Tychy: Zapowiedź rekultywacji Jeziora Paprocańskiego w ramach adaptacji klimatycznej

1
Jezioro Paprocańskie; fot. AP
Reklama

W ramach przyjętego przez Radę Miasta Tychy „Planu adaptacji miasta Tychy do zmian klimatu do roku 2030” znalazła się m.in. zapowiedź rekultywacji Jeziora Paprocańskiego, a także budowa (przebudowa) parków miejskich z uwzględnieniem zbiorników retencyjnych.   

Na sesji Rady Miasta Tychy, która odbyła się 22 czerwca 2023 roku, radni jednogłośnie poparli uchwałę w sprawie przyjęcia sporządzonego przez zespół ekspertów na podstawie porozumienia z dnia 23 czerwca 2015 roku „Planu adaptacji miasta Tychy do zmian klimatu do roku 2030”.

Radni stwierdzili, że w mieście doszło już do zwiększenia odporności na wysokie temperatury wybranych obiektów poprzez ich termorenowację oraz termomodernizację i do wymiany systemów indywidualnego ogrzewania (PONE). Do zrealizowanych zadań zaliczono też m.in.: zwiększenie dostępności niskoemisyjnej komunikacji publicznej w Tychach oraz Inteligentny System Zarządzania i Sterowania Ruchem.

Wśród niezakończonych przedsięwzięć wymienia się  m.in. wymianę systemu indywidualnego ogrzewania (OZE), dalszy rozwój systemu roweru miejskiego oraz rozbudowę sieci ścieżek rowerowych, zazielenienie systemu drogowego – w tym  zielone przystanki i woonerfy.

Reklama

Pojęcie „woonerf” oznacza dosłownie ulicę do mieszkania. To takie przekształcanie ulicy, aby funkcja komunikacyjna została zachowana, ale z pierwszeństwem dla pieszych i rowerzystów. Znajdziemy tu dużo ławek, stojaków na rowery, drzew i trawników. Arteria taka ma łączyć funkcję ulicy, deptaka i parkingu.

A co jeszcze trzeba zrobić? Wśród działań przewidzianych do realizacji uchwała wymienia m.in. rekultywację Jeziora Paprocańskiego (w celu odtworzenia ekosystemów retencjonujących wodę w Tychach), budowę (rewitalizację, przebudowę) i rozwój parków miejskich z uwzględnieniem niewielkich zbiorników retencyjnych, zacienianie placów zabaw, zielone podwórka, parki kieszonkowe, skwery, zielone dachy i inne przestrzenie publiczne z wykorzystaniem tzw. zielono-błękitnej infrastruktury, wprowadzenie pilotażowego projektu dotyczącego retencjonowania wody deszczowej oraz wykorzystania wody szarej w budynku użyteczności publicznej, rozwój i modernizacja kanalizacji deszczowej, utrzymanie i konserwacja budowli i urządzeń przeciwpowodziowych (a także melioracyjnych) wraz z naturalną stabilizacją brzegów rzek i potoków.

Przyjęcie planu umożliwi ubieganie się o środki finansowe z funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, krajowych i regionalnych programów operacyjnych, czy środków z funduszy europejskich. Na rozwiązanie problemów miasta wynikających ze zmian klimatu.

Michał STANIEK

 

Reklama

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj