W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego uczczono bohaterów „Solidarności”

0
Uroczystość przed tablicą "Solidarności"; fot. ZB
Reklama

13 grudnia 1981 r. wprowadzono stan wojenny w Polsce (PRL-u), by zniszczyć ruch społeczny „Solidarność”. Dzisiaj (7 grudnia) przed tablicą „Solidarności” na pl. Konstytucji 3 maja w Tychach zebrali się członkowie dawnej opozycji, by uczcić kolegów walczących z komunistycznym reżimem. Później w kościele odprawiona została msza święta.

Tablicę pamięci o „Solidarności” wmurowano 30 sierpnia 2017 r. w ścianę budynku przy ul. Kopernika 3 (pl. Konstytucji 3 maja), a poświęcono ją 8 września. Miejsce to nie jest przypadkowe. Po pamiętnych strajkach sierpniowych 1980 r., aż do 13 grudnia 1981 r. w budynku tym mieściła się Międzyzakładowa Komisja Założycielska NSZZ „Solidarność” regionu Tychy (dzisiaj jest tu przedszkole). O tym jak bardzo komuniści nienawidzili tej placówki świadczy fakt, że ZOMO nie mogło się już powstrzymać i zdemolowało ją jeszcze przed formalnym ogłoszeniem stanu wojennego.

Tablica powstała dzięki inicjatywie Społecznego Komitetu Upamiętnienia Udziału Mieszkańców Tychów w Powstaniu NSZZ „Solidarność” (w skład tego gremium wchodzili: Andrzej Służalec – przewodniczący, Ireneusz Więckowski-wiceprzewodniczący, Marian Kubic-wiceprzewodniczący, Wojciech Jabłoński, Janusz Jabłoński, Jan Kosiba, Mirosław Kańtor, Danuta Klabisz). Co roku przed tablicą zbierają się członkowie „Solidarności”, by w rocznicę wprowadzenia przez komunistów stanu wojennego uczcić pamięć kolegów walczących z tym reżimem.

Również dzisiaj o godz. 17.30 przed tablicą  rozpoczęła się skromna uroczystości zorganizowana przez Klub Gazety Polskiej w Tychach. Odśpiewano hymn Polski. Minutą ciszy uczczono pamięć tych działaczy opozycji, którzy – jak określił ich Janusz Jabłoński – mieli odwagę wstać z kolan i powiedzieć komunistom „nie”. Zapalono znicze i złożono kwiaty. Wśród uczestników uroczystości byli m.in. Ireneusz Więckowski, Marian Kubic. Kwiaty złożyła delegacja Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości (Aleksandra Wysocka-Siembiga, Marek Gołosz, Jarosław Hajduk, Andrzej Kściuczyk). Radna Wysocka-Siembiga powiedziała, że kilka miesięcy temu wysłała mail do władz miasta, pytając, czy w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, będą organizowane jakieś uroczystości upamiętniające to tragiczne wydarzenie, i zaoferowała, w imieniu PiS, współudział.  Otrzymała – jak można było usłyszeć – odpowiedź, że uroczystości będą, ale nie podano szczegółów i PiS (jak stwierdziła radna) do tej pory nie otrzymał oferty współpracy w tej sprawie.

O godz. 18.00 w kościele św. Jana Chrzciciela odprawiona została msza święta w intencji represjonowanych przez komunistów członków „Solidarności”.

Reklama

ZB

 

 

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj