Reklama

„Trędowata” Jerzego Hoffmana z 1976 roku należy do  najbardziej romantycznych polskich produkcji filmowych. Melodramat wszech czasów powstawał m.in. na Tarasie Zachodnim w Zamku Książ w Wałbrzychu (dawnej rezydencji książąt von Pless). Przedstawiciele zamku – przy okazji walentynek – podzielili się z nami niepublikowanymi wcześniej fotografiami z książańskiego planu filmowego.

– Zdjęcia, na których uwieczniono wielu znanych polskich aktorów, m.in. Leszka Teleszyńskiego, Piotra Fronczewskiego, Annę Dymną i  Gabrielę Kownacką, udostępnił Leopold Stempowski z książańskiego biura PAN. Ich autorem jest jego kolega i wieloletni współpracownik, nieżyjący już Jerzy Speil. Widzimy na nich także odtwórczynię głównej roli Elżbietę Starostecką oraz reżysera obrazu Jerzego Hoffmana – objaśnia Mateusz Mykytyszyn z Zamku Książ.

Zdjęcia do filmu „Trędowata” kręcono latem 1976 r. w Zamku Książ w Wałbrzychu i w dawnej rezydencji Potockich w Łańcucie. Dolnośląska twierdza odgrywała na ekranie rodowe gniazdo ordynatów Michorowskich, Głębowicze.

Anna Dymna w Trędowatej, Zamek Książ, 1976
Leszek Teleszyński i Piotr Fronczewski, Trędowata, 1976, Zamek Książ

Dla Elżbiety Starosteckiej, która wystąpiła w głównej roli nieszczęśliwej Stefanii Rudeckiej, specjalnie zaprojektowano piękne kostiumy z epoki. „Z jednym z nich był pewien kłopot. W scenie na garden party, podczas którego ordynat prosi do tańca Stefcię, miałam na sobie bajkową suknię, lecz szybko musiałam przebrać się w skromny, lekko przykrótki kostium, gdyż na kolejnym ujęciu byłam jeszcze kopciuszkiem” – wspominała aktorka.

Jerzy Hoffman za kamerą podczas kręcenia Trędowatej w 1976 w Zamku Książ w Wałbrzychu

Scena garden party, którą nakręcono na Tarasie Zachodnim Zamku Książ pamiętna była jeszcze z innego powodu. W epizodycznych rólkach wystąpił w niej kwiat polskiego aktorstwa. Jak wspominał Jerzy Hoffman, zatrudnił w niej wszystkich, którzy mieli wtedy kłopoty z cenzurą i byli bez pracy, więc „trzeba było dać im zarobić”.

Reklama
Elżbieta i Starostecka i Jerzy Hoffman na Tarasie Zachodnim Zamku Książ, 1976 r., fot. z arch. Zamku Książ
Elżbieta Starostecka w Zamku Książ w w 2019 r., materiały prasowe

W lipcu 2019 po latach powróciła do Książa Elżbieta Starostecka, która po projekcji odrestaurowanej cyfrowo „Trędowatej” spotkała się grupą prawie trzystu wielbicieli .

Elżbieta Starostecka z mężem Włodzimierzem Korczem, 2019, Zamek Książ/materiały prasowe

Ukochana aktorka kilku pokoleń Polaków, która bardzo rzadko pokazuje się publicznie, zrobiła wyjątek dla wałbrzyskiego zamku. Legendarna gwiazda do Książa przyjechała z mężem, słynnym kompozytorem i pianistą Włodzimierzem Korczem.

Elżbieta Starostecka i wielbiciele na Zamku Książ, 2019, fot. materiały prasowe

źródło: materiały prasowe Zamku Książ w Wałbrzychu

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj