Tychy: Udane pierwsze miodobranie w miejskiej pasiece

0
Odsklepianie miodu przy tyskiej pasiece; 13.07.2023 r.; fot. ZB
Reklama

W funkcjonującej od roku miejskiej pasiece, składającej się z trzech uli, odbyło się 13 lipca pierwsze miodobranie z degustacją. Uczestniczyły w nim m.in. dzieci z przedszkoli „SportArt”,  „Kawałek Tęczy” oraz z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Tychach.

Rok temu w parku Łabędzi w Tychach stanęły trzy ule zrobione z odpadów wrzucanych (w ramach segregacji śmieci) do 18. specjalnie ustawionych w mieście, czerwonych pojemników. Trafiał tu m.in. zepsuty mały sprzęt AGD, telefony itp. I właśnie z tych „elektrośmieci” zbudowane zostały ekologiczne ule stojące w parku za kościołem św. Krzysztofa. Zamieszkały tu łagodne i pracowite pszczoły „krainki”. W czwartek 13 lipca przyszedł czas na pierwsze miodobranie.

Opiekujący się pasieką Michał Lasek poinformował nas, że z jednego ula można uzyskać od 8 do 10 kg miodu, stąd łatwo obliczyć, że z całej tyskiej pasieki zebrano ok. 30 kg tego zdrowego produktu.

W czwartkowym miodobraniu uczestniczyły dzieci z dwóch niepublicznych przedszkoli: „SportArt” i „Kawałek Tęczy” oraz z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Tychach. Dzieci brały udział w całym cyklu uzyskiwania miodu z uli (pszczoły zostały wcześniej odymione, aby zachowywały się spokojnie).

Miód znajdujący się na ramkach wyjętych z ula trzeba odsklepić (czyli zerwać specjalną, zębata łopatką zewnętrzną warstwę pszczelego wosku). Tak przygotowane odsklepione ramki układane są w pionowym bębnie i odwirowywane. W wyniku ruchu obrotowego miód wypychany jest siłą odśrodkową na wewnętrzne ścianki urządzenia i ścieka na jego dno – a stamtąd, poprzez specjalny zawór, wlewany jest do naczyń.

Reklama

– Mamy też swoje ule na terenie jednego z ogródków i robimy tam swoje miodobranie – mówi Iwona Porembska, dyrektor przedszkola „SportArt”.

– Nasze przedszkole jest niedaleko stąd, dlatego często przychodzimy z dziećmi do parku Łabędzi oglądać pasiekę – informuje Daria Brach, dyrektor przedszkola „Kawałek Tęczy”. – Nie mogło nas zabraknąć na pierwszym miodobraniu.

– W pierwszym miodobraniu uczestniczyło 49 dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Tychach – usłyszeliśmy od Beaty Chren, nauczycielki w MDK nr 2.

– Miód zebrany w Tychach jest zdrowy – zauważa Michał Lasek. – Pszczoły zbierają pyłki z kwiatów różnych gatunków roślin.

(icz)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj