Prezydent Tychów Andrzej Dziuba wspiera marszałka Jakuba Chełstowskiego

1
Prezydent Tychów Andrzej Dziuba wspiera marszałka Jakuba Chełstowskiego, Katowice, 3.03.2023 r.; fot. Andrzej Grygiel/UMWS
Reklama

Wczoraj (3 marca) prezydenci, burmistrzowie i wójtowie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (w tym m.in. prezydent Tychów Andrzej Dziuba) wsparli marszałka Jakuba Chełstowskiego w kontekście złożonego 1 marca przez radnych wojewódzkich Prawa i Sprawiedliwości wniosku o jego odwołanie z zajmowanej funkcji.

W Sejmiku Województwa Śląskiego zasiada 45 radnych. Większość wybiera zarząd województwa. W 2018 roku na skutek głośnego przejścia radnego KO Wojciecha Kałuży do obozu Zjednoczonej Prawicy udało się Prawu i Sprawiedliwości przejąć władzę w regionie. Na czele zarządu stanął wtedy tyszanin Jakub Chełstowski, który dostał się do sejmiku, startując z listy PiS.

Sesja Sejmiku Województwa Śląskiego, która odbyła się 21 listopada 2022 roku, przyniosła istotne zmiany. Marszałek Jakub Chełstowski (z trojgiem radnych) opuścił szeregi Zjednoczonej Prawicy i utworzył w sejmiku klub samorządowy „Tak! Dla Polski” (członkiem stowarzyszenia „Tak! Dla Polski” jest m.in. prezydent Tychów Andrzej Dziuba). Klub ten wsparł dotychczasową opozycję (na czele której stała Koalicja Obywatelska). W efekcie Prawo i Sprawiedliwość straciło władzę w regionie. Zmienił się przewodniczący sejmiku, doszło do wymiany członków zarządu województwa, któremu nadal przewodniczy marszałek Chełstowski.

1 marca 2023 roku radni klubu PiS złożyli wniosek o odwołanie Jakuba Chełstowskiego z funkcji marszałka województwa śląskiego, zarzucając mu m.in. brak legitymacji do sprawowania urzędu (bo stowarzyszenie „Tak! Dla Polski” nie startowało w wyborach). Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, marszałkowi zarzucono zły nadzór nad spółkami (które są własnością województwa), wytknięto fakt, że  częścią spółek interesują się służby specjalne (Fundusz Górnośląski kontrolowała CBA, a kierowała nim osoba kojarzona z  byłym wicemarszałkiem Wojciechem Kałużą). Zwrócono uwagę, że w spółkach trwają audyty i w tej sytuacji jeżeli Jakub Chełstowski nadal będzie marszałkiem, to będzie miał – zdaniem radnych PiS – możliwość wpływania na podległych mu pracowników.

Wczoraj (3 marca),  jak informuje UMWŚ, marszałek Jakub Chełstowski spotkał się w siedzibie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z przedstawicielami samorządów, którzy w zaistniałej sytuacji udzielili mu wsparcia. Według samorządowców wniosek radnych PiS o odwołanie marszałka Chełstowskiego jest bezpodstawny i stanowi wyłącznie element gry politycznej.

Reklama

W kontekście złożonego przez radnych PiS wniosku, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego przytacza wspierające marszałka wypowiedzi włodarzy gmin tworzących Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, m.in. prezydenta Tychów Andrzeja Dziuby: „Chcę zgłosić bardzo konstruktywną propozycję [powiedział prezydent Dziuba]. Tajemnicą poliszynela jest, że za tym wnioskiem stoi wojewoda Jarosław Wieczorek. To wojewoda namawiał radnych, żeby ten wniosek o odwołanie marszałka podpisali. Mam propozycję dla pana wojewody: zamiast toczyć polityczne gierki zapraszamy go do wspólnego stołu z dwoma najważniejszymi ludźmi w regionie, z marszałkiem Chełstowskim i z przewodniczącym GZM Kazimierzem Karolczakiem, rozwiążmy wspólnie problemy, które gnębią ten region. Zapraszamy na jasną stronę mocy”.

„Po raz pierwszy od ponad dwudziestu lat stoimy przed możliwością wspólnego zarządzania całym naszym województwem. Jesteśmy z krwi i kości samorządowcami i wiemy doskonale, że ten najbliższy kontakt z mieszkańcami przynosi największe efekty w realizacji różnych celów i działań, które służą mieszkańcom. Ważne, byśmy się jednoczyli wobec wspólnych tematów i problemów, rozwiązując je. Polityka powinna być jak najdalej od samorządu” – mówił prezydent Katowic Marcin Krupa.

Samorządowcy, jak czytamy, rozmawiali o najważniejszych wyzwaniach związanych z rozwojem współpracy w kontekście transportu, służby zdrowia, a także rozwoju lotniska Katowice w Pyrzowicach. Sporo miejsca poświęcono nowej perspektywie unijnego finansowania na lata 2021-2027, w ramach której do regionu ma trafić rekordowe 5,1 mld zł, wynegocjowane z Komisją Europejską przez zarząd województwa pod przewodnictwem marszałka Chełstowskiego.

„To kolejny dowód, że Prawo i Sprawiedliwość niszczy samorząd, chce zabrać mu uprawnienia. Marszałek Chełstowski wrócił do samorządu, przestał współpracować z partią polityczną, która niszczy demokrację, która nie chce środków unijnych. Współpraca z marszałkiem bardzo się zmieniła, dzisiaj mamy lepszy kontakt z Urzędem Marszałkowskim, a marszałek ma wsparcie ruchu samorządowego i nie musi realizować poleceń partii politycznych. PiS odwołuje się do werdyktu demokratycznego, podczas gdy samo zdeptało werdykt społeczeństwa w 2018 roku, poprzez zdradę radnego Kałuży i objęło władzę w Sejmiku Województwa Śląskiego. Partia, która oskarża demokratyczną opozycję o to, że dobrze współpracuje w różnego rodzaju gremiach europejskich, grzmi i mówi, że marszałek Chełstowski powinien być sprawdzany przez instytucje europejskie, czy dobrze wydaje środki unijne. To Prawo i Sprawiedliwość te środki blokuje” – mówił Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

– Dziękuję przedstawicielom samorządów za wsparcie – mówił marszałek Jakub Chełstowski. – Ten sygnał jest mocny i konsekwentnie realizujemy współpracę dla dobra mieszkańców. Mówimy jednym głosem w sprawie rozwoju województwa śląskiego, chcemy być skuteczni. Wniosek Prawa i Sprawiedliwości jest nieracjonalny, to akt oskarżenia wobec tej formacji. Walczymy o większą rolę samorządów, o historyczne środki dla regionu w wysokości 5,1 mld euro i przyszłość mieszkańców, to cel który nas jednoczy i pozwala wspólnie budować konkretne przedsięwzięcia.

(pp)

Reklama

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj