Tychy: Jan Dera, legendarny trener lekkiej atletyki upamiętniony

0
I Mityng Lekkoatletyczny imienia Jana Dery na arenie lekkoatletycznej w Tychach; fot. Kamil Hajduk
Reklama

W niedzielę (21 sierpnia) sportowe wydarzenia w Tychach były poświęcone Janowi Derze. Legendarny trener lekkiej atletyki, zmarły w 2008 roku, otrzymał swoje miejsce w Alei Sław Tyskiej Galerii Sportu, a zaraz potem odbył się I Mityng Lekkoatletyczny, którego patronem został patronem. Wychowankami Jana Dery byli m.in. Lucyna Langer-Kałek, medalistka olimpijska i Witold Bańka, medalista mistrzostw świata.

Aleja Gwiazd Tyskiej Galerii Sportu to miejsce bez precedensu na mapie Tychów. Tam wyróżniani są najwybitniejsi ludzie sportu związani z miastem. Do tej pory w ten sposób upamiętniono ponad 30 osób, m.in. Mariusza Czerkawskiego, Karolinę Naję i Jerzego Dudka. 21 sierpnia do tego grona, dołączył trener Jan Dera.

Najwybitniejszy trener tyskiej lekkoatletyki urodził się w 1935 roku, a zmarł w 2008 roku. Szkoleniem zajmował się przez ponad 40 lat swojego życia, wychowując plejadę znakomitych zawodników.

Uhonorowanie Jana Dery w Alei Gwiazd Tyskiej Galerii Sportu. Portret trenera znajduję się pomiędzy zdjęciami jego najbardziej znanych wychowanków: Lucyny Langer-Kałek i Witolda Bańki; fot. Włodek Chrzanowski/TGS

Dera w młodości uprawiał biegi lekkoatletyczne w KS Baildon Katowice. Od 1967 roku pracował w sekcji lekkoatletycznej Polonii Tychy, a od 1971 roku w założonym właśnie GKS-ie Tychy.

Jego najbardziej znaną wychowanką była Lucyna Langer-Kałek, brązowa medalistka olimpijska z Moskwy (1980), mistrzyni Europy z 1982 roku i halowa mistrzyni Europy w biegu na 60 m ppł. (1984). Początkowo Langerówna przymierzana była przez trenera Derę do biegów na dystansie 400 metrów, ale oboje szybko doszli do wniosku, że optymalną konkurencją dla utalentowanej zawodniczki będzie bieg na 100 metrów przez płotki.

Reklama

Inni znani podopieczni trenera Dery to: Witold Bańka (brązowy medalista MŚ w sztafecie 4×400 m, a później minister sportu i turystyki oraz przewodniczący Światowej Agencji Antydopingowej), Leszek Dyja, Wojciech Szwed, Piotr Sawicki, Krystyna Domagała, Arkadiusz Gruchlik i Marta Kałek.

Trener Dera był również związany z MOSiR Budomarkiem Mysłowice. W sumie wprowadził do reprezentacji Polski 17 lekkoatletów w różnych kategoriach wiekowych.

Wystawa poświęcona trenerowi Janowi Derze i tyskiej lekkiej atletyce na płocie Stadionu Miejskiego; fot. Włodek Chrzanowski/TGS

Zawodnicy wspominają Derę jako człowieka wymagającego pełnego zaangażowania od swoich podopiecznych, dającego w zamian wiedzę, pracowitość i intuicję trenerską. Po śmierci szkoleniowca przez kilka lat były w Tychach organizowane Pikniki Biegowe im. Jana Dery.

Uroczyste odsłonięcie portretu trenera w Alei Gwiazd TGS poprzedziła laudacja, którą wygłosił były podopieczny trenera – Włodzimierz Kwiatek oraz rozmowa szefa TGS Piotra Zawadzkiego z Katarzyną Derą, córką szkoleniowca.

Oprócz gości specjalnych, wśród których byli zawodnicy i zawodniczki trenera, przyjaciele, znajomi i osoby sportu, nie zabrakło także przedstawicieli władz: wicemarszałek Senatu RP Gabrieli Morawskiej-Staneckiej, wiceprezydenta Tychów Macieja Gramatyki oraz tyskich radnych: Barbary Koniecznej i Krzysztofa Króla. Zjawił się również Grzegorz Botwina – prezes Polskiego Związku Kolarstwa, który w młodości był także podopiecznym wyróżnionego szkoleniowca.

Na samym mityngu, który organizował Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji do spółki z MOSM-em Tychy, wystartowało prawie 300 sportowców w kategoriach juniorskich i seniorskich w 31 konkurencjach. Wśród nich były głównie biegi (od 60 metrów do 5 kilometrów), a także skok w dal, trójskok i pchnięcie kulą.

W I Mityngu Lekkoatletycznym imienia Jana Dery wzięło udział ponad 300 sportowców; fot. Kamil Hajduk

Zdecydowaną większość startujących stanowiły dzieci i młodzież, ale nie brakowało też starszych i bardziej utytułowanych. Jedną z takich była Marlena Gola, sprinterka, olimpijka z Tokio w 2021 roku, która wygrała w konkurencji 100 metrów pań.

Rywalizacja trwała od 15.00 do prawie godziny 20:00, a niewielkie co prawda trybuny były dość szczelnie wypełnione. Wszystko mimo niezachęcającej pogody, bo przez większość czasu nie było co prawda zapowiadanego deszczu, to jednak niepodobny do sierpnia wiatr i chłód mogły skutecznie zniechęcić widzów.

Co ciekawe, niedzielny mityng był pierwszymi zawodami lekkoatletycznymi w Tychach od 1971 roku i dwumeczu juniorów Polski i Związku Radzieckiego.

Pełne wyniki mityngu znajdują się w linku https://live.szla.pl/

Kamil HAJDUK

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj