[ZDJĘCIA] Tyskie przedszkolaki sadziły drzewa i budowały domki dla zwierząt

0
Reklama

Przedszkole nr 8 „Zielony Ogród” z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach zostało wyróżnione przez organizację ekologiczną Klub Gaja za proekologiczne działania w edukacji przedszkolnej. 11 września w ogrodzie placówki odbyło się „Święto drzewa – ogrody dla przyrody”, w ramach którego wspólnie z dziećmi posadzono kilkaset roślin, m.in. drzewa i krzewy owocowe. Zbudowano też budki lęgowe dla ptaków, domki dla wiewiórek, jeży i owadów, które posłużą dzieciom do obserwacji przyrody.

Klub Gaja od 35 lat angażuje społeczeństwo w realne działania na rzecz środowiska naturalnego oraz poszanowania praw zwierząt. Znana jest z programu Święto Drzewa, w którym w tym roku biorą udział setki podmiotów z całego kraju, w tym Przedszkole nr 8 „Zielony Ogród” z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach. Tyska placówka za proekologiczne działania została nagrodzona i wyróżniona przez Klub Gaja i jako jedna z dwóch przedszkoli w kraju wzięła udział w drugiej edycji projektu „Święto Drzewa – ogrody dla przyrody” – akcji sadzenia drzew, krzewów i zakładania kwitnących rabat w przedszkolach.

Wydarzenie rozpoczęło się odśpiewaniem przez dzieci hymnu przedszkola, a następnie dyrektor placówki Janina Halama wraz z prezesem Klubu Gaja Jackiem Brożkiem przywitali zebranych gości, wśród których była inspektor Miejskiego Centrum Oświaty Katarzyna Jankowska. Pierwsze drzewo posadziła dyrektor Janina Halama, zastępca dyrektora Kamil Wilk, Jacek Brożek oraz Katarzyna Jankowska.

Potem przyszła kolej na sadzenie roślin oraz budowanie budek i domków dla zwierząt przez przedszkolaki, którym pomagali rodzice. Edukatorzy z Klubu Gaja, poprzez wspólną konkretną pracę, uczyli najmłodszych jak prawidłowo posadzić rośliny i opiekować się nimi. Wyjaśniali także, że warto wzbogacać ogrody o nowe gatunki, które mogą stanowić siedliska i pożywienie dla dzikich zwierząt.

– Cieszymy się z warsztatów, które odbywają się w naszym przedszkolu. Cieszymy się również, że nasz ogród zostanie wzbogacony o nowe gatunki roślin oraz domki dla jeży, wiewiórek, pszczół i budki lęgowe dla ptaków. Widzimy, że dzieci z wielką radością biorą udział w tych zajęciach – mówi nauczycielka, Agata Piasecka.

Reklama

W ogrodzie przedszkola edukatorzy Klubu Gaja z dziećmi posadzili ponad 500 roślin, w tym drzewa i krzewy owocowe oraz ozdobne, m.in. śliwy, grusze, porzeczki alpejskie, bez czarny, derenia świdwa oraz rośliny bylinowe, cebulowe i pnącza, m.in. krokusy, dziewannę, bluszcz pospolity i wiciokrzew pomorski. Zbudowali również domki dla dzikich zapylaczy, jeży i wiewiórek oraz budki lęgowe dla ptaków typu A i B, które zostaną zamontowane na terenie przedszkolnych ogrodów.

Dyrektor placówki podkreśla, że dzisiejsze wydarzenie nie odbyło by się gdyby nie praca i zaangażowanie wychowawców. – To efekt działań nauczycielek z naszego przedszkola: Bożeny Dzierkacz, Agaty Piaseckiej, Magdaleny Krzyżowskiej oraz Grażyny Gąszcz, które kolejny raz brały udział w programie „Święto Drzewa”. A po raz drugi zdobyliśmy główną nagrodę w ogólnopolskim konkursie „Czarodziejskie Drzewo”. Nagrodę przyznaje Klub Gaja. Uroczyste przyznanie nam statuetki będzie miało miejsce w Warszawie w październiku. Tymczasem nagroda rzeczowa i warsztatowa ma miejsce właśnie dzisiaj – mówi Janina Halama.

W ramach projektu nauczycielki prowadziły wiele działań proekologicznych w tym plastycznych i edukacyjnych, takich jak poznawanie, sadzenie i zaprzyjaźnianie się z drzewami, w tym nadawanie im imion, a nawet przytulanie się do drzew. – Nasze przedszkole jest o profilu ekologiczno-zdrowotnym, dlatego zawsze uczymy dzieci, że trzeba dbać o przyrodę – wyjaśnia Agata Piasecka.

– W programie Święto Drzewa brało udział w tym roku 400 podmiotów: firm, nadleśnictw, przedszkoli, szkół. Spośród takiego grona czujemy się naprawdę docenieni. To jest osiągnięcie na miarę kraju – dodaje Bożena Dzierkacz.

Jacek Brożek z Klubu Gaja wyjaśnia, że tyskie przedszkole zasłużyło na nagrodę oraz wyróżnienie w postaci akcji z 11 września wyjątkowym zaangażowaniem i długotrwałymi staraniami. Zaznacza także, że najważniejsza w takich działaniach dla niego jest współpraca. – To jest właśnie dla mnie przykład dobrej kooperacji. Robimy coś wspólnie, dla dobra wspólnego i pamiętajmy o tym, że to zostaje na pokolenia – mówi prezes Klubu Gaja.

PW

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj