Zmarł Tadeusz Smagacz

0
Tadeusz Smagacz (1949-2021); fot. ZB
Reklama

Zmarł tyszanin Tadeusz Smagacz (1949-2021), represjonowany w stanie wojennym działacz opozycji antykomunistycznej, przewodniczący „Solidarności” w KWK „Lenin”. To m.in. dzięki niemu w wolnej Polsce kopalnia powróciła do swojej dawnej nazwy – „Wesoła”, a park przy Urzędzie Miasta Tychy nosi obecnie nazwę: Park Miejski Solidarności.

Tadeusz Smagacz był członkiem Klubu Gazety Polskiej w Tychach, aktywnym uczestnikiem manifestacji. Zmarł w nocy z 25 na 26 listopada 2021 r. Poinformowała nas o tym Anna Syrek, przewodnicząca KGP w Tychach.

W chwili śmierci Tadeusz Smagacz miał 72 lata.

Za walkę z dyktaturą komunistyczną odznaczony został Krzyżem Wolności i Solidarności. Odznaczenie to przyznaje się jedynie aktywnym członkom nielegalnych organizacji, które stawiały sobie za cel odzyskanie przez Polskę niepodległości i suwerenności, respektowanie praw człowieka w PRL. Wiązało się to z represjami ze strony komunistycznych władz.

Tadeusz Smagacz współtworzył NSZZ „Solidarność” w 1980 r. w KWK „Lenin” (w Mysłowicach -Wesołej). Po wprowadzeniu stanu wojennego działał w tyskich, podziemnych strukturach zdelegalizowanego przez komunistów związku.

Reklama

Biuletyn Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu publikuje dokumenty Służby Bezpieczeństwa PRL, w których stwierdza się, że w stanie wojennym Tadeusz Smagacz należał do inicjatorów „odbudowy bazy poligraficznej” na terenie Tychów i wznowienia druku ulotki pn. „Solidarność Dziś i Jutro”, a także brał aktywny udział w kolportażu prasy podziemnej.

SB zanotowała też, że Tadeusz Smagacz, brał aktywny udział w strajku na terenie KWK „Lenin” ogłoszonym 22 sierpnia 1988 r.; był tam członkiem Komitetu Strajkowego za co 28 sierpnia 1988 r. został dyscyplinarnie zwolniony z pracy. Ale już dwa miesiące później w KWK „Lenin” powstaje 15-osobowa Tymczasowa Komisja Założycielska NSZZ „Solidarność”, a Tadeusz Smagacz jest jednym z jej członków. Wraz z kolegami wystąpił z wnioskiem do sądu o zarejestrowanie NSZZ „Solidarność”, a w listopadzie 1988 r. wziął aktywny udział w pikiecie zorganizowanej przed KWK „Lenin” w obronie górników zwolnionych z pracy za zorganizowanie lub udział w sierpniowych protestach oraz zwolnionych z kopalń za działalność polityczną prowadzoną od 1984 r.

Gdy Tadeusza Smagacza przywrócono do pracy, stanął na czele „Solidarności” w KWK „Lenin”. Był współinicjatorem przywrócenia kopalni dawnej nazwy – „Wesoła”. To m.in. dzięki niemu udało się tego dokonać. To również między innymi dzięki jego inicjatywie park przy Urzędzie Miasta Tychy nosi obecnie nazwę Park Miejski Solidarności. Tadeusz Smagacz nie do końca był z tego zadowolony, bo postulował nazwę Park Solidarności, ale większość tyskich radnych 22 lutego 2018 r. postanowiła inaczej.

Tadeusz Smagacz całym swoim życiem służył wolnej Polsce, był bezkompromisowy w walce z tym co uznawał za zło i zawsze konsekwentnie dążył do celu.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

ZB

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj