Tychy: 50-lecie Szpitala Megrez. Kapsuła czasu i posadzone drzewa

0
Trzeci z lewej Szczepan Bołdys, były dyrektor szpitala. Z jego prawej strony prof. Ryszard Poręba; fot. J. Jędrysik
Reklama

Dziś (21 września) Szpital Megrez w Tychach świętował jubileusz 50-lecia. Z tej okazji dla potomnych zamknięto kapsułę czasu i posadzono drzewa w przyszpitalnym ogrodzie. Odbyła się też wystawa zdjęć dokumentująca historię placówki. Ponadto ukazała się książka „Megrez Wojewódzki, czyli 50 lat szpitala”, autorstwa Dariusza Dyrdy. Jubileuszową galę poprowadził aktor Piotr Cyrwus.

Budowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Tychach zakończyła się w 1970 roku. W latach 1971-1972 roku placówka była wyposażana i uruchamiana. Pierwszym dyrektorem był prof. Szczepan Łukasiewicz.

10 lat temu szpitalowi groził upadek. 1 czerwca 2012 roku rozpoczął działalność Wojewódzki Szpital Specjalistyczny prowadzony przez spółkę Megrez, której udziałowcem był początkowo samorząd wojewódzki, zaś od 2014 roku także samorząd miasta Tychy oraz powiat bieruńsko-lędziński. Od października 2017 roku właścicielami WSS Megrez są: miasto Tychy oraz powiat bieruńsko-lędziński. Prezesem spółki jest Mariola Szulc.

Dziś szpital prowadzi 12 oddziałów, 4 zakłady, izbę przyjęć, poradnię nocną i świąteczną. W latach 2020-2021 szpital przeszedł chrzest bojowy, kiedy w okresie pandemii koronawirusa stał się szpitalem zakaźnym, do którego przywożono zakażonych z całego Śląska.

– Choć obecnie samorządy przeżywają ogromne trudności finansowe, a do tego mamy globalny kryzys energetyczny, to miasto Tychy nie zaprzestanie finansowania rozwoju Szpitala Megrez. Czeka nas m.in. budowa nowego bloku operacyjnego – zapewnił Andrzej Dziuba, prezydent miasta. Prezydent szacuje, że gmina do tej pory wydała na szpitalne inwestycje ok. 50 milionów złotych.

Reklama

Andrzej Dziuba podkreślił też, że największym kapitałem szpitala jest jego personel – wykształcony i poświęcający się pacjentom. – Hasło naszego miasta brzmi „Tychy dobre miejsce”. Takim dobrym miejscem jest również Megrez dla ludzi, którzy potrzebują pomocy – mówił A. Dziuba.

– Moim zdaniem Szpital Megrez jest dziś sztandarową placówką medyczną w województwie, dobrze prosperującą i dynamicznie rozwijającą się w skali kraju – mówił Bernard Bednorz, starosta bieruńsko-lędziński.

– To był zawsze szpital mieszkańców powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Tworzycie tu rodzinny klimat. Moja siostra, jako pielęgniarka, w tyskim szpitalu rozpoczynała zawodową karierę. Tu rodziły się moje dzieci – mówi starosta Bednorz. – Do państwa pracy podchodzę emocjonalnie, jesteście ostatnią deską ratunku dla rodzin – zawiesił głos wyraźnie wzruszony starosta. – Dziękuję za pomoc w ratowaniu życia mojego brata…

Bernard Bednorz życzył prezes Szulc dobrych kontraktów z NFZ. – A jak to się nie uda, to pan prezydent Dziuba pomoże, jak zwykle… Starosta może pomóc tylko dobrym słowem, bo powiat ma w Megrezie tylko 0,3 proc. udziałów – żartował Bernard Bednorz.

W imieniu marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego głos zabrał radny sejmiku śląskiego Piotr Czarnynoga. Radny podkreślił, że gdyby 5 lat temu nie działania prezydenta Tychów Andrzeja Dziuby i ówczesnego radnego tyskiego Jakub Chestowskiego, tego szpitala mogłoby nie być. – Taka decyzja praktycznie zapadła. Udało się jednak przeprowadzić trudny proces przekazania szpitala samorządom – mówił P. Czarnynoga.

W książce „Megrez Wojewódzki, czyli 50 lat szpitala” Dariusz Dyrda pisze, że to m.in. ówczesny radny tyski Jakub Chełstowski naciskał, aby Tychy bardziej zaangażowały się w ratowanie szpitala i stały się udziałowcem spółki Megrez. Zdaniem radnego, tylko wtedy bowiem miasto będzie miały realny wpływ na losy placówki. Jak pisze D. Dyrda, Andrzej Dziuba początkowo był temu przeciwny. Prezydent Tychów zmienił zdanie, kiedy zorientował się, że potencjalny kupiec tyskiego szpitala tak naprawdę chce tylko przejąć kontrakt NFZ i nie zależy mu na jego utrzymaniu i rozwoju.

Po przemówieniach prezes Megrezu Mariola Szulc zamknęła kapsułę czasu i umieściła ją w szkatule na ścianie w korytarzu szpitalnym. W kapsule umieszczono m.in. list dla potomnych, okładkę wspomnianej wyżej książki, zdjęcia z uroczystości 50-lecia, opaski – które w szpitalu zakłada się noworodkom i… maseczkę covidową.

Następnie prowadzący uroczystość aktor Piotr Cyrwus poprowadził zebranych do szpitalnego ogrodu, gdzie posadzono 10 drzew symbolizujących dekadę funkcjonowania placówki pod szyldem spółki Megrez.

Sadzonki klonów, jarzębin i śliw ozdobnych symbolicznie ziemią przysypali m.in.: prezes Mariola Szulc, prezydent Andrzej Dziuba, starosta Bernard Bednorz, wiceprezydent Tychów Maciej Gramatyka, skarbnik miasta Tychy Urszula Dryka, radny sejmiku Piotr Czarnynoga, były dyrektor szpitala Szczepan Bołdys, prof. Ryszard Poręba, doktor Agnieszka Jabłeka – dyrektor ds. medycznych i naczelna pielęgniarka Ilona Zawisza.

W głównym holu szpitala urządzono wystawę fotografii przedstawiających szpital od jego początków aż po czasy współczesne.

(JJ)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj