Tychy: Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę

0
Przysięga 13. ŚBOT w Tychach, 10.07.2022 r.; fot. Zdzisław Barszewicz
Reklama

Dzisiaj (10.07) na placu przed pomnikiem Walki i Pracy („Żyrafą”) w Tychach żołnierze 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę wojskową. Wśród 81 osób składających przysięgę byli również tyszanie.

133 batalion lekkiej piechoty od 2019 roku stacjonuje w koszarach w Cieszynie. Jest jednym z  pododdziałów 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W batalionie tym odbywają się szkolenia podstawowe oraz uzupełniające dla nowych ochotników do 13. ŚBOT. Szkolenie kończy uroczysta przysięga wojskowa organizowana w różnych miastach Górnego Śląska. Pułkownik Tomasz Białas, dowódca 13. ŚBOT, tłumaczył, że tym razem wybrano Tychy, by uhonorować to miasto za wkład w trzy powstania śląskie. W swoim przemówieniu płk. Białas wskazał na zagrożenie dla Polski, jakie stwarza obecnie Rosja.

Dowódcą dzisiejszej uroczystości był kpt. Dariusz Pawlik. Rozpoczęła się o godz. 10.00 od odśpiewania hymnu Polski i wciągnięcia na masz biało-czerwonej flagi. Na rozkaz wydany przez dowódcę żołnierze zdjęli czapki, podnieśli prawe dłonie i gromko powtórzyli treść roty przysięgi Wojsk Obrony Terytorialnej:

„Ja, żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg”.

Po szesnastodniowym szkoleniu przysięgę złożyło 81 żołnierzy WOT (w tym 8 kobiet), czterech żołnierzy wyróżnionych zostało złożeniem przysięgi na sztandar. Byli to szeregowi: Michał Kuś, Marek Pyrek, Piotr Buczak, Szymon Bartków.

Reklama

W dalszej części uroczystości żołnierskiego błogosławieństwa udzielił ks. kapelan ppor. Rafał Stwora:

– Pan z wami.

– I z duchem twoim.

– Bóg, który powołał was do służby naszej Ojczyźnie, niech wam udzieli swego błogosławieństwa, byście mogli godnie wypełniać żołnierskie powołanie.

– Amen.

– Nasz Pan Jezus Chrystus, który „Do końca nas umiłował”, niech sprawi , abyście jako żołnierze w trudnej służbie wojskowej dla Rzeczypospolitej byli zdolni oddać nawet swe życie.

– Amen.

– Duch Święty, Duch Męstwa i Rady, niech wam pozwoli godnie i z honorem spełniać wasze żołnierskie obowiązki.

– Amen.

– Niech was błogosławi Bóg wszechmogący Ojciec, Syn i Duch Święty.

-Amen.

Nawiązując do 80 rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową, zainscenizowano uroczystość zaprzysiężenia żołnierzy Armii Krajowej. Osoby składające przysięgę wypowiadały jej treść:

„W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Marii Panny Królowej Korony Polskiej, kładę swe ręce na ten święty Krzyż, znak męki i Zbawienia. Przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił, aż do ofiary mego życia. Prezydentowi Rzeczypospolitej i rozkazom Naczelnego Wodza oraz wyznaczonemu przezeń dowódcy Armii Krajowej będę bezwzględnie posłuszny, a tajemnicy dochowam niezłomnie cokolwiek by mnie spotkać miało”.

Odbierający przysięgę odpowiadał: „Przyjmuję cię w szeregi żołnierzy Armii Polskiej walczącej z wrogiem w konspiracji o wyzwolenie Ojczyzny. Twym obowiązkiem będzie walczyć z bronią w ręku. Zwycięstwo będzie twoją nagrodą. Zdrada karana jest śmiercią”.

List od ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka odczytał płk. Białas (minister podkreślał, że wstąpienie do wojska właśnie teraz jest wyrazem troski o Ojczyznę), a potem w imieniu żołnierzy składających przysięgę głos zabrał szer. Roman Paś (mówił m.in., że od tej chwili dewizą tych, którzy przysięgę złożyli jest hasło: „Bóg, honor, Ojczyzna”). Następnie wręczono wyróżnienia żołnierzom, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w trakcie szkolenia wojskowego; płk. Białas dziękował ich rodzinom (bliscy stanęli przy wyróżnionych). Na koniec zaśpiewano „My, Czwarta Brygada” i odbyła się defilada, w której udział wzięli żołnierze 133 batalionu lekkiej piechoty i siedmiu kawalerzystów (w mundurach historycznych) pod dowództwem rotmistrza kawalerii ochotniczej Zbigniewa Kamczyk-Godowskiego.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła orkiestra górnicza z KWK Ziemowit. Wśród zaproszonych gości był tyszanin gen. Roman Polko. Żołnierze chętnie robili sobie z nim pamiątkowe zdjęcia.

(icz)

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj