, wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, wojewoda opolski Sławomir Kłosowski, Zbigniew Przedpełski i Piotr Czarnynoga (radni sejmiku), dr Bartosz Kuświk – pełnomocnik ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu do spraw organizacji wydarzeń kulturalnych związanych z 100. rocznicami III Powstania Śląskiego oraz powrotu części Górnego Śląska do Macierzy, burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol, dyrektor Muzeum Śląskiego Maria Czarnecka, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich Andrzej Drogoń oraz zespół „Śląsk”.

Spotkanie to było konsekwencją apelu wystosowanego do prezydenta RP przez Sejmik Województwa Śląskiego o ustanowienie Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Chodzi o upowszechnianie wiedzy o śląskich zrywach powstańczych, których efektem był powrót części Górnego Śląska do Polski i ukształtowanie się zachodniej granicy II Rzeczpospolitej.

– Bardzo dziękuję za tę inicjatywę – mówił prezydent RP Andrzej Duda. – 20 czerwca 1922 roku wojska polskie wkroczyły na Górny Śląsk, dzięki wielkiemu czynowi zbrojnemu Powstań Śląskich. Mam nadzieję, że ten dzień wkrótce zostanie ustanowiony Narodowym Dniem Powstań Śląskich. Powrót Śląska do Polski to ważny moment w naszej historii. To forma hołdu oddanego uczestnikom tych wydarzeń i wierzę, że to święto zaistnieje podobnie jak ustanowione niedawno święto związane z Powstaniem Wielkopolskim.

– Dziękuję panie prezydencie za ten gest, był pan z nami od początku, w tych ważnych dla Śląska chwilach związanych z obchodami stulecia Powstań Śląskich – mówił marszałek Jakub Chełstowski. – Wierzę, że dzisiaj ta saga powstańcza znajduje piękny finał i Sejm RP przychyli się do pana wniosku o ustanowienie 20 czerwca Narodowym Dniem Powstań Śląskich. Dzisiaj już nikomu nie musimy tłumaczyć co to jest patriotyzm, oddanie dla Ojczyzny. Jesteśmy winni pamięć ludziom, którzy oddali życie za powrót Śląska do Polski, musimy kultywować ich pamięć i przekazywać ją z pokolenia na pokolenie, edukując młodych ludzi i budując w nich poczucie dumy z postawy ich przodków. Ta inicjatywa, pańska odwaga i obecność spowodowały, że dzisiaj Polacy inaczej spoglądają na Powstania Śląskie.

Reklama

– Naszym obowiązkiem jest kultywowanie pamięci i oddanie hołdu bohaterom, którzy przywrócili Śląsk Polsce – mówił z kolei przewodniczący Jan Kawulok. – Ich bezprzykładne męstwo i poświęcenie wzbudza najwyższy szacunek i wyrazy uznania. Z dumą możemy dziś spojrzeć w przeszłość, wspominając wydarzenia sprzed wieku, jako wzór patriotyzmu dla współczesnych i drogowskaz dla przyszłych pokoleń Polaków. Ustanowienie 20 czerwca Narodowym Dniem Powstań Śląskich będzie tego szczytnym i godnym zwieńczeniem.

Trzy powstania śląskie z lat 1919-1921 stanowią jeden z najważniejszych zrywów niepodległościowych w historii odradzającego się po I wojnie światowej państwa polskiego. Dzięki nim części Górnego Śląska wróciła do Polski. 20 czerwca 1922 roku oddziały wojska polskiego dowodzone przez gen. Stanisława Szeptyckiego wkroczyły od strony Szopienic do Katowic. 16 lipca 1922 roku na katowickim rynku zorganizowano wielką uroczystość połączenia części Górnego Śląska z Macierzą, podpisano Akt Objęcia Górnego Śląska przez Polskę. Był to końcowy akt formowania odradzającego się państwa polskiego oraz kształtowania jego zachodniej granicy.

(pp)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj