Tychy: Przyszkolny odcinek ul. Czarnieckiego będzie wyłączany z ruchu pojazdów

0
Zamieniony w deptak odcinek ul. Czarnieckiego przy Szkole Podstawowej nr 5, 16.09.2022 r.; fot. Piotr Podsiadły/UM Tychy
Reklama

Do 21 września w godzinach odwożenia i odbierania dzieci ze szkoły (tj. od godz. 7.30 do 8.15 i od godz. 14.45 do 15.30) planowane jest wyłączanie z ruchu samochodowego odcinka ul. Czarnieckiego w Tychach przy Szkole Podstawowej nr 5. Na czas zamknięcia jezdnia będzie przestrzenią pieszą, przepuszczającą jedynie pojazdy uprzywilejowane lub legitymujące się zezwoleniem.

Jak informuje Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy, od 16 do 21 września Tychy aktywnie uczestniczą w działaniach zorganizowanych w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności, realizując pilotażowy projekt „Szkolna ulica”, który promuje ideę ograniczania ruchu przy placówkach oświatowych. 16 września od godz. 9.30 do 14.30 wyłączona została z ruchu część ul. Czarnieckiego przy Szkole Podstawowej nr 5. Na placu Czarnieckiego powstało miasteczko edukacyjne. Przygotowano wiele atrakcji m.in. strefę gier podwórkowych, w których uczestniczyły dzieci z SP nr 5.

– Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa, a także zwiększenie świadomości dotyczącej nawyków związanych ze sposobem dotarcia dzieci do szkół – mówi Hanna Skoczylas, wiceprezydent Tychów ds. zrównoważonego rozwoju. – Cieszę się, że dzieci i społeczność szkolna tak aktywnie włączyły się w ten projekt. To bardzo ważne, by od małego w dzieciach zaszczepiać dobre nawyki, to one w przyszłości będą decydowały o kierunkach rozwoju naszego miasta.

– Zapewnienie dzieciom bezpieczniejszych warunków w drodze do i ze szkoły, tak by mogły tę drogę pokonywać pieszo lub na rowerze, przekłada się nie tylko na ruch samochodowy i środowisko, ale przede wszystkim poprawia zdrowie, samopoczucie i rozwój dzieci, zwiększając ich samodzielność – twierdzi Michał Lorbiecki, inicjator akcji, oficer pieszy miasta Tychy. – Dzisiejsza [16.09] akcja pokazuje, że ulica nie musi służyć tylko temu, by przez nią przejeżdżać, zwłaszcza taka ulica jak ta przy szkole nr 5.

Projekt, jak słyszymy, realizowany jest razem ze społecznościami szkolnymi i wpisuje się w strategiczny cel  polityki mobilności miasta i całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Reklama

– Widzimy w Tychach lidera jeśli chodzi o zrównoważoną mobilność spośród wszystkich miast metropolitalnych – mówi Marcin Domański, zastępca dyrektora Departamentu i Transportu GZM. – Możemy powiedzieć, że w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego Tychy są jednym z liderów w Polsce. Dobre praktyki chcemy kopiować. Cieszymy się, że zaczynamy w Tychach i mamy nadzieje, że pójdziemy z tym przekazem do innych miast.

(pp)

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj