Pomaganie Ukraińcom a spółka „Master” (list otwarty do Andrzeja Dziuby, prezydenta Tychów)

2
Fot. arc
Reklama

Panie prezydencie, muszę się z Panem podzielić sprawą, która nie daje mi spokoju. Jestem jedną z tych osób, które od samego początku wojny na Ukrainie pomagają uchodźcom z tego kraju. Przez nasz dom przewinęło się ponad 20 takich osób.

Pierwsi uchodźcy wojenni z Ukrainy pojawili się u nas już 27 lutego br. Żadne z nas wtedy nie patrzyło na koszty, na wydatki. Ważne było, żeby pomóc tym kobietom. Państwo jeszcze wtedy nie ogłosiło pomocy dla osób pomagającym Ukraińcom, ale w końcu przyznało stosowne świadczenia. Duże czy małe? Nam wystarczyło. Wiele osób pomaga – wiele instytucji, firm i miast. I tu dochodzimy do Tychów…

Jest w tym mieście miejska spółka, która, moim zdaniem, nie wyszła naprzeciw ludziom, którzy pomagają Ukraińcom uciekającym przed wojną. Chodzi o firmę „Master Odpady i Energia”. Są miasta biedniejsze od Tychów, które zwolniły uchodźców z opłaty za wywóz śmieci. Ale są miasta, takie jak Tychy…

Naświetlę sytuację, bo nie każdy udzielał gościny Ukraińcom i może się nie orientować, jak w tym kontekście wygląda rozliczenie odbioru śmieci w Tychach. W  mieszkaniach, w  których udzielano schronienia Ukraińcom, jest duża rotacja. Przyjeżdża parę osób na parę dni, tygodni, a później jedzie dalej, znajduje mieszkanie, albo wraca na Ukrainę.

A jak wygląda rozliczenie z firmą „Master”? Otóż firma ta liczy sobie za wywóz śmieci 26 zł za miesiąc od osoby. Nawet, jeśli ta osoba w danym miesiącu gościła w domu tylko jeden dzień.

Reklama

Jak to było w moim przypadku? W przeciągu miesiąca przewinęło się przez nasz dom ponad 20 osób. Jedne z nich przebywały u nas kilka dni, inne dwa tygodnie, jeszcze inne miesiąc i dłużej.

„Master” policzył, że w naszym domu przez 30 dni mieszkało 20 osób, co nie jest prawdą. 27 lutego wprowadziły się do mnie trzy kobiety z czwórką dzieci. Przyjechały w środku nocy, więc nawet nie było tych dwóch dni lutego, a firma postanowiła ich obciążyć kosztami całego miesiąca. Kolejne cztery osoby wprowadziły się 31 marca, zapłaciłam za cały marzec.

Uważam, że nie jest problemem rozliczenie tych ludzi za wywóz śmieci za konkretne dni. Byłam w szoku, rozliczając się z firmą „Master”. W sumie, to jedno słowo ciśnie się na usta jako podsumowanie: wstyd.

Aleksandra ŻOGAŁA, list ukazał się w dwutygodniku „Nowe Info” nr 16 z 2.08.2022 roku

Uchodźcy z Ukrainy a opłaty za śmieci – odpowiedź Urzędu Miasta Tychy

W dwutygodniku „Nowe Info” ukazał się list otwarty mieszkanki Tychów do prezydenta miasta. Dotyczył rozliczenia opłat za śmieci wytworzonych przez uchodźców wojennych z Ukrainy („Pomaganie Ukraińcom a spółka Master”, nr 16 z 2.08.2022 roku). Poniżej przesyłam odpowiedź na tę korespondencję.

Kwestia odpłatności za gospodarowanie odpadami komunalnymi została uregulowana w Ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Gminy, formułując zasady funkcjonowania obowiązujących na ich terenie systemów gospodarki odpadami komunalnymi, w tym stosując regulacje dotyczące płatności, są bezwzględnie zobowiązane do ich stosowania i niewykraczania poza dozwolone ramy.

Należy przyznać, że ustawa ta, co do zapisów której przedstawiciele naszej gminy wielokrotnie składali uwagi, absolutnie nie jest dostosowana do nadzwyczajnych zdarzeń, takich jak chociażby napływ uchodźców z Ukrainy.

Niestety, ustawodawca przyjmując szereg rozwiązań prawnych mających na celu szybkie dostosowanie rzeczywistości prawnej do sytuacji nadzwyczajnej, w jakiej znalazł się nasz kraj, nie dokonał jakichkolwiek poprawek we wspomnianej ustawie. Zgodnie z nadal obowiązującymi regulacjami zwolnienie z całości lub części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest przewidziane tylko i wyłącznie w trzech przypadkach i przysługuje:

  • osobom, których dochód nie przekracza określonej kwoty,
  • osobom posiadającym Kartę Dużej Rodziny,
  • właścicielom nieruchomości jednorodzinnych posiadających kompostownik i kompostujących w nim bioodpady.

Niestety prawo nie dopuszcza chociażby czasowego zwolnienia z opłaty uchodźców z Ukrainy.

Niedostosowanie prawodawstwa w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi obserwujemy również w podnoszonym przez autorkę listu otwartego do prezydenta miasta Tychy sposobie rozliczania obecności naszych gości z Ukrainy. Nadal niezmiennie obowiązuje przepis, zgodnie z którym obowiązek ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi powstaje za każdy miesiąc, w którym na danej nieruchomości zamieszkuje mieszkaniec. Prawodawstwo nie przewiduje możliwości uiszczenia opłaty za część miesiąca, co zostało potwierdzone wyrokami Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

Jedyne ułatwienie jest w  sytuacji, jeżeli w danym miesiącu w danej nieruchomości mieszkaniec zamieszkuje jedynie przez część miesiąca. Wtedy opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi uiszcza się w gminie, której dotychczas zamieszkiwał, a w nowym miejscu zamieszkania począwszy od miesiąca następnego, po którym nastąpiła zmiana. Jeżeli więc goście z Ukrainy przeprowadzili się np. w połowie miesiąca do innej gminy, wówczas nie ma konieczności kolejnego regulowania płatności w nowym miejscu.

Niestety, naruszenie obowiązujących, a faktycznie niedostosowanych do obecnych realiów przepisów, narażać będzie na odpowiedzialność za łamanie obowiązującego prawa.

Ewa GRUDNIOK, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Tychy, odpowiedź na list czytelniczki ukazała się w dwutygodniku „Nowe Info” nr 17 z 16.08.2022 roku

 

Reklama

2 KOMENTARZE

  1. A pomóc od Państwa w kwocie 40 zł za dzień zbulwersowana Pani aby nie brała? Do dostawcy energii, gazu, wody i ścieków też ma zastrzeżenia że rachunki do domu wyższe przyjdą? Litości… ja nie mam zamiaru płacić za śmieci więcej jak większą ich ilość z miasta zjedzie. A 20 osób pod dachem to już nie pomoc tylko interes…

  2. A czy do pani Grudniok w odwiedziny ostatnio nie przyjechał ktoś z rodziny? I czy pani złożyła nowa deklaracje na ten dzień?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj