Wystawa plenerowa o podparyskiej dzielnicy La Défense

0
Dzielnica La Defense; fot. III LO
Reklama

III Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Tychach zaprasza na plenerową wystawę „Architektura i dzieła sztuki podparyskiej dzielnicy La Défense”. Fotografie będzie można oglądać od 16 maja do 5 czerwca 2022 roku na ogrodzeniu liceum.

– W 2018 roku, La Défense, futurystyczna dzielnica, znajdująca się w podparyskim departamencie Hauts-de-Seine, obchodziła swoje sześćdziesięciolecie. La Défense jest jednym z największych centrów biznesu w Europie. Interesująca architektura, jak również urbanistyczne zagospodarowanie tej części paryskiego przedmieścia, które w dalszym ciągu się rozbudowuje, jest doskonałym tematem na dialog pomiędzy dynamiczną dzielnicą La Défense a przeobrażającymi się polskimi miastami – mówi Anita Iskierka, dyrektor III Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Tychach.

Dzielnica La Défense spełnia  także rolę ośrodka handlowego, mieszkalnego, wystawienniczego i rozrywkowego. Na tym obszarze znajduje się ponad 11 hektarów parków i skwerów zielonych, liczne fontanny o artystycznych formach, kawiarnie i restauracje.

Urbanistyczne zagospodarowanie La Défense, której głównym elementem jest rozdzielenie poziomu komunikacji pieszej i samochodowej, wzbogacone zostało interesującymi realizacjami architektonicznymi, m.in.:  Cnitem (1958) architektów Camelota, De Mailly i Zehrfussa; Wieżą Total (1985) architektów: Saubota, Julliena, Menkesa, Webba i Zerafa i Wieżą EDF (2001) architektów: Peia i Saubota.

Najwyższym obecnie wieżowcem jest 225-metrowy (56 kondygnacji) Tour First Dacberta i Stenzela, o kształcie trójramiennej gwiazdy, wybudowany w 1974 r. i ponownie otwarty po przebudowie w 2011 r.

Reklama

Najsławniejszy obiekt La Défense to Wielki Łuk – La Grande Arche (1989) autorstwa Sprekelsena et Andreu, stojący na linii będącej przedłużeniem Paryskiej Osi Historycznej, zaczynającej się od Luwru i przechodzącej przez paryski Łuk Triumfalny na placu Gwiazdy.

La Défense, muzeum pod gołym niebem, wzbogaciła się z upływem czasu o dzieła sztuki, rzeźby, które wpisały się w jej urbanistyczny pejzaż, m.in. „Pająk”  Caldera (1976), „Kciuk”  Césara (1994), „Komin”  Morettiego (1995), „Podwójny totem” Miró (1976). Pośród dzieł światowych artystów obecne są również rzeźby Polaków: Mitoraja, Piotra Kowalskiego, Adamczewskiej czy Selingera – żydowskiego artysty polskiego pochodzenia.

Pierwszy projekt przekształcenia i rozbudowy dzielnicy wyszedł od prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego, który w latach 2005-2006 był przewodniczącym EPAD’u, czyli Państwowego Urzędu ds. Zagospodarowania La Défense. Dzięki projektom przyszłościowym które są istotnymi przykładami zrównoważonego budownictwa, m.in. wieżowcom Hermitage Plaza (320 m) Normana Fostera (2024), Tours Sisters 229 m Christiana de Portzamparca (2022), wieżowca The Link 244 m Philippe Chiambaretta (2025), La Défense  przybiera nowe oblicze.

DLAP, (J)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj