Stanisław Mazuś i Ryszard Poręba Honorowymi Obywatelami Tychów

1
Honorowi Obywatele Tychów, od lewej: Stanisław Mazuś i Ryszard Poręba; fot. Piotr Podsiadły
Reklama

Dzisiaj (15 grudnia), podczas sesji Rady Miasta Tychy, artyście Stanisławowi Mazusiowi oraz prof. Ryszardowi Porębie przyznano tytuły: Honorowy Obywatel Miasta Tychy. Z wnioskiem do prezydenta miasta w tej sprawie zwrócili się radni. Uchwały przyjęto przez aklamację.

Stanisław Mazuś to artysta związany z Tychami od 1968 roku. Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tychy został mu przyznany m.in. za „ aktywne kształtowanie środowiska twórczego miasta i regionu”. Artystę, jak czytamy, doceniono także za zaangażowanie w działalność tyskiej delegatury Biura Wystaw Artystycznych oraz prezentację swojego dorobku na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Laudację wygłosiła Aleksandra Matuszczyk, dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach.

Stanisław Mazuś; fot. P. Podsiadły

– Cieszę się, że moje życie tak się potoczyło, że jestem w Tychach – mówił podczas sesji Stanisław Mazuś. – Tychy to moje cudowne miejsce. Nie wyobrażam sobie, że mógłbym gdziekolwiek indziej na kuli ziemskiej stworzyć tyle i tak, by mnie to satysfakcjonowało.

Prof. zw. dr hab. n. med. Ryszarda Poręby został Honorowym Obywatelem Miasta Tychy m.in. za, jak czytamy, za: „wybitne osiągnięcia w zakresie zmniejszenia umieralności kobiet w powiecie bieruńsko-lędzińskim i mieście Tychy z powodu raka szyjki macicy poprzez wprowadzenie obowiązkowych, masowych badań cytologicznych oraz promocję szczepień przeciw wirusowi HPVZ” . Powiat tyski jest do dzisiaj w czołówce regionów o największej wykrywalności tej choroby i najmniejszej umieralności z jej powodu.

Prof. Ryszard Poręba; fot. P. Podsiadły

Profesor Poręba został także doceniony za całokształt osiągnięć naukowych (ponad 300 publikacji), wybitne osiągnięcia edukacyjne (m.in. stworzenie w ciągu 10 lat 26. szkół rodzenia na Śląsku w tym pierwszej takiej szkoły w Tychach), osiągnięcia na polu wprowadzania pionierskich i innowacyjnych metod zabiegowych i operacyjnych (m.in. przeprowadzenie w 1991 roku w Tychach wraz z prof. Adamem Ostrzeńskim pierwszej takiej operacji w video-laparoskopii)  oraz za promocję miasta Tychy w Polsce i na świecie m.in. poprzez organizację międzynarodowego kongresu „Kobieta XXI wieku”. Laudację wygłosił radny dr n. med. Maciej Jędrzejko.

Reklama

 

Urząd Miasta Tychy informuje, że do tej pory Honorowymi Obywatelami Miasta Tychy zostali: arcybiskup Damian Zimoń (w 2004 roku), hokeista Mariusz Czerkawski (2009), dyrygent i skrzypek, dyrektor artystyczny orkiestry kameralnej AUKSO Marek Moś (2009), socjolog, prof. Marek Szczepański (2009), były prezes Tyskich Browarów Książęcych – Paweł Sudoł (2010) oraz himalaista Adam Bielecki (2018).

Reklama

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj