Tychy: Przed pokropieniem pojazdów wodą święconą ks. bp przypomniał zasady etyki kierowcy

0
Ks. bp Adam Wodarczyk przed ekologicznym autobusem PKM i hybrydowym trolejbusem "Gepard", 24.07.2022 r.; fot. ZB
Reklama

Dzisiaj (24.07), po mszy świętej odprawionej w kościele św. Krzysztofa, odbyło się w Tychach tradycyjne święcenie pojazdów. Wśród nich były m.in. autobus ekologiczny marki Autosan i hybrydowy trolejbus „Gepard”. Auta święcono również w parafii świętych Franciszka i Klary.

Dzisiaj Kościół katolicki wspomina męczennika św. Krzysztofa. Jest on m.in. patronem kierowców i jakiś czas temu stał się patronem miasta Tychy. W parafii św. Krzysztofa w Tychach podczas odpustu odprawiana jest msza święta w intencji kierowców i święci się pojazdy. Tradycja ta była dzisiaj kontynuowana.

Ważną częścią uroczystości jest zawsze koncelebrowana suma odpustowa, której przewodniczy jeden z biskupów archidiecezji katowickiej. Dzisiaj za ołtarzem, oprócz kapłanów parafii św. Krzysztofa,  stanęli m.in. ks. prałat Franciszek Resiak i franciszkanin ojciec Emil Pacławski. Mszy św. przewodniczył ks. bp pomocniczy Adam Wodarczyk.

Biskup w swoim kazaniu przypomniał zasady etyczne, które powinny obowiązywać wszystkich podróżnych, którzy deklarują wiarę w Boga (w tym kierowców). Przede wszystkim powinni każdą podróż rozpoczynać w imię Boże, a więc modlitwą, powierzając się Boskiej opiece. Po dotarciu do celu powinni podziękować za tę opiekę. Jako ludzie wierzący powinni dać symboliczne świadectwo wiary poprzez umieszczenie w aucie np. obrazka ze św. Krzysztofem, różańca, krzyżyka itp.

Ks. biskup podkreślił jednak, że wiara kierowcy powinna przede wszystkim wyrażać się w prezentowanej odpowiedzialności i trosce o innych, dlatego nigdy nie należy siadać za kierownicą w stanie nietrzeźwości.

Reklama

W czasie jazdy, zwłaszcza tej dłuższej, osoba wierząca powinna znaleźć czas choćby na krótką modlitwę (np. odmówienie Koronki lub dziesiątki różańca).

Zasady etyki kierowcy nakazują zawsze udzielić pomocy potrzebującym, np. poszkodowanym w wypadkach, ale zalecają też ćwiczenie się w cierpliwości, niezależnie od tego z jakim zachowaniem innych kierowców na drodze będziemy mieli do czynienia. Obowiązuje tu wskazanie: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”.

Po zakończeniu mszy świętej ks. bp Wodarczyk wyszedł przed kościół. Tutaj pobłogosławił kierowców i ich pojazdy. Z kropidłem w ręku podszedł m.in. do nowego autobusu ekologicznego Autosan (należącego do PKM Tychy) i hybrydowego trolejbusu „Gepard” (nazwa ta pochodzi od programu GEPARD II, w ramach którego pojazdy te kupiono dla Tyskich Linii Trolejbusowych). „Gepard” wygląda jak klasyczny trolejbus, ale de facto jest elektrobusem, który ładuje się podczas jazdy, bezpośrednio z trolejbusowej sieci trakcyjnej (rozwiązanie to pozwala na wyeliminowanie największej wady autobusów elektrycznych, które muszą stać podczas ładowania baterii, tymczasem „Gepardy” ładują baterie podczas jazdy). Wodą święconą skropione zostały także stojące na przykościelnym parkingu samochody straży pożarnej i radiowozy policji.

Później ks. biskup wsiadł do pikapa – nowego Forda Rangera w terenowym wydaniu – i jadąc ul. Wyszyńskiego święcił zaparkowane tam pojazdy.

Ceremonię święcenia samochodów zorganizowano dzisiaj również w parafii świętych Franciszka i Klary w Tychach. Tutaj kropidłem posłużyli się ojcowie franciszkanie.

(icz)

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj